Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

9 września 2014 r.
14:48
Edytuj ten wpis

Mieczysław Czwaliński: Kasię Krawczyk stać na medal mistrzostw świata

0 0 A A

ROZMOWA Z Mieczysławem Czwalińskim, wiceprezesem Polskiego Związku Zapaśniczego ds. szkolenia młodzieży oraz Cementu-Gryfa Chełm

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W mediach sporo mówiło się na temat walki o pozostanie zapasów w programie igrzysk olimpijskich, ale sukces przeszedł bez większego echa.
- Walczył o to cały świat, Polska także, ale kluczowe były naciski ze strony krajów, w których zapasy są sportem narodowym, jak Japonia, Turcja, Rosja czy Azerbejdżan. Bez nich mogłoby się nie udać. W Brazylