Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

INNE

27 lipca 2019 r.
9:26

Józef Poterucha (przewodniczący LZS): Bądźmy aktywni jak najdłużej

0 0 A A
(fot. Archiwum)

Rozmowa z Józefem Poteruchą, przewodniczącym Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Przed nami jubileuszowe XX Igrzyska Zrzeszenia LZS. Będę one wyjątkowe?

– Chcemy, aby właśnie takie były. Z okazji jubileuszu chcemy docenić dotychczasowych organizatorów igrzysk. Do tej pory gościliśmy w 11 powiatach i w 15 miejscowościach. Np. w Wierzbicy byliśmy trzy razy, w Stężycy, Kraśniku dwa razy, pa razie we Włodawie, Dębowej Kłodzie, Krzywdzie, Krasnobrodzie. Dla władz przygotowaliśmy pamiątkowe grawetrony. Oprócz XX Igrzysk Zrzeszenia LZS w naszej ofercie będą też Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze i organizowane już po raz pięty Igrzyska Seniorów. Ostatnia z propozycji cieszy się dużą popularnością, mamy już zgłoszonych ponad 200 seniorów czyli osób po 50-tym roku życia.

  • Ilu spodziewacie się uczestników?

– Zgłoszenia nadal napływają. Na trzy dni przed igrzyskami mamy zgłoszenia z 15 powiatów. Każdy powiat może mieć jedną, dwie, trzy, cztery, a nawet i pięć gmin. Uczestnicy będą rywalizować w wielu konkurencjach zarówno indywidualnych, jak też drużynowych. Rywalizację w piłce nożnej prowadzić będziemy na czterech boiskach, siatkówkę na ośmiu, plażówkę na trzech, a koszykówkę 3x3 na jednym. Jednym z celów igrzysk w Krasnobrodzie będzie także wyłonienie reprezentacji na igrzyska centralne, które w tym roku zostaną rozegrane pod koniec sierpnia w Siedlcach.

  • Rok temu, podczas Igrzysk w Krzywdzie przygotowaliście 445 medali i 100 pucharów. Pod tym względem padnie kolejny rekord?

– Medali będzie tyle samo. Zwiększyliśmy natomiast liczbę pucharów. W tym roku rozdamy ich 110. Będziemy nagradzać seniorów zarówno za gry zespołowe, jak też za poszczególne konkurencje. To nowość.

  • Dlaczego zdecydowaliście się na Krasnobród?

– Pierwotnie planowaliśmy igrzyska w Suścu. To ta gmina była gospodarzem pierwszych igrzysk. Okazało się, że obecnie gmina prowadzi inwestycje w obiekty sportowe, które na dzisiaj jeszcze nie są ukończone. Myślę, że jak już Susiec zakończy prace będzie poważnym kandydatem do organizacji igrzysk w przyszłości. Krasnobród będzie gospodarzem sportowej rywalizacji już po raz drugi.

  • Igrzyska to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do zdrowego i wspólnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu…

– To nasza strategiczna impreza. Chcemy uaktywnić samorządowców by nie tylko byli dobrymi organizatorami, ale także sami dawali przykład sportowej postawy. Stąd czwórbój władz samorządowych i gminnych. Mamy też program Aktywny Senior. Zachęcamy osoby po 50-tce do m.in. jazdy rowerem, gry w piłkę nożną. Generalnie proponujemy wszystkim aktywne spędzanie wolnego czasu.

  • Coraz trudniej dzisiaj zachęcić ludzi, także młodych, do aktywności sportowej. Nadwaga, otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia powoli stają się nieodzownymi towarzyszami codzienności. Igrzyska LZS mogą temu zaradzić?

– Jest to jedna z form aktywności, ludzie mogą się poruszać, dać coś swojemu organizmowi. Są jeszcze inne możliwości. Już czwarty rok wspieramy program „Parafialne i lokalne ośrodki aktywności sportowej rodzin”. W 16 diecezjach Polski funkcjonuje już 26 takich ośrodków. Prowadzą to księża, którzy mają kontrakt z młodymi i rodzinami, sami też są aktywni sportowo. Najważniejsze abyśmy jak najdłużej byli aktywni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!