Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

4 października 2019 r.
18:32

Konfrontacje Teatralne 2019 w Lublinie. Teatr, który zmusza do myślenia

5 października 2019 17:00
Milczenie w Troi
Milczenie w Troi (fot. Materiał organizatora)

Plenerowym spektaklem na placu Litewskim rozpoczynają się w sobotę 24. Konfrontacje Teatralne. W ciągu 11 dni zobaczymy 14 spektakli. W programie festiwalu także koncerty, wystawy, dyskusje i seanse filmowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Trochę wracamy do przeszłości i tradycji – przyznaje Janusz Opryński, wieloletni dyrektor lubelskiego festiwalu. – Odgrzebujemy nasze dawne miłości, jak teatr ze wschodu. To też festiwal wielkich reżyserów: Sieriebrennikow, Nekrosius, Glińska.

Podobnie jak przed laty, organizatorzy serwują lubelskiej publiczności efektowne plenerowe widowisko. W sobotę o godzinie 18.30 „Milczenie w Troi”. Znany z legendarnego „Carmen Funebre” Teatr Biuro Podróży z Poznania po raz kolejny mierzy się z tematem wojny.

– Współczesna Troja to oblężone miasto, na które spadły bomby. Mieszkają tu ludzie, którym jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że staną się uchodźcami. Na barykadę z czerwonego autobusu bojówka przywozi głowę Homera. Ale to czasy gdy żadnych Homerów już nie ma. A z wrogiem można zrobić wszystko – opowiada Łukasz Drewniak, jeden z trzech kuratorów tegorocznych Konfrontacji.

Na ten spektakl wstęp wolny. Na pozostałe bilety kosztują do 15 do 50 zł.

Ze wschodu

Jeśli sobotni spektakl w plenerze ma rozbudzić nasz głód na dobry teatr, to niedzielne przedstawienie może głód zaspokoić. Przynajmniej na jakiś czas. Pokazywane w CSK „Pobliskie miasto”, które w Łotewskim Teatrze Narodowym wyreżyserował Kiriłł Sieriebriennikow, to inscenizacja komedii absurdu pióra czołowego litewskiego dramatopisarza Mariusa Ivaškevičiusa.

– Sieriebriennikow ostatnie dwa lata spędził w areszcie, bo był oskarżony o defraudację dotacji przyznanych mu na projekty – opowiada Agnieszka Lubomira Piotrowska. – Reżyser przekazywał uwagi swojemu adwokatowi, który przenosił je do teatru. Tak powstawał spektakl.

Kuratorka zaprasza też na „Proces Johna Demaniuka. Holocaust-Cabaret” I. Moszczyckiego. – Niezwykle piękny, zabawny, przerażający – mówi Piotrowska. – Demianiuk pół życia spędził w więzieniach, oskarżany był o bycie „Iwanem Groźnym” w kilku obozach koncentracyjnych. Spektakl nie porusza kwestii jego winy, odsłania zaś teatralną naturę trwającego niemal 40 lat procesu.

Z Polski

Wojciech Majcherek (drugi z kuratorów): – Polska reprezentacja jest bardzo różnorodna. Niektóre spektakle na pewno wpisują się w rozmowę o Polsce przy okazji kampanii wyborczej.

I tak w Studiu TVP „Wyzwolenia” Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. To konfrontacja z „Wyzwoleniem” Wyspiańskiego, Piotr Cieplak opowiada o Polsce w M-3.

W Teatrze Osterwy niepolityczny „Turnus mija” Cezarego Tomaszewskiego: zabawna, melancholijna opowieść o grupie biznesmanów, która trafiła do sanatorium i stała się kuracjuszami. Na ten spektakl zostały już tylko pojedyncze bilety. Podobnie jak na „Panny z wilka” Agnieszki Glińskiej (Centrum Spotkania Kultur).

– Chcemy, by lubelskie teatry też miały swoją reprezentację – podkreśla Majcherek. I zaprasza na trzy spektakle lubelskich twórców. To „Wieczór trzech króli” w Teatrze Osterwy; „#chybanieja” Pawła Passiniego (zrealizowaną w atmosferze skandalu w rzeszowskim Teatrze Maska).

Z kolei Janusz Opryński pokaże „Wszystko płynie”. To przejmująca relacja z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów. Ona - świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On - wieloletni więzień łagrów.

– Obiecałem sobie, że tyle będę z teatrem, ile będę wzruszał. Sam siebie i ludzi. Wzruszenie to jedno z najpiękniejszych uczuć – mówi Janusz Opryński.

