Biała Podlaska

25 marca 2022 r.
15:02

Spór o kamienicę w Białej Podlaskiej. Urzędnicy marszałka znaleźli coś w dokumentacji

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W miejscu tej kamienicy ma powstać nowy obiekt
W miejscu tej kamienicy ma powstać nowy obiekt (fot. archiwum)

Lubelska Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym zarzuca Białej Podlaskiej utrudnianie uczciwej konkurencji przy jednej z trwających inwestycji. Bialscy urzędnicy nie zgadzają się jednak z wynikami kontroli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o kamienicę przy ulicy Krótkiej, w ścisłym centrum miasta. Budynek został już rozebrany, a w jego miejscu ma powstać nowy obiekt służący Bialskiemu Centrum Kultury. Ale o zwrot nieruchomości dopominają się spadkobiercy dawnych właścicieli. To oni skierowali pisma m.in. do Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym, a ta kilka tygodni wszczęła kontrolę. Urzędnicy marszałka analizowali dokumentację „zamówienia publicznego pod nazwą rozbiórka i budowa budynku usług kulturalnych przy ul. Krótkiej 1 wraz z zagospodarowaniem terenu i przyłączami wody kanalizacji sanitarnej i deszczowej ”. To projekt większego programu miejskiej rewitalizacji dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– W wyniku analizy dokumentacji (…) zespół kontrolujący stwierdził, iż zamawiający dokonał opisu przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję, poprzez posłużenie się odwołaniem do produktów dostarczanych przez konkretnego producenta – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Z ustawy prawo zamówień publicznych wynika bowiem, że nie można wskazywać znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, szczególnie jeżeli mogłoby to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów. – W związku z tym (…) zespół stwierdził, że wydatki poniesione w ramach umowy zawartej w wyniku przeprowadzenia wskazanego postępowania o zamówienie publiczne, będą podlegały korekcie finansowej, pomniejszeniu według stawki wynoszącej 5 proc. wydatków kwalifikowalnych zamówienia – zaznacza Małecki.

Miasto, jak dodaje rzecznik, może zgłosić zastrzeżenia do informacji pokontrolnej w ciągi 14 dni.

Bialscy urzędnicy nie zgadzają się z tymi zastrzeżeniami. – W każdym postępowaniu przetargowym, w specyfikacji warunków zamówienia umieszczamy zapis, w którym dopuszczamy stosowanie materiałów równoważnych w stosunku do zaprojektowanych – mówi Sylwia Golik, naczelnik wydziału inwestycji w magistracie. – Natomiast w przypadku użycia przez zewnętrznego projektanta nazw własnych czy znaków towarowych dodatkowo umieszczamy informację, że są podane przykładowo i określają jedynie minimalne, oczekiwane parametry jakościowe oraz wymagany standard – przekonuje pani naczelnik.

Dodaje też, że wykonawca zawsze może zastosować materiały lub urządzenia równoważne o parametrach technicznych i jakościowych podobnych lub lepszych. – Kontrolowane postępowanie dotyczyło zamówienia na roboty budowlane. Każdy z potencjalnych wykonawców analizując treść dokumentacji oraz dokonując wyceny (…) miał taki sam czas na sporządzenie oferty, dysponował tym samym zakresem dokumentów i informacji, a co szczególnie istotne mógł dokonać wyceny materiałów dostarczanych przez jakiegokolwiek dostawcę lub producenta – zauważa Golik.

Przypomnijmy, że w tym przetargu swoje oferty złożyły cztery firmy. – Żaden z oferentów nie kwestionował wyników. Poza tym, wyłoniony wykonawca na etapie realizacji umowy zamierza stosować również materiały równoważne zgodnie z zapisami specyfikacji warunków zamówienia. Stanowi to dobitny przykład potwierdzający, że w postępowaniu nie doszło do naruszenia zasad uczciwej konkurencji – podkreśla pani naczelnik. W jej ocenie, potrzeba korekty jest nieuzasadniona. – Będziemy wnioskowali o jej uchylenie – zapowiada Golik.

Nieruchomość z 1930 roku przy ulicy Krótkiej 1 w 1950 roku wywłaszczono i uznano za własność Skarbu Państwa. Toczy się jednak postępowanie administracyjne o jej zwrot. Upominają się o to spadkobiercy dawnych właścicieli, którzy w 1946 roku nabyli udziały kamienicy. Wojewoda lubelski wyznaczył starostę bialskiego jako organ właściwy do rozstrzygnięcia roszczenia. A ten pod koniec lutego wydał decyzję o odmowie zarówno zwrotu nieruchomości, jak i wypłaty odszkodowania za budynek. – Będziemy się odwoływać do wojewody, bo już dwa razy pan wojewoda uchylał takie postanowienia – mówił nam już wcześniej radca prawny Konrad Izdebski, pełnomocnik spadkobierców. – Poza tym prezydent odmówił nam wglądu w dokumenty budowlane związane z inwestycją. Chcieliśmy dowiedzieć się, co było podstawą rozbiórki kamienicy. Będziemy zaskarżać odmowę. Namawiałem do kompromisowego podejścia, tymczasem trudno uznać to za transparentność.

