Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

5 sierpnia 2018 r.
19:16

Lubelskie rybą stoi. Najciekawsze potrawy z festiwalu w Stężycy [zdjęcia]

Były zawody wędkarskie, turniej sołtysów, pokazy gastronomiczne, stoiska ze smakołykami z całego województwa lubelskiego oraz muzyka serwowana przez zespół "Fantazja" z gminy Gościeradów. To wszystko w ramach organizowanego już po raz drugi festiwalu "W krainie lubelskich ryb", który w niedzielę miał miejsce w Stężycy na "Wyspie Wisła".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że nasze województwo rybą stoi, bo jesteśmy jednym z większych producentów ryb słodkowodnych w Polsce. Jako Urząd Marszałkowski tym festiwalem wychodzimy do ludzi i zapraszamy do degustacji naszych ryb w każdej niemal postaci – mówi Katarzyna Kremeś, zastępca dyrektora w Departamencie Rolnictwa i Środowiska. – Powinniśmy spożywać więcej ryb i wspierać tę gałąź naszej gospodarki – dodaje.

Niestety, stawy rybne w większości są już bardzo stare, a budowa nowych kosztuje. Jednym z hodowców ryb, który postanowił zainwestować w ten biznes jest Antoni Kuśmierczak z Gospodarstwa Rybackiego "Bełżec". To jego ryby uczestnicy niedzielnego festiwalu mogli oglądać zza szyby.

– Mam tutaj karpia, suma, szczupaka i lina. Osobiście najbardziej smakują mi okonie i karpie. Najważniejsze jest środowisko, w którym żyje ryba. Ja mam 5-7-letnie stawy, na zimę wypuszczam z nich wodę, stosuję 2-letni cykl hodowlany i te ryby są naprawdę wspaniałe – zachwala i zapewnia, że takiego smaku nie uda się uzyskać w stawach 30 czy 40-letnich.

Hitem stężyckiego festiwalu były potrawy serwowane przez zawodowych kucharzy ze Stowarzyszenia Kucharzy Lubelskich. Po ich kotlety mielone z karpia oraz puree z marchewki, ziemniaków z sosem cytrynowym i kolendrą ustawiały się długie kolejki. – Sądzę, że gdybyśmy mieli dzisiaj 2 tysiące tych kotletów, to poszłyby co do jednego. To nasza polska kuchnia, przedwojenna receptura – mówi Piotr Hurz, który dania przygotowywał wspólnie z Piotrem Skwarkiem.

Na miejscu można było spotkać także producenta łodzi turystycznych i rybackich, szkutnika z miejscowości Basonia w powiecie opolskim, Mateusza Tabakę. – Nasza wioska kiedyś słynęła ze szkutnictwa, zajmowało się tym około 50 osób, ale teraz zostałem tylko ja. Obecnie produkuję ich kilkanaście w ciągu roku. Sprzedawane są na Dolny Śląsk, do Warszawy, Pułtuska, Torunia – wylicza młody przedsiębiorca, który podkreśla, że w tym fachu konieczne jest połączenie jakości wykonania z tradycyjnymi sposobami wytwarzania łodzi.

Podczas festiwalu najwięcej stoisk zajęły różnego rodzaju stowarzyszenia promujące regionalne wyroby i potrawy. – My przyjechaliśmy ze Świdna w powiecie opolskim. Promujemy zdrową żywność, bez konserwantów, wszystko naszej produkcji. Mamy ciasta, gofry, pierogi, rosół z karpia, paszteciki. Nasze cebulowe zawijańce zostały nagrodzone podczas Święta Chleba – wymienia Anna Obel.

Swoje smakołyki zaprezentowała także Maria Rodak z Woli Osińskiej. – W swoim gospodarstwie przetwarzam produkty, które są odzwierciedleniem naturalnych, babcinych syropów. Dzisiaj do konkursu przygotowałam "suma tatarskiego z pieczoną konfiturą" – mówi. – Ale on tylko wygląda jak tatar, mięso zostało podsmażone – zapewnia.

Dobrze zjeść można było także na stoisku LGD "Owocowy szlak" Agaty Domżał, która polecała pastę z pstrąga oraz ulubioną zupę (z karpia) Roberta Makłowicza.

Najlepszy kompot ze śliwek serwowała natomiast Agnieszka Drozd-Bownik z "Wałowianek" w gminie Józefów nad Wisłą. – Mamy również rękodzieło, kwiaty, jabłka, bukiety, skrzyneczki, grzyby i tulipany. Jesteśmy bardzo aktywne, uczestniczymy w kongresach, festynach. Byłyśmy nawet w Pałacu Prezydenckim – wymienia.

Na scenie występował natomiast zespół "Fantazja" z gminy Gościeradów w powiecie kraśnickim. Jak zapewnia Robert Niedziałek, klawiszowiec i frontmen grupy, ich szeroki repertuar pozwala zagrać do niemal każdej okazji, od rocka, poprzez piosenki dyskotekowe do folku i biesiady. W Stężycy królowały te dwa ostatnie gatunki.

Na koniec warto podać nazwiska zwycięzców zawodów wędkarskich. Zdominowali je wędkarze z Radomia, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca, kolejno - Jarosław Kowalski, Kamil Bolek i Ewelina Tomala. Czwarte przypadło Krzysztofowi Krysteckiemu z Łukowa, a piąte - Cezaremu Kustrze z Puław. Ten ostatni złowił największą rybę, 42-centymetrowego okonia.

Pozostałe informacje

Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z mistrzem Polski ORLEN Orkanem Sochaczew

Edach Budowlani rozbici w Sochaczewie

Edach Budowlani nie mieli za wiele do powiedzenia w Sochaczewie. Ekipa z Lublina musiała się pogodzić z wysoką porażką z tamtejszym ORLEN Orkanem 10:43.

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 54-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który podejrzewany jest o zabójstwo swojej 57-letniej partnerki.

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium