Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 lipca 2018 r.
20:07

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim

960 106 A A

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plantatorzy owoców miękkich i sadownicy skrzyknęli się na portalu społecznościowym.

– Idziemy na ciosem, póki w nas zapał nie ostygł – mówi jeden rolników z powiatu opolskiego, który podobnie jak wielu innych producentów owoców miękkich z naszego regionu uczestniczył też w piątkowej manifestacji w stolicy.

Powodem niezadowolenia rolników są dramatycznie niskie ceny owoców na skupach – dużo poniżej kosztów produkcji. Sytuację pogarsza też import malin z Ukrainy.

W niedzielę, w miejscu gdzie uroczyście odsłaniano nowy pomnik, zjawiły się tysiące rolników. Przynieśli ze sobą transparenty: „Depczecie naszą ciężką pracę”, „Protest malinowy. Żądamy rekompensat” czy inspirowany „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego: „Miałeś chłopie złoty róg (…) ostał ci się ino sznur”.

Rolnicza pikieta przebiegała równolegle do uroczystości osłonięcia i poświęcenia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, który wspominał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, praktycznie nie było słychać. Głośniejsze były syreny, które przynieśli ze sobą protestujący.

Premier Morawiecki w Kraśniku. Odsłonięcie pomnika i protest rolników

– Tym, którzy tutaj staracie się zakłócić tę uroczystość, chciałbym przywołać jedną bardzo istotną okoliczność – nawoływał premier Morawiecki. – Otóż prezydent Lech Kaczyński jako prezes NIK w 1993 r. opublikował pierwszą w historii listę 67 grabieżczych prywatyzacji. To była lista, która do dzisiaj powinna być listą hańby dla władców III Rzeczpospolitej. To ona doprowadziła do tego, że osoby dzisiaj słusznie protestują i domagają się wsparcia w obszarze produktów rolnych.

W tym momencie syreny na chwilę zamilkły.

– Lech Kaczyński to idea państwa silnego. Takiego, które mogłoby działać również na rzecz rolników – podkreślał (przez chwilę dobrze słyszany) premier. – Ale przedsiębiorstwa wyprzedane przez władców III Rzeczpospolitej dzisiaj niezwykle nam to utrudniają, ale nie umożliwiają.

Na te słowa zaczęli klaskać uczestnicy uroczystości. Wśród nich nie brakowało parlamentarzystów i działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy jednak padły słowa o idei państwa Lecha Kaczyńskiego i o „dbaniu o swoich obywateli” rolnicy zaczęli na nowo buczeć i trąbić. Ponownie odezwały się też syreny.

– Miało tak nie być – zaczął swoje wystąpienie główny inicjator budowy pomnika smoleńskiego, pochodzący z Kraśnika wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski dziękował uczestnikom uroczystości. Na odpowiedź rolników nie trzeba było długo czekać. Wróciły dźwięki trąbek i okrzyki. – Mimo zapowiedzi manifestacji producentów malin skądinąd słusznej, wierzyłem, że uszanujecie tę patriotyczną i religijną uroczystość. Że będziecie i że wręczycie petycję panu premierowi, a nie będziecie zagłuszać. Bo nie jest na to czas ani pora.

Po zakończeniu uroczystości premier podszedł do rolników i rozmawiał z nimi przy barierkach. Wcześniej z protestującymi uzgodniono też spotkanie w Warszawie. Ma się odbyć 19 lipca.

Minister Jarosław Stawiarski rozmawia z rolnikami

Pozostałe informacje

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, ale jednak nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Szymon Ładniak będzie miał okazję na występ w Grand Prix Makau

Szymon Ładniak wystartuje w prestiżowym wyścigu Grand Prix Makau

Szymon Ładniak idzie śladami Roberta Kubicy. Lublinian w listopadzie będzie miał okazję wystąpić w prestiżowym Grand Prix Makau.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!