Czy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich spełnił swoje zadanie i rozwinął polską prowincję, jak poradzić sobie z problemem wyludniania – o tych oraz innych tematach w Instytucie Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach rozmawiali w tym tygodniu naukowcy, urzędnicy i samorządowcy.
Inicjatorem spotkania w gronie naukowców, urzędników i samorządowców był prof. Franciszek Woch, który zauważa wiele problemów związanych z polską prowincją.
– Mamy do czynienia z brakiem koordynacji działań dotyczących obszarów wiejskich. Na zachodzie Europy istnieje taki mechanizm, w którym wszystkie te działania dotyczące tego samego terenu rozpatrywane są jednocześnie. Chodzi o gospodarkę wodną, zalesianie, wylesianie, ekologię, czy infrastrukturę. W naszym kraju tej koordynacji brakuje – podkreśla naukowiec.
– Podczas tej konferencji porozmawiamy także o problemach związanych z brakiem planów zagospodarowania i rozwiązaniu polegającym na wprowadzeniu kodeksu architektoniczno-urbanistycznego. Ważnym zagadnieniem jest również kwestia wyludniania północnych obszarów naszego kraju oraz zaludniania terenów przeludnionych. Musimy zastanowić się także nad tym jak pomóc samorządom borykającym się z problemami związanymi z przecinaniem ich terenów drogami szybkiego ruchu – wymienia specjalista od kształtowania środowiska z IUNG.
Gośćmi konferencji, która odbyła się w Pałacu Czartoryskich byli także samorządowcy. Jak PROW wpłynął na rozwój Kazimierza Dolnego? – Nasza gmina sukcesywnie korzysta z tych środków i muszę powiedzieć, że jest to dla nas duża pomoc. Dzięki niej udało nam się w poprzedniej perspektywie budżetowej wyremontować wiele dróg, co można nazwać cywilizacyjnym postępem. Teraz skupiamy się na rozwoju sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, m.in. w Mięćmierzu – mówił w rozmowie z nami Andrzej Pisula, burmistrza Kazimierza.
Innymi tematami, o których dyskutowano były m.in. nowe sposoby gospodarowania przestrzenią wiejską oraz związane z tym oczekiwania, problemy dotyczące scalania gruntów, wpływ urbanizacji na rozwój wsi, stan gruntów, wyzwania stojące przed prowincją oraz wymiana doświadczeń różnych samorządów w działaniach na rzecz rozwoju wsi.