Młodzi wizjonerzy rolnictwa, a wśród nich Łukasz Czech z woj. lubelskiego, obradują od poniedziałku w Brukseli.
Youth Agriculture Summit 2017 zgromadził ponad 100 młodych ludzi z 49 państw, w tym dwóch przedstawicieli z Polski. Jest wśród nich Łukasz Czech ze wsi Królewski Dwór pod Parczewem.
- W ostatnim dniu kiedy można było aplikować na Summit, zobaczyłem reklamę na portalu Linkedin. Przeczytałem założenia programu i od razu zacząłem wypełniać formularz. Przyszło mi to dosyć łatwo, ponieważ od zawsze interesuję się polityką, ekonomią i nowymi technologiami oraz ich rolą we współczesnym rolnictwie - mówi nam 23-letni Łukasz.
200-hektarowe gospodarstwo
Jest studentem kierunków rolniczych i biznesowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Szkole Głównej Handlowej, a jednocześnie przedsiębiorcą rolnym. - W mojej sekcji konferencji zajmujemy się problemem cyfryzacji oraz mniejszej skłonności do inwestycji i nowych technologii wśród starszych rolników - tłumaczy 23-latek. - Prowadzę z rodziną całkiem duże gospodarstwo rolne, 200-hektarowe. Zajmujemy się głównie uprawą zbóż, rzepaku, roślin strączkowych oraz produkcją świń - wyjaśnia.
Tegoroczny Youth Agriculture Summit przygląda się wyzwaniom stojącym przed ludzkością, w szczególności zapewnieniu odpowiedniej ilości i jakości żywności dla wciąż rosnącej populacji. Według szacunków, w 2050 roku liczba ludności świata wzrośnie do 10 mld. Dlatego hasło tegorocznej edycji konferencji to „Wykarmić głodną planetę”.
Zwieńczeniem pięciodniowego spotkania mają być konkretne postulaty i propozycje rozwiązań. - Jeśli chodzi o samą konferencję, to moje wrażenia są dobre. W szczególności jeśli chodzi o kontakt z zagranicznymi rolnikami, bo okazuje się, że jedyną barierą jest język - przyznaje Łukasz. - Niezależnie czy jest to Paragwaj, Brazylia, Ukraina, Australia czy Japonia, uprawiamy podobne rośliny, stosujemy podobną technologię, mamy podobne systemy wsparcia -opowiada uczestnik szczytu.
W Polsce nie jest źle
- Poruszane tematy dotyczą również aspektów związanych z ekologią, społeczeństwem czy polityką klimatyczną. AgSummit dotyka szerokiej problematyki, która spotyka się z różnymi rozwiązaniami w zależności od kraju. Okazuje się na przykład, że w niektórych częściach świata dostęp do traktora jest nadal głównym problemem - zauważa Łukasz Czech.
Jego zdaniem, "w Polsce mamy dobre warunki do rozwoju rolnictwa, głównie ze względu na dosyć duże wsparcie z funduszy unijnych i tanią siłę roboczą".
- Ponad 100 innowacyjnych młodych ludzi ma szukać pomysłów na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, ograniczenia głodu, zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, promowania zrównoważonego rolnictwa– dodaje Marzena Smolińska z Grupy Bayer, współorganizatora szczytu.
Osiągnięcia
Pomimo młodego wieku, Łukasz Czech ma na koncie sporo osiągnięć: m.in. miejsce na podium w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych, udział w Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Krynicy, wymiany studenckie m.in. w Chinach. Prowadzi też networkingową grupę dla młodych rolników na Facebooku (16900 uczestników).