Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

8 października 2016 r.
9:14

Protest na krajowej "dwójce" potrwa dłużej. Rolnicy czekają na ministra, zablokują inne drogi

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
58 26 A A
Sławomir Izdebski przywiózł w piątek wieczorem rolnikom informacje o spotkaniu, które się nie odbyło, fot. E.Burda
Sławomir Izdebski przywiózł w piątek wieczorem rolnikom informacje o spotkaniu, które się nie odbyło, fot. E.Burda

Protestujący hodowcy trzody chlewnej zapowiadają przedłużenie blokady krajowej "dwójki" w Worońcu. Cały czas czekają na ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który w piątek nie chciał się spotkać z przewodniczącym OPZZRiOR Sławomirem Izdebskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rolnicy od czwartku blokują "dwójkę" w związku z brakiem reakcji ministerstwa rolnictwa na ich problemy związane z wystąpieniem ASF.Domagają się natychmiastowego zdjęcia nadwyżki tuczników i gwarancji dalszej opłacalności produkcji.

Planowany na pięć dni protest będzie przedłużony o kolejne 10 dni. Pojazdy przepuszczane są co ok. 15 minut, ruch odbywa się wahadłowo, policja wyznaczyła objazdy dla ciężarówek. - Jak mamy żyć, spłacać zobowiązania? Panie ministrze, proszę się obudzić i przyjechać do nas - apelują hodowcy.

Szacuje się, ze obecnie na terenie powiatu bialskiego jest ok. 12 tys. zdrowych, ale przerośniętych już tuczników, których rolnicy nie mogli sprzedawać ze względu na ograniczenia jakie niesie ze sobą wirus ASF. A wyznaczony tylko jeden zakład do skupu interwencyjnego w Kosowie Lackim, to zdaniem protestujących, za mało.

Kulisy spotkania, do którego nie doszło

W piątek z ministrem miał się spotkać przewodniczący OPZZRiOR Sławomir Izdebski, ale ostatecznie do spotkania nie doszło. - Minister odesłał mnie do wiceministra Jacka Boguckiego, który w kuluarach powiedział mi "jak protestujecie, to sobie protestujcie" - relacjonuje Izdebski. - A ja mówiłem, jeszcze jak współpracowałem z obecnym ministrem, na komisjach rolnictwa, "Krzysiu ta bomba kiedyś wybuchnie, tego nie wolno lekceważyć" - dodaje szef rolniczego OPZZ.

Jego zdaniem, jeżeli rząd nie pomoże teraz rolnikom, to straty poniesie cała polska gospodarka. - Te nadwyżki w końcu będą zdejmowane, ale to leczenie skutków, a nie przyczyn. Rolnicy muszą wiedzieć co mają robić dalej, czy będą mogli produkować. Minister musi tu przyjechać i złożyć deklarację. Przez mury sejmowe nie pozna się problemów polskich rolników - podkreśla Izdebski.

W piątek złożył wnioski o odwołanie dwóch wojewódzkich lekarzy weterynarii (lubelskiego i mazowieckiego). - Nie może być tak, że rolnicy sami sobie załatwiają możliwość odbioru świń w Kosowie Lackim, a lekarze robią szkodę, nie pobierają próbek krwi, nie wydają świadectw - argumentuje szef OPZZRiOR.

Zablokują kolejne drogi

Oprócz przedłużenia protestu na DK nr 2., w przyszłym tygodniu blokady mają też objąć inne lokalizacje - m.in. Sarnaki i Łosice. - Jeśli chodzi o skup świń ze stref wyznaczonych z uwagi na wystąpienie ASF, należy zaznaczyć, że tam gdzie jest to możliwe odbywa się on na bieżąco. Trzeba pamiętać o istnieniu ograniczeń weterynaryjnych, wynikających z przepisów Unii Europejskiej - odpowiada nam z kolei Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu rolnictwa. - Niektóre zakłady mięsne, w momencie pojawienia się stref, wycofały się ze współpracy z rolnikami. Rząd nie ma wpływu na podejmowane przez podmioty działania gospodarcze z uwagi na fakt, że w ubiegłych latach państwowe zakłady mięsne zostały sprywatyzowane - zaznacza Mamiński. - Obecnie, ministerstwo prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat możliwości wsparcia producentów ze środków weterynaryjnych, rozwoju obszarów wiejskich i rynkowych, w tym uruchomienia nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów świń na obszarach objętych restrykcjami z uwagi na występowanie choroby ASF - podkreśla biuro prasowe.

Przypomnijmy, że od połowy sierpnia, na terenie powiatu bialskiego wykryto pięć ognisk ASF, w tym cztery w Droblinie. Dopiero kilka dni temu, wydano decyzję o prewencyjnym uboju trzody w kilku miejscowościach.

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium