Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2021 r.
10:46

Lublin. Sąd uznał za dowód raport z badań przyrodniczych na górkach czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Czy władze Lublina naruszyły prawo, przeznaczając część górek czechowskich pod blokowiska? 15 grudnia wyrok w tej sprawie wyda Wojewódzki Sąd Administracyjny, który na wczorajszej rozprawie zapowiedział, że uwzględni wyniki badań przyrodniczych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już po raz drugi sąd w Lublinie bada legalność uchwały przyjętej przez Radę Miasta latem 2019 r. Chodzi o studium przestrzenne, czyli dokument określający przeznaczenie poszczególnych części miasta. Na górkach czechowskich studium wyznacza kilka stref pod budownictwo wielorodzinne.

Nikt zdania nie zmienia

Na wczorajszym posiedzeniu prawniczka wojewody podtrzymała skargę złożoną w 2019 r. przez ówczesnego wojewodę Przemysława Czarnka. Jego zdaniem miasto wyżej postawiło interes dewelopera niż interes mieszkańców.

To samo twierdzi Prokuratura Krajowa, która przystąpiła do sporu. – Wnoszę o uwzględnienie skargi wojewody – mówił prokurator Przemysław Słupiński.

Zdania nie zmieniła też autorka drugiej skargi. Magdalena Wolanowska oczekuje unieważnienia całego studium. Twierdzi m.in., że radni nie mogli w zbiorczym głosowaniu przesądzić o odrzuceniu lub uwzględnieniu uwag zgłoszonych przez mieszkańców.

Sąd dopytywał, o ile oddalony jest od górek blok Wolanowskiej. Kobieta poinformowała, że to ok. 20 m.

Zdaniem wynajętego przez miasto prawnika nie jest to powód, by uznać, że uchwała narusza interes prawny właścicielki jednego z wielu mieszkań w bloku.

– Sposób działania wspólnoty mieszkaniowej nie sprowadza się do tego, że jedna osoba składa skargę – zaznaczał radca prawny Jacek Jaworski. – W tym zakresie nawet wspólnota mieszkaniowa nawet nie wykazałaby naruszenia interesu prawnego.

Przyjrzą się też przyrodzie

Sąd nie uwzględni opinii przyjaciela sądu (amicus curiae) zgłoszonych przez dwie organizacje.

– Nasza procedura nie przewiduje amicus curiae – ogłosiła Marta Laskowska-Pietrzak, przewodnicząca wczorajszej rozprawie prezes WSA w Lublinie.

Autorzy tych opinii przekonują, że władze miasta naruszyły opisane prawem zasady tworzenia studium. Twierdzą, że Ratusz zignorował wskazówki przyrodników, chociaż sam zlecił im badanie górek. Naukowcy wykazali obecność cennych gatunków, na czele z zagrożonym wyginięciem chomikiem europejskim.

Na wczorajszej rozprawie WSA postanowił, że weźmie pod uwagę raport przyrodników. Sędzia Laskowska-Pietrzak oznajmiła, że sąd „z urzędu powziął informację”, że na stronach internetowych Urzędu Miasta dostępny jest taki raport i uznał go za dowód w sprawie.

Równocześnie sąd zobowiązał pełnomocnika miasta do złożenia w ciągu 7 dni dokumentów dotyczących zlecenia przez Urząd Miasta badań przyrodniczych.

Co jest w raporcie przyrodników

Zdaniem naukowców górki czechowskie są cenną enklawą przyrody. Naocznie stwierdzili obecność ponad 400 gatunków roślin, w tym 200 leczniczych i miododajnych, 29 uznanych za rzadkie, 7 objętych ochroną prawną i 6 zagrożonych. Z badań wynika, że górki są domem dla 42 gatunków motyli (w całym mieście jest ich 68). Raport potwierdza także obecność ściśle chronionych chomików europejskich. Naukowcy doliczyli się ponad 50 nor.

Eksperci zaproponowali wyznaczenie na górkach „zespołu przyrodniczo-krajobrazowego”, ale nie w postaci parku, tylko „w formie nieprzekształconej”. Wskazali też „obszar proponowany do ochrony” obejmujący przeważającą część górek, w tym części wysoczyzn przeznaczonych w studium pod zabudowę wielorodzinną i usługową.

Zamówiona przez miasto inwentaryzacja przyrodnicza kosztowała 109,5 tys. zł. Dotyczyła nie tylko górek, ale też wąwozów Lipnik i Zimne Doły.

Dwa lata sporu w sądzie

Sądowy spór o górki trwa ponad dwa lata. W grudniu 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarga Czarnka jest zasadna i orzekł nieważność studium na obszarze górek. Miasto zaskarżyło wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uchylił orzeczenie i polecił WSA ponownie zbadać sprawę, czego efektem była wczorajsza rozprawa.

Skarga Wolanowskiej została w grudniu 2019 r. odrzucona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uznał, że kobieta nie ma „interesu prawnego” do zaskarżenia studium. Wolanowska zaskarżyła to postanowienie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który polecił WSA zająć się skargą mieszkanki osiedla przy górkach, co nastąpiło wczoraj.

Sąd przypomniał wczoraj, że z prawnego punktu widzenia nie można już stwierdzić nieważności studium, bo od jego uchwalenia minął ponad rok. Można najwyżej orzec, że jest niezgodne z prawem.

– Skutek jest ten sam – twierdzi adwokat Mateusz Sarnat, pełnomocnik Magdaleny Wolanowskiej. Podkreśla, że studium przestanie obowiązywać w takim zakresie, w jakim sąd stwierdzi jego niezgodność z prawem.

Chodzi też o grube pieniądze

Wyrok zapowiedziany na 15 grudnia niemal na pewno nie zakończy sporu. Praktycznie pewne jest, że przegrani zaskarżą go do wyższej instancji.

Od ostatecznego rozstrzygnięcia będzie zależeć nie tylko satysfakcja zwycięzców i losy przyrody, ale również grube pieniądze. Wyrok przesądzi o tym, czy deweloper dążący do zabudowy części górek (spółka TBV Investment) zarobi tu na budowie i sprzedaży mieszkań, czy pozostanie z takimi gruntami, jakie kupił (obowiązujący plan zagospodarowania terenu nie przewiduje budowy bloków). Plan można zmienić, ale tylko na taki, który będzie zgodny z obowiązującym studium. Jeśli studium straci moc, zmiana planu prędko nie nastąpi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 000 tysięcy. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty