Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 października 2019 r.
18:54

Sonda inProbe i błyskawiczna diagnoza. Na rynek trafi prawdopodobnie już za dwa lata

2 2 A A
(fot. SDS Optic)

Innowacyjna mikrosonda stworzona przez lubelską firmę SDS Optic ma zmniejszyć umieralność na raka piersi. Na rynek trafi prawdopodobnie już za dwa lata

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Mikrosonda diagnostyczna inProbe ma wykonywać bardzo szybkie i bezbolesne badanie markerów nowotworowych - tłumaczy Paulina Mikołajczuk z SDS Optic i dodaje: Po wprowadzeniu w okolice guza lub do węzła chłonnego cienkiej mikrosondy, będzie można w czasie rzeczywistym uzyskać informację czy nowotwór jest tzw. HER2 pozytywny czy negatywny oraz jaki jest poziom stężenia markera nowotworowego HER2.

Urządzenie pozwoli na błyskawiczną diagnostykę (wyniki są od razu drukowane na wbudowanej drukarce), co ma przyspieszyć proces leczenia, a w konsekwencji: zmniejszyć umieralność na nowotwory piersi.

Z USA do Lublina

Za wynalazkiem oraz firmą SDS Optic stoją Magdalena i Marcin Staniszewscy, naukowcy, którzy wcześniej pracowali w Stanach Zjednoczonych (on dla NASA, ona w laboratoriach Harvardu). 

- Przed kilkoma laty wróciliśmy do Polski z pomysłem wynalazku, który ma szansę zrewolucjonizować medycynę. Rozważaliśmy, gdzie można wcielić go w życie. W grę wchodził ośrodek naukowy w Szczecinie i Lublinie. Wybór padł na Lublin z trzech powodów - mówi dr hab. Magdalena Staniszewska, dyrektor ds. naukowych SDS Optic. - Przy Lubelskiej Fundacji Rozwoju działała Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu, która była gotowa wesprzeć finansowo nasze badania. Lublin to także jeden z ośrodków, gdzie w przeszłości naukowcy z UMCS, całkowicie niezależnie od ośrodków w Japonii i USA, zajmowali się światłowodami.

Wsparcie i możliwości

- Otrzymaliśmy też fantastyczne wsparcie ze strony Miasta Lublin i Klastra Medycyny Lubelskiej, którzy pomogli nam prowadzić pierwsze rozmowy i pracy z onkologami i szpitalami klinicznymi w Lublinie - opowiada Magdalena Staniszewska. - Dodatkowo w tym czasie w Polsce pojawiły się możliwości, których wcześniej nie było, a mianowicie te związane z finansowaniem wysokonakładowych i ryzykownych projektów badawczo-rozwojowych. Stwierdziliśmy, że dalszą pracę możemy realizować w Polsce. Poza tym oboje z mężem pochodzimy z Polski, tutaj się urodziliśmy, zależało nam również, by projekt był identyfikowany z naszym krajem. Teraz w Polsce mamy mnóstwo możliwości, jak również wspaniałych naukowców.

Wygrać z rakiem

- Nowotwory są niewątpliwie jednym z największych wyzwań dla medycyny. Jest to choroba cywilizacyjna, na którą rocznie umiera ponad 8 milionów osób, z czego 522 tys. na nowotwory piersi. Naszą wizją jest zmniejszenie umieralności na złośliwe nowotwory piersi o ok. 30 proc. do 2030 roku. To setki tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki naszej technologii, będą mogły być szybko zdiagnozowane i mieć szansę na wyleczenie - tłumaczy Magdalena Staniszewska. - Nasza technologia to przełom w diagnostyce, w końcu onkolodzy dostaną narzędzie, które w czasie rzeczywistym poda poziom markera HER2, wskaże im ścieżkę leczenia, a pacjentce oszczędzi bólu i czasu oczekiwania na wyniki. 

W przypadku standardowej biopsji czas oczekiwania na wyniki to 2-3 tygodnie, co jest dla pacjentek jest dodatkowym stresem.
- Ponadto igła inProbe jest grubości włosa ludzkiego, co czyni badanie bardziej komfortowym - dodaje Paulina Mikołajczuk.

Na rynku za dwa lata

W tym momencie urządzenie jest w fazie badań klinicznych prowadzonych między innymi w Lublinie i Krakowie.
- Już teraz obserwujemy ogromne zainteresowanie technologią. Po pozytywnych wynikach klinicznych wstępnie zakładamy komercjalizację w 2021 roku. Chodzi tylko i wyłącznie o sprzedaż urządzenia - mówi Paulina Mikołajczuk.
SDS Optic chce pracować nad zastosowaniem innowacyjnej technologii w przypadku innych nowotworów, np. żołądka.

- Przed kilkoma laty wróciliśmy do Polski z pomysłem wynalazku, który ma szansę zrewolucjonizować medycynę. Rozważaliśmy, gdzie można wcielić go w życie. W grę wchodził ośrodek naukowy w Szczecinie i Lublinie. Wybór padł na Lublin - mówi dr hab. Magdalena Staniszewska, dyrektor ds. naukowych SDS Optic (fot. SDS Optic)

Polska się zmienia

Innowacyjna mikrosonda oraz jej twórcy z lubelskiej firmy SDS Optic będą bohaterami jednego z odcinków cyklu „Polska się zmienia” kanału National Geographic oraz resortu inwestycji i rozwoju.

To cykl krótkich filmów, który pokazuje, jak polscy przedsiębiorcy i instytucje realizują swoje pomysły i pasje korzystając m.in. z Funduszy Europejskich, Funduszy Norweskich czy programów Komisji Europejskiej.

28 października o godzinie 21.55 na kanale National Geographic będzie można obejrzeć odcinek poświęcony lubelskiej firmie SDS Optic i jej innowacyjnej technologii do diagnostyki raka piersi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!