Inwestycję za 4,3 mln zł przy ulicy Krótkiej realizuje firma Dach Styl z Radzynia Podlaskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy

Kazimierz Dolny znów udowodnił, że tradycja ma się tu świetnie – i to dosłownie! Strażacy lali wodę strumieniami, a mieszkańcy i turyści bawili się w najlepsze.

Zalew w Krasnobrodzie
galeria

Majówka 2025 na Roztoczu. Do uzdrowiska przyjedzie znany artysta

Już po raz XX Krasnobród zaprasza na Roztoczańską Majówkę. Cykl wydarzeń zaplanowano od pierwszego dnia miesiąca, ale najwięcej wydarzy się w niedzielę, 4 maja.

Emmanuel Lecomte (z piłką) może być zadowolony z sobotniego występu przeciwko Dzikom Warszawa

Emmanuel Lecomte: To był dobry mecz

PGE Start Lublin pokonał 86:69 Dziki Warszawa. Zapraszamy do zapoznania się z pomeczowymi wypowiedziami bohaterów tego spotkania

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna miał spore problemy z ograniem Chrobrego Głogów, ale dopisał na swoje konto kolejny komplet punktów. W pierwszej połowie łęcznianom dopisało szczęście, bo rywale trafili w słupek i w poprzeczkę. Natomiast po przerwie pięknego gola na wagę trzech punktów zdobył Fryderyk Janaszek

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Kierowcy wracający ze świątecznych wyjazdów mogą spodziewać się po południu korków na drodze. Policja apeluje o ostrożność.

ulica Twarda

Jest przetarg na remont ulicy Twardej. Do wycinki prawie 30 drzew

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się gruntownego remontu ulicy Twardej. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na roboty.

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

Do groźnego wypadku doszło w wielkanocną niedzielę w powiecie włodawskim. 61-letni kierowca podczas wyprzedzania dachował autem. Jak się okazało w chwili wypadku był pijany.

Studencki melanż
Foto
galeria

Studencki melanż

Przygotujcie się na dawkę niesamowitych zdjęć z najbardziej gorącej imprezy, jaka odbyła się ostatnio w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem! Popularny Beret po raz kolejny zapełnił się tłumem pełnym energii i pozytywnego szaleństwa. Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie sprawdźcie, co się działo i jak się bawi Lublin!

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

W poniedziałek wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat.

Z rytmu wybiła nas pogoda. Opinie po meczu Orlen Oil Motor - Krono-Plast Włókniarz
galeria

Z rytmu wybiła nas pogoda. Opinie po meczu Orlen Oil Motor - Krono-Plast Włókniarz

W Wielką Sobotę Orlen Oil Motor Lublin stoczył bardzo zacięty, ale co najważniejsze zwycięski bój z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Co po zakończeniu spotkania powiedzieli jego główni bohaterowie?

Hej, sokoły! Jakie ptaki żyją w mieście?
Magazyn

Hej, sokoły! Jakie ptaki żyją w mieście?

Czaple, sokoły, grzywacze, ślepowrony, a nawet puszczyki mszarne. Ptaki coraz odważniej kolonizują miasta, a Lubelszczyzna staje się ornitologiczną perłą Polski.

Beata Aleksandrowicz jest asystentką Pawła Tetelewskiego

Beata Aleksandrowicz (PGE MKS FunFloor): Wciąż jesteśmy w grze o mistrzostwo

Rozmowa z Beatą Aleksandrowicz, drugą trener PGE MKS FunFloor Lublin

Lubelscy strażacy gaszą pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy strażacy gaszą pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym

W Wielkanoc wybuchł pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogniem objęte jest ponad 450 ha lasów. W gaszeniu pożaru pomoże specjalna jednostka z Lublina.

Franio zaczyna nierówną walkę o życie
Magazyn

Franio zaczyna nierówną walkę o życie

Dystrofia mięśniowa Duchenne’a – taką diagnozę usłyszeli rodzice kilkumiesięcznego Frania Styły. Gdy jednak okazało się, że za oceanem nie jest to już choroba śmiertelna, w rodzinie pojawiła się nadzieja. Ale na lek potrzeba 16 milionów złotych

Wielkanocne pisklaki. Na kominie Zakładów Azotowych są nowi mieszkańcy

Wielkanocne pisklaki. Na kominie Zakładów Azotowych są nowi mieszkańcy

Na kominie elektrociepłowni Wrotków na pisklęta sokoła musimy jeszcze poczekać, ale trzy maluchy pojawiły się na innym gnieździe ulokowanym w województwie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium