Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

30 czerwca 2015 r.
16:13

Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Program

Fot. KW
Fot. KW

Rozmowa z Antonim Skrabuchą, dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, którego oddział w Zamościu organizuje w dniach 3-5 lipca Wystawę Zwierząt Hodowlanych Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie jest jedną z największych tego typu wystaw w kraju. Ilu wystawców spodziewacie się Państwo w tym roku?

– Tradycyjnie już do Sitna przyjeżdża około 400 firm z różnych branż i 150-200 rolników, którzy przedstawiają swoje osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt. Wystawa obejmuje hodowców bydła, trzody chlewnej, koni, owiec, kóz i królików. Od kilku lat wystawę rozszerzyliśmy o drób ozdobny i gołębie. Najliczniejszą reprezentację stanowi bydło. Wystawa w Sitnie to jednak nie tylko pokaz zwierząt. Obecne są też firmy, które prezentują maszyny i urządzenia rolnicze, pasze, środki ochrony roślin, produkty pszczelarskie jak też firmy propagujące odnawialne źródła energii. Co roku naszą wystawę odwiedza około 30-40 tysięcy osób.

• To nie są tylko rolnicy?

– Oczywiście wystawę odwiedza najwięcej rolników i to nie tylko z województwa lubelskiego, ale też z Podkarpacia. Do Sitna przyjeżdżają też mieszkańcy miast z dziećmi, aby pooglądać zwierzęta. To m.in. z myślą o najmłodszych rozszerzyliśmy wystawę m.in. o drób ozdobny. Dla dzieci organizujemy też konkursy ekologiczne. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat propagować wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Konkursy te cieszą się dużym zainteresowaniem.

• Wystawa w Sitnie jest organizowana z przerwami od 1984 roku. Czym wystawy organizowane w latach 80-tych poprzedniego wieku różniły się od tych, które są obecnie?

– Były to inne wystawy ze względu na zakres. Były mniejsze. Początkowo prezentowane były wyłącznie zwierzęta. Wystawę organizujemy zawsze w pierwszy weekend lipca. Kiedyś próbowaliśmy zmienić tę datę, bo w tym samym czasie odbywają się też inne wystawy w kraju, ale to się nie sprawdziło. Wystawcy są już przyzwyczajeni i kiedy jednego roku wystawa odbywała się w drugi weekend lipca, to i tak gros osób przyjechało tydzień wcześniej.

• Czy rolnicy chętnie prezentują swoje zwierzęta czy też trzeba ich do tego namawiać?

– Myślę, że prawdziwych hodowców namawiać nie trzeba. Zwykle to związki decydują o tym, kto na taką wystawę przyjeżdża. Między hodowcami jest zdrowa, sportowa rywalizacja. Szczególnie rolnikom, którzy jeżdżą później na Polagrę do Poznania, zależy na tym, aby pokazać się na swoim terenie. Chcą zaprezentować się również u siebie. Zazwyczaj w czasie trwania wystawy – początek lipca panuje wysoka temperatura, dlatego warunki przebywanie zwierząt są trudne. Jednak mają one zapewnione na bieżąco paszę i wodę. Nagrodą za znoje i trudy dla hodowców i zwierząt jest niedzielne wręczanie championatów i super championatów.

• Gdzie są trzymane zwierzęta, które są prezentowane na wystawie?

– Są do tego przygotowane specjalne kojce. W czasie trwania wystawy w Sitnie powstaje takie rolniczo-hodowlane miasteczko.

• Wystawa to nie tylko pokazy i ocena zwierząt to również seminaria. Jakie tematy będą poruszane w tym roku?

– Chcemy docenić rasę świń gołębskich-puławskich. Będzie też wykład dotyczący gospodarki pasiecznej, który wygłosi Stanisław Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Ze względu na to, że jesteśmy ośrodkiem doradczym, chcemy też przekazać informacje na temat nowych unijnych środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jak się mówi nieoficjalnie, w lipcu mają ruszyć pierwsze nabory. Podczas wystawy zostaną rozstrzygnięte również konkursy Agroliga i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Program XXIX Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych Sitno 3-5 lipca 2015 r.

3 lipca – piątek – dzień wewnętrzny

10.00 Ocena gołębi, drobiu ozdobnego i królików

4 lipca – sobota

9.00 – ocena świń
11.00 – ocena bydła, owiec, kóz, koni, drobiu
19.00 – zamknięcie wystawy dla zwiedzających

Seminaria:
11.00 – Gospodarka pasieczna na pożytkach spadziowych – mgr inż. Stanisław Różyński – pasieka
14.00 – 80-lecie uznania ksiąg hodowlanych świń gołębskich-puławskich – dr hab. Marek Babicz, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – sala konferencyjna
„PROW 2014-2020 – możliwość uzyskania środków na działalność rolniczą” – mgr inż. Teresa Jawor
19.00 Podsumowanie konkursu AGROLIGA i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Wręczenie nagród hodowcom
Występ zespołu Contrast

5 lipca – niedziela

9.00 powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe przed pałacem
10.00 msza św. przed pałacem
11.15 prezentacja nagrodzonych zwierząt
14.00 konkurs oprowadzania cieliczek. Wyniki pozostałych konkursów.
Pokaz kawaleryjski IX Pułku Ułanów Małopolskich – łąka obok terenów wystawowych

Pozostałe informacje

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium