Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

30 czerwca 2015 r.
16:13

Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Program

Fot. KW
Fot. KW

Rozmowa z Antonim Skrabuchą, dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, którego oddział w Zamościu organizuje w dniach 3-5 lipca Wystawę Zwierząt Hodowlanych Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie jest jedną z największych tego typu wystaw w kraju. Ilu wystawców spodziewacie się Państwo w tym roku?

– Tradycyjnie już do Sitna przyjeżdża około 400 firm z różnych branż i 150-200 rolników, którzy przedstawiają swoje osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt. Wystawa obejmuje hodowców bydła, trzody chlewnej, koni, owiec, kóz i królików. Od kilku lat wystawę rozszerzyliśmy o drób ozdobny i gołębie. Najliczniejszą reprezentację stanowi bydło. Wystawa w Sitnie to jednak nie tylko pokaz zwierząt. Obecne są też firmy, które prezentują maszyny i urządzenia rolnicze, pasze, środki ochrony roślin, produkty pszczelarskie jak też firmy propagujące odnawialne źródła energii. Co roku naszą wystawę odwiedza około 30-40 tysięcy osób.

• To nie są tylko rolnicy?

– Oczywiście wystawę odwiedza najwięcej rolników i to nie tylko z województwa lubelskiego, ale też z Podkarpacia. Do Sitna przyjeżdżają też mieszkańcy miast z dziećmi, aby pooglądać zwierzęta. To m.in. z myślą o najmłodszych rozszerzyliśmy wystawę m.in. o drób ozdobny. Dla dzieci organizujemy też konkursy ekologiczne. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat propagować wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Konkursy te cieszą się dużym zainteresowaniem.

• Wystawa w Sitnie jest organizowana z przerwami od 1984 roku. Czym wystawy organizowane w latach 80-tych poprzedniego wieku różniły się od tych, które są obecnie?

– Były to inne wystawy ze względu na zakres. Były mniejsze. Początkowo prezentowane były wyłącznie zwierzęta. Wystawę organizujemy zawsze w pierwszy weekend lipca. Kiedyś próbowaliśmy zmienić tę datę, bo w tym samym czasie odbywają się też inne wystawy w kraju, ale to się nie sprawdziło. Wystawcy są już przyzwyczajeni i kiedy jednego roku wystawa odbywała się w drugi weekend lipca, to i tak gros osób przyjechało tydzień wcześniej.

• Czy rolnicy chętnie prezentują swoje zwierzęta czy też trzeba ich do tego namawiać?

– Myślę, że prawdziwych hodowców namawiać nie trzeba. Zwykle to związki decydują o tym, kto na taką wystawę przyjeżdża. Między hodowcami jest zdrowa, sportowa rywalizacja. Szczególnie rolnikom, którzy jeżdżą później na Polagrę do Poznania, zależy na tym, aby pokazać się na swoim terenie. Chcą zaprezentować się również u siebie. Zazwyczaj w czasie trwania wystawy – początek lipca panuje wysoka temperatura, dlatego warunki przebywanie zwierząt są trudne. Jednak mają one zapewnione na bieżąco paszę i wodę. Nagrodą za znoje i trudy dla hodowców i zwierząt jest niedzielne wręczanie championatów i super championatów.

• Gdzie są trzymane zwierzęta, które są prezentowane na wystawie?

– Są do tego przygotowane specjalne kojce. W czasie trwania wystawy w Sitnie powstaje takie rolniczo-hodowlane miasteczko.

• Wystawa to nie tylko pokazy i ocena zwierząt to również seminaria. Jakie tematy będą poruszane w tym roku?

– Chcemy docenić rasę świń gołębskich-puławskich. Będzie też wykład dotyczący gospodarki pasiecznej, który wygłosi Stanisław Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Ze względu na to, że jesteśmy ośrodkiem doradczym, chcemy też przekazać informacje na temat nowych unijnych środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jak się mówi nieoficjalnie, w lipcu mają ruszyć pierwsze nabory. Podczas wystawy zostaną rozstrzygnięte również konkursy Agroliga i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Program XXIX Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych Sitno 3-5 lipca 2015 r.

3 lipca – piątek – dzień wewnętrzny

10.00 Ocena gołębi, drobiu ozdobnego i królików

4 lipca – sobota

9.00 – ocena świń
11.00 – ocena bydła, owiec, kóz, koni, drobiu
19.00 – zamknięcie wystawy dla zwiedzających

Seminaria:
11.00 – Gospodarka pasieczna na pożytkach spadziowych – mgr inż. Stanisław Różyński – pasieka
14.00 – 80-lecie uznania ksiąg hodowlanych świń gołębskich-puławskich – dr hab. Marek Babicz, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – sala konferencyjna
„PROW 2014-2020 – możliwość uzyskania środków na działalność rolniczą” – mgr inż. Teresa Jawor
19.00 Podsumowanie konkursu AGROLIGA i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Wręczenie nagród hodowcom
Występ zespołu Contrast

5 lipca – niedziela

9.00 powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe przed pałacem
10.00 msza św. przed pałacem
11.15 prezentacja nagrodzonych zwierząt
14.00 konkurs oprowadzania cieliczek. Wyniki pozostałych konkursów.
Pokaz kawaleryjski IX Pułku Ułanów Małopolskich – łąka obok terenów wystawowych

Pozostałe informacje

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium