Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

21 marca 2021 r.
13:57

Koronawirus ponownie zastopował część sportowego świata

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
(fot. Piotr Michalski)

Najbardziej na wprowadzeniu kolejnego lockdownu ucierpieli amatorzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiosna, lato, jesień, zima i od nowa się zaczyna – tak brzmią słowa pewnej popularnej piosenki, dzięki której dzieci poznają kwestię następstwa pór roku. Koronawirus sprawił, że ta rymowanka dla maluchów stała się też aktualna w świecie sportowym.

Rok temu w marcu sportowy świat został nagle zatrzymany przez koronawirusa. Wszystkie ligi nagle przerwały swoje rozgrywki, a sportowcy i kibice zostali zamknięci w domach. W wielu wypadkach marzec okazał się niespodziewanym końcem sezonu. Niektórzy na tym nawet skorzystali – Start Lublin sensacyjnie został wicemistrzem Polski, a Motor Lublin awansował do drugiej ligi. W lecie sport wrócił do normalności, a kibice pojawili się na trybunach stadionów czy hal. Druga fala pandemii znowu ich z nich wygoniła. Na szczęście jednak nie przegoniła sportowców, którzy mimo dziennej liczby zakażeń na poziomie 20 czy 25 tys. wciąż kontynuowali rozgrywki. Zimą pandemia lekko przygasła, a w kraju udało się rozegrać nawet kilka większych imprez. Toruń gościł halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce, a Zakopane zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Lublin natomiast zorganizował finałowy turniej Suzuki Puchar Polski, który pod względem organizacyjnym okazał się imprezą prawie perfekcyjną.

I wreszcie przyszedł marzec 2021 r. Sportowcy, zwłaszcza ci występujący w ligach amatorskich, przeżywają deja vu. Tak jak rok temu znowu sport amatorski został zakazany, a oni zamiast na boiska muszą udać się na domowe kanapy. Wydane w piątek rozporządzenie zamyka baseny, siłownie i wiele innych obiektów sportowych.

Kto w Polsce jest amatorem? Jak podano w opinii prawnej zamieszczonej na stronie internetowej Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej ministerialne rozporządzenie odsyła do prawodawstwa europejskiego. Ono mówi z kolei, że zawodowcem jest sportowiec, który otrzymuje wynagrodzenie przekraczające koszty uczestnictwa oraz stanowi ono znaczącą część dochodów dla sportowca.

W tym gronie są oczywiście zawodnicy przeważającej większości klubów piłkarskich z województwa lubelskiego. Wyjątkami są Górnik Łęczna, Motor Lublin czy ekipy z trzeciej ligi. W czwartej lidze czy niższych klasach rozgrywkowych gra się za darmo lub ewentualne koszty dojazdu czy pieniądze na przysłowiowe frytki, buty czy piwo. Nic więc dziwnego, że Lubelski Związek Piłki Nożnej odwołał weekendowe mecze rozgrywane od czwartej ligi w dół. – Jesteśmy bardzo rozgoryczeni, bo od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia rozgrywek. Wydaliśmy pieniądze na organizację sparingów czy dojazdy na nie. Teraz okazuje się, że to nie miało sensu, a my zostaliśmy z niczym. Ciekawy jestem, czy ktokolwiek zbadał ile jest zakażeń podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu – grzmi Sławomir Sarna, prezes Sokoła Konopnica grającego na co dzień w lubelskiej klasie okręgowej.

Te rygorystyczne obostrzenia mają trwać do 9 kwietnia. Nie jest wykluczone jednak, że kluby znajdą sposób, aby wcześniej wznowić rozgrywki. Wiele z nich głośno mówi o wprowadzeniu umów stypendialnych. – Zielone światło dał na to Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Myślę, że to byłoby najlepsze rozwiązanie – przekonuje Paweł Milewski, opiekun LKS Stróża.

Rzeczywiście, w opinii prawnej zamieszczonej na stronie Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej można przeczytać, że stypendyści klubowi są wyłączeni z ograniczeń w zakresie sportu. A dodatkowym atutem jest fakt, że obecnie nie ma przepisów powszechnie obowiązujących w zakresie minimalnej wysokości stypendium, a długość okresu stypendialnego i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia pozostaje w uznaniu klubu. Pójście tą drogą sprawiłoby, że piłkarze z najniższych lig mogliby wrócić na boiska, a futbolowa karuzela znowu zaczęłaby się kręcić. – Wznowienie rozgrywek jest konieczne. W innym wypadku samorządy przestaną w końcu wspomagać kluby, skoro one więcej trenują niż grają. Poza tym młodzież też musi ogrywać się z seniorami. Nie może być tak, że młodzi zawodnicy przez 1,5 roku rozegrają w seniorskich rozgrywkach zaledwie 15 spotkań – mówi Paweł Milewski.

Takich problemów na szczęście nie mają przedstawiciele zawodowych klubów naszego regionu w innych dyscyplinach. Chociaż tutaj też są pewne perturbacje. Z powodu koronawirusa u zawodników King Szczecin przesunięto o tydzień termin rozegrania ich spotkania z Legią Warszawa. To z kolei opóźni o kilka dni rozpoczęcie fazy play-off, do której zakwalifikowała się Pszczółka Start Lublin. Decydująca walka o mistrzostwo Polski ruszy 30 marca. – Będziemy mieć więcej czasu na przygotowanie się do ćwierćfinału. Dla nas to bardzo dobrze. Mam nadzieję, że uda się przeprowadzić play-off bez większych perturbacji. Sytuacja jednak nie jest zależna od nas – mówi Mateusz Dziemba, kapitan Pszczółki Start.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

PKO BP EKSTRAKLASA
21. KOLEJKA

Wyniki:

Cracovia - Korona Kielce 1-1
GKS Katowice - Piast Gliwice 0-0
Górnik Zabrze - Radomiak Radom 3-2
Jagiellonia Białystok - Motor Lublin 3-0
Lech Poznań - Raków Częstochowa 0-1
Legia Warszawa - Puszcza Niepołomice 2-0
Stal Mielec - Pogoń Szczecin 1-2
Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 3-0
Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk

Tabela:

1. Lech 21 41 37-17
2. Jagiellonia 21 41 41-27
3. Raków 21 40 27-13
4. Legia 21 36 39-25
5. Pogoń 21 36 31-22
6. Cracovia 21 34 38-30
7. Górnik 21 34 30-26
8. Katowice 21 30 30-26
9. Piast 21 29 22-19
10. Motor 21 29 28-35
11. Widzew 21 26 26-33
12. Korona 21 23 18-29
13. Stal 21 22 22-28
14. Zagłębie 20 22 18-29
15. Radomiak 21 21 26-35
16. Puszcza 21 19 19-31
17. Lechia 20 18 20-34
18. Śląsk 21 14 19-32

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!