

Rząd przyjął projekt tzw. tarczy antykryzysowej, której celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę - poinformowała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"Tarcza" to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według resortu rozwoju, jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.
- Projekt "tarczy" został przyjęty, wysłany do Sejmy i Rady Dialogu Społecznego - powiedziała Emilewicz w czwartek w TOK FM na pytanie, czy rząd przyjął tarczę. - Dziś mamy też ciąg dalszy konsultacji z opozycją - dodała.
Jak zapowiadał wcześniej rząd, "tarcza" będzie oddziaływała na pięć filarów. Pierwszy dotyczy bezpieczeństwa pracowników, drugi finansowania firm, trzeci - ochrony zdrowia, czwarty - wzmocnienia systemu finansowego, a piąty - programu inwestycji publicznych.
"Tarcza antykryzysowa" ma być odpowiedzią rządu na szerzącą się epidemię koronawirusa, pozwolić m.in. pracownikom i firmom przetrwać najtrudniejszy czas. Zakłada ona m.in.: pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla firm; dopłat do wynagrodzeń; odroczenia w płatności podatku CIT; przedłużenie bankowych kredytów obrotowych dla firm.

34 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, najwięcej z woj. lubelskiego. Kolejne dwie osoby zmarły

Minister zdrowia: To, jak będzie przebiegała epidemia w Polsce, zależy od przestrzegania zasad

Drugi ksiądz diecezji zamojsko-lubaczowskiej zakażony koronawirusem. "Jego stan jest dość poważny"
