Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

5 sierpnia 2018 r.
19:16

Lubelskie rybą stoi. Najciekawsze potrawy z festiwalu w Stężycy [zdjęcia]

Były zawody wędkarskie, turniej sołtysów, pokazy gastronomiczne, stoiska ze smakołykami z całego województwa lubelskiego oraz muzyka serwowana przez zespół "Fantazja" z gminy Gościeradów. To wszystko w ramach organizowanego już po raz drugi festiwalu "W krainie lubelskich ryb", który w niedzielę miał miejsce w Stężycy na "Wyspie Wisła".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że nasze województwo rybą stoi, bo jesteśmy jednym z większych producentów ryb słodkowodnych w Polsce. Jako Urząd Marszałkowski tym festiwalem wychodzimy do ludzi i zapraszamy do degustacji naszych ryb w każdej niemal postaci – mówi Katarzyna Kremeś, zastępca dyrektora w Departamencie Rolnictwa i Środowiska. – Powinniśmy spożywać więcej ryb i wspierać tę gałąź naszej gospodarki – dodaje.

Niestety, stawy rybne w większości są już bardzo stare, a budowa nowych kosztuje. Jednym z hodowców ryb, który postanowił zainwestować w ten biznes jest Antoni Kuśmierczak z Gospodarstwa Rybackiego "Bełżec". To jego ryby uczestnicy niedzielnego festiwalu mogli oglądać zza szyby.

– Mam tutaj karpia, suma, szczupaka i lina. Osobiście najbardziej smakują mi okonie i karpie. Najważniejsze jest środowisko, w którym żyje ryba. Ja mam 5-7-letnie stawy, na zimę wypuszczam z nich wodę, stosuję 2-letni cykl hodowlany i te ryby są naprawdę wspaniałe – zachwala i zapewnia, że takiego smaku nie uda się uzyskać w stawach 30 czy 40-letnich.

Hitem stężyckiego festiwalu były potrawy serwowane przez zawodowych kucharzy ze Stowarzyszenia Kucharzy Lubelskich. Po ich kotlety mielone z karpia oraz puree z marchewki, ziemniaków z sosem cytrynowym i kolendrą ustawiały się długie kolejki. – Sądzę, że gdybyśmy mieli dzisiaj 2 tysiące tych kotletów, to poszłyby co do jednego. To nasza polska kuchnia, przedwojenna receptura – mówi Piotr Hurz, który dania przygotowywał wspólnie z Piotrem Skwarkiem.

Na miejscu można było spotkać także producenta łodzi turystycznych i rybackich, szkutnika z miejscowości Basonia w powiecie opolskim, Mateusza Tabakę. – Nasza wioska kiedyś słynęła ze szkutnictwa, zajmowało się tym około 50 osób, ale teraz zostałem tylko ja. Obecnie produkuję ich kilkanaście w ciągu roku. Sprzedawane są na Dolny Śląsk, do Warszawy, Pułtuska, Torunia – wylicza młody przedsiębiorca, który podkreśla, że w tym fachu konieczne jest połączenie jakości wykonania z tradycyjnymi sposobami wytwarzania łodzi.

Podczas festiwalu najwięcej stoisk zajęły różnego rodzaju stowarzyszenia promujące regionalne wyroby i potrawy. – My przyjechaliśmy ze Świdna w powiecie opolskim. Promujemy zdrową żywność, bez konserwantów, wszystko naszej produkcji. Mamy ciasta, gofry, pierogi, rosół z karpia, paszteciki. Nasze cebulowe zawijańce zostały nagrodzone podczas Święta Chleba – wymienia Anna Obel.

Swoje smakołyki zaprezentowała także Maria Rodak z Woli Osińskiej. – W swoim gospodarstwie przetwarzam produkty, które są odzwierciedleniem naturalnych, babcinych syropów. Dzisiaj do konkursu przygotowałam "suma tatarskiego z pieczoną konfiturą" – mówi. – Ale on tylko wygląda jak tatar, mięso zostało podsmażone – zapewnia.

Dobrze zjeść można było także na stoisku LGD "Owocowy szlak" Agaty Domżał, która polecała pastę z pstrąga oraz ulubioną zupę (z karpia) Roberta Makłowicza.

Najlepszy kompot ze śliwek serwowała natomiast Agnieszka Drozd-Bownik z "Wałowianek" w gminie Józefów nad Wisłą. – Mamy również rękodzieło, kwiaty, jabłka, bukiety, skrzyneczki, grzyby i tulipany. Jesteśmy bardzo aktywne, uczestniczymy w kongresach, festynach. Byłyśmy nawet w Pałacu Prezydenckim – wymienia.

Na scenie występował natomiast zespół "Fantazja" z gminy Gościeradów w powiecie kraśnickim. Jak zapewnia Robert Niedziałek, klawiszowiec i frontmen grupy, ich szeroki repertuar pozwala zagrać do niemal każdej okazji, od rocka, poprzez piosenki dyskotekowe do folku i biesiady. W Stężycy królowały te dwa ostatnie gatunki.

Na koniec warto podać nazwiska zwycięzców zawodów wędkarskich. Zdominowali je wędkarze z Radomia, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca, kolejno - Jarosław Kowalski, Kamil Bolek i Ewelina Tomala. Czwarte przypadło Krzysztofowi Krysteckiemu z Łukowa, a piąte - Cezaremu Kustrze z Puław. Ten ostatni złowił największą rybę, 42-centymetrowego okonia.

Pozostałe informacje

By grało się lepiej. Orliki do remontu

By grało się lepiej. Orliki do remontu

Orliki do remontu. Lubelski ratusz dostał dotacje na ten cel. Ale inwestycji w sport jest więcej.

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium