Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

12 lipca 2022 r.
9:13

Kilka dni deszczu to za mało. Susza w Lubelskiem. Zbiory będą dużo niższe

Sytuacja jest zła w przypadku zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, kukurydzy, warzyw gruntowych i krzewów owocowych
Sytuacja jest zła w przypadku zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, kukurydzy, warzyw gruntowych i krzewów owocowych (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Już nie trzeba odwracać tabeli, by Lubelskie było na czele. Chodzi o dane dotyczące suszy, z których wyraźnie wynika, że nasz region wyjątkowo mocno odczuł jej skutki. Plony niektórych zbóż mogą być niższe nawet o 30 proc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hydrolodzy nawet nie muszą wychodzić w teren, żeby ocenić, jak ostatnie opady wpłynęły na wilgotność gleby. Wystarczą dane z satelitów. A te pokazują, że ta się poprawiła tylko w warstwie wierzchniej.

– Ostatnie opady, według pomiarów satelitarnych, spowodowały wzrost wilgotności gleby do głębokości 5-7 cm – mówi dr Krzysztof Bartoszek z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS. – Ale trzeba jednocześnie pamiętać, że w głębszych warstwach wilgotność nadal jest bardzo niska. Opady musiałby potrwać jeszcze kilka dni, by sytuacja wróciła do normy.

Żeby mieszkańcy nie lali wody

Na mapie województwa z wykazem gmin, w których lokalne władze wprowadziły ograniczenia zużywania wody, można doliczyć się ponad dwudziestu lokalizacji. Są zakazy, ostrzeżenia, apele i prośby.

Gmina Cyców w powiecie łęczyńskim pod koniec czerwca: „Wprowadza się zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych i napełniania basenów z wodociągu gminnego w godz. 6-22”.

– Ten apel powstał trochę z ostrożności, bo nie ma zagrożenia w ciągłych dostawach wody – przyznaje dziś Wiesław Pikula, wójt Cycowa. – W czerwcu mieliśmy falę upałów, mieszkańcy częściej podlewali ogródki i napełniali baseny dla dzieci. Ale zakaz wciąż obowiązuje, bo w naszej gminie te ostatnie opady były niewielkie i sytuacja hydrologiczna znacząco się nie poprawiła. Widać to szczególnie po zbożach jarych, które są w bardzo kiepskim stanie.

Systematycznie dane o suszy publikuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. A te dla naszego województwa są w tym roku wyjątkowo niekorzystne. Duże niedobory wody – jedne z największych w skali kraju – notuje się właśnie na Polesiu Lubelskim i Wyżynie Lubelskiej.

Deszczy wciąż za mało

Nasz region przoduje we wszystkich statystykach suszy: w przypadku zbóż jarych, rzepaku i rzepiku, krzewów owocowych na 213 lubelskich gmin aż 209 objętych było suszą (dane za okres 1 maja-30 czerwca).

– Obserwowana susza w większości gmin województwa lubelskiego to wynik bardzo niewielkich opadów w czerwcu przy jednocześnie wysokim usłonecznieniu, powodującym szybkie parowanie gleb i transpirację roślin – komentuje dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. IUNG-PIB, współautor cyklicznych raportów o suszy w Polsce przygotowywanych przez Instytut. – Sytuacja jest bardzo niedobra w przypadku zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, truskawek, warzyw gruntowych i krzewów owocowych. Na szczęście ostatnie deszcze, gdy suma opadów wyniosła miejscami nawet 100 mm (czyli 100 litrów na mkw. - red.), na pewno poprawi bilans wodny, ale w mniejszym stopniu wpłynie na poprawę wielkości plonów.

Według dr Krzysztofa Bartoszka z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS bardzo suchy czerwiec może negatywnie odbić się też na plonach roślin okopowych, w tym przede wszystkim ziemniaków i buraków cukrowych, które są w tym czasie najbardziej narażone na niedobory wody.

Lepiej długo niż gwałtownie

Puławski Instytut najnowsze dane o wpływie ostatnich opadów na sytuację w rolnictwie ma podać jeszcze w tym tygodniu. Ale susza i tak zrobiła już swoje.

 – Szacujemy, że w Lubelskiem plony zbóż jarych - przede wszystkim owsa i jęczmienia - oraz rzepaku mogą być niższe od 25 do nawet 30 proc. w stosunku do średniej wieloletniej – mówi prof. Doroszewski. – W ciągu ostatnich 100 lat temperatura na świecie wzrosła o 1,3 st. C. To niby niedużo, ale powoduje to szybszy rozwój roślin i większe parowanie wody z gleby. Problem suszy w naszym Instytucie monitorujemy od 1961 roku i ostatnim rokiem, kiedy nie odnotowaliśmy suszy rolniczej, był 1980, a więc 42 lata temu, a wyjątkowo dotkliwe deficyty wody mieliśmy w 2006, 2015, 2018 i 2019 roku – wylicza naukowiec.

Zwraca też uwagę, że z powodu zmian klimatu zmieniła się też struktura opadów.

– Sumarycznie, w obserwacjach wieloletnich, ich ilość może specjalnie się nie różni, ale teraz są one rzadsze i bardziej intensywne. Podczas burzy może spaść nawet 1/3 miesięcznej normy, ale ta woda potem bardzo szybko paruje lub spływa do rzek, a roślinom do wegetacji najbardziej są potrzebne mniejsze, ale ciągłe opady trwające co najmniej kilkanaście godzin lub dłużej – dodaje dr Bartoszek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium