360 zajęcy trafiło do dziewięciu wolier adaptacyjnych w naszym regionie w ramach tegorocznej edycji „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim”. Szaraki zostaną wyposzczone na wolność na przełomie stycznia i lutego.
"Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim" to projekt Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Trwa od 2010 roku. Polega na corocznym zakupie partii zajęcy, które następnie trafiają na zimowe miesiące do wolier zarządzanych przez leśników i myśliwych – partnerów „Programu”. W wolierach, po uprzednim zaszczepieniu, zwierzęta są dokarmiane oraz nadzorowane przez lekarza weterynarii, aż do ich wypuszczenia do środowiska naturalnego na przełomie stycznia i lutego każdego roku.
– Od początku realizacji "Programu" wypuściliśmy już prawie 2000 zajęcy i obserwujemy pozytywne efekty - mówi Tomasz Makowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Od kilku lat, oczywiście na obszarach wdrażania naszego projektu, obserwujemy 3-4-krotny wzrost populacji zajęcy, także dlatego, że obowiązuje tam zakaz polowań na szaraki, a myśliwi realizują skuteczny odstrzał drapieżników.
„Program” finansują po połowie Urząd Marszałkowski w Lublinie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
W 2017 roku kwota przeznaczona na zakup zwierząt, materiałów do budowy wolier oraz paszy i środków weterynaryjnych wynosi blisko 140 tys. zł.