Program alternatywny

– Zapraszamy młodych reżyserów, którzy mają swój pomysł na teatr – podkreślają kuratorzy festiwalu.

Tą drogą w repertuarze tegorocznych Konfrontacji znalazła się oparta na „Czarnobylskiej modlitwie” Świetlany Aleksejewicz „Gęstość zaludnia. Historia wybuchu” w reż. K. Popiołek. Zobaczymy „Polskie rymowanki albo ceremonie” E. Rucińskiej - hiphopowy poemat napisany językiem współczesnej młodzieży. I „Woyzeck” M. Gorczyńskiego.

– Ostra muzyka, kaleczący oczy taniec, obrazy, które mogą się przyśnić w najgorszych koszmarach – opowiada Drewniak. I dodaje: – Dobre festiwale mają dar proroczy. Wskazują trendy. Może niedługo nie będzie za co robić dużych multimedialnych produkcji?

Mocny finał

A na finał ostatni spektakl wyreżyserowany w Wilnie przez zmarłego w zeszłym roku Eimuntasa Nekrošiusa. W „Cynku (Zn)” odnajdziemy wątki z trzech reporterskich powieści białoruskiej noblistki Swietłany Aleksijewicz.

– W litewskiej sztuce reporterka wędruje po scenie przez posowieckie światy. Światy, które wydarzyły się głownie w głowach homosovieticus - opisuje Drewniak.

Spektakl we wtorek, 15 października, w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur. Bilety 40/50 zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Po długo wyczekiwanym przełamaniu w postaci domowego zwycięstwa z Ruchem Chorzów Górnik Łęczna chce pójść za ciosem. W piątek zielono-czarni zagrają na wyjeździe z mającą jeszcze nadzieję na bezpośredni awans Miedzą Legnica. Początek spotkania zaplanowano o godzinie 18

Poznaj płyty na podjazd STAR 3.0

Poznaj płyty na podjazd STAR 3.0

Nawierzchnia podjazdu to jeden z najbardziej wymagających elementów otoczenia domu i przestrzeni użytkowej. Musi sprostać ogromnym obciążeniom, intensywnej eksploatacji oraz zmiennym warunkom atmosferycznym – bez pękania, ścierania czy utraty właściwości. Płyty gresowe na podjazd STAR 3.0 to odpowiedź na te bolączki. W tym artykule przyjrzymy się ich właściwościom, zastosowaniom oraz przewagom nad tradycyjnymi materiałami budowlanymi.

Podzielmy się z tymi, którzy nie mają. W sklepach odbędzie się zbiórka żywności

Podzielmy się z tymi, którzy nie mają. W sklepach odbędzie się zbiórka żywności

Już w najbliższy weekend mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zrobić coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla najbardziej potrzebujących. W wybranych sklepach LSS Społem odbędzie się Wielkanocna Zbiórka Żywności dla Podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Pomóżmy bliźniaczkom, by mogły żyć jak ich rówieśnicy
Dzień wschodzi
film

Pomóżmy bliźniaczkom, by mogły żyć jak ich rówieśnicy

Lukrecja i Karmela urodziły się jako wcześniaki, jednak nic nie wskazywało na to, że w przyszłości będą zmagać się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Obecnie dziewczynki niezbyt odbiegają od swoich rówieśników, jednak by było jeszcze lepiej, potrzebna jest pomoc w kosztownej rehabilitacji.

W piątek Azoty Puławy rozegrają ostatni mecz sezonu zasadniczego, na wyjeździe z Rebud KPR Ostrovią Ostrów 
Wielkopolski

Azoty Puławy jadą do Ostrowa i mają jeszcze szanse na ósemkę

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Rebud KPR Ostrovią. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie
NASZ PATRONAT
6 kwietnia 2025, 11:00

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie

6 kwietnia po raz pierwszy w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędą się Targi Rzeczy Handmade. To fascynujące wydarzenie to okazja dla miłośników unikatowych produktów oraz twórców, którzy chcą zaprezentować swoje wyroby.

Starostwo Powiatowe w Puławach
polityka

Urzędnicy rozsyłali ulotki Trzaskowskiego. Co z zakazem agitacji?

Radni powiatu puławskiego na swoje skrzynki mailowe od biura obsługi rady otrzymali wyborcze materiały sfinansowane przez komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. To jedyny kandydat na prezydenta Polski w tych wyborach, który otrzymał od starostwa taki prezent.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30