Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

25 sierpnia 2015 r.
9:51

W Lubelskiem największy w Polsce niedobór wody. A rolnicy nadal czekają na pomoc

Niedobory wody na terenie Polski. Najgorzej jest w północnej części woj. lubelskiego
Niedobory wody na terenie Polski. Najgorzej jest w północnej części woj. lubelskiego

To już prawdziwy dramat dla ponad 30 tys. gospodarstw w woj. lubelskim. Niedobór wody jest u nas najwyższy w kraju, a stan suszy dotyczy upraw m.in. ziemniaków, warzyw, chmielu czy buraków. Rolnicy czekają na dodatkową pomoc, ale żadne decyzje jak dotąd nie zapadły. Rząd ma się zająć tym dziś

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kukurydzę kosimy już od tygodnia. Rolnicy chcą chociaż trochę jej uratować, żeby już całkiem nie wyschła – przyznaje Jan Pilipiuk, rolnik z Żeszczynki w powiecie bialskim.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował właśnie kolejny raport dotyczący stanu suszy rolniczej. Zagrożenie występuje już na terenie całego kraju, ale najgorzej jest właśnie u nas, gdzie odnotowano największy niedobór wody. Susza dotyczy upraw roślin strączkowych, ziemniaka, krzewów owocowych, chmielu, tytoniu, kukurydzy zarówno na kiszonkę jak też na ziarno, buraka cukrowego, drzew owocowych i warzyw gruntowych.

– Trudno powiedzieć, w której części województwa jest najgorzej – mówi Wojciech Wilk, wojewoda lubelski, podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej. – Według raportów IUNG w Lubelskiem susza zaczęła się na północy – w powiatach bialskim, radzyńskim i parczewskim.

Rolnicy przed klęską próbują ratować się jak mogą. – Nie mamy aż tak dużych strat jak inni producenci warzyw, bo systematycznie nawadnialiśmy uprawy. To pozwoliło roślinom przetrwać – przyznaje Piotr Osik z Woli Skromowskiej (powiat lubartowski), który razem z żoną prowadzi gospodarstwo ekologiczne. – Mimo to z racji suszy straty będą. W przypadku dyni mogą być nawet rzędu 80 procent. Roślina nie wygląda źle, ale w ogóle nie kwitnie. Podobnie jest w przypadku fasoli. Będzie jej mniej o około 30 procent.

Ci, którzy ponieśli straty składają oświadczenia w gminie. Na wniosek samorządowców wojewoda powołuje komisje, które szacują straty w poszczególnych gminach. One również sporządzają protokół strat. Będzie stanowił podstawę o ubieganie się o pomoc. Chodzi m.in. o tzw. kredyty klęskowe, które spłacać pomoże Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy też pomoc w spłacie zobowiązań np. wobec KRUS. – Mówi się dużo, ale żadnych konkretów nie ma – podkreśla Jan Pilipiuk. – Teraz pada pytanie czemu rolnicy nie ubezpieczyli się od suszy.

Czegoś chyba nie rozumiem. To jedna klęska – powodziowa jest, a drugiej klęski suszy nie ma?
– Jeżeli chodzi o dodatkowe formy pomocy potrzebna jest decyzja Rady Ministrów, której jeszcze nie ma – wskazuje Witold Katner, rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Pragnę jednocześnie zwrócić uwagę, że w obu przypadkach, aby uruchomić pomoc potrzebne jest zakończenie prac przez komisje szacujące straty na polach. Z powodu wysokich temperatur komisje kontynuują jeszcze prace. Jeżeli chodzi o pomoc z Komisji Europejskiej stosowne dokumenty zostały wysłane do Brukseli. Nadzwyczajne posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa poświęcone m.in. trudnej sytuacji związanej z suszą odbędzie się 7 września. Wcześniej, bo już 31 sierpnia, w Berlinie odbędzie szczyt Trójkąta Weimarskiego, na którym minister Marek Sawicki podejmie próbę wynegocjowania maksymalnie wspólnego polsko-francusko-niemieckiego stanowiska.

Premier Ewa Kopacz w poniedziałek zapowiedziała, że we wtorek rząd zajmie się stratami ponoszonymi przez rolników w wyniku suszy.

W Lubelskiem jest powołanych ponad 130 komisji szacujących straty. Według przybliżonych danych straty dotyczą ok. 32 tysięcy gospodarstw w regonie.

Źródło: IUNG

Pozostałe informacje

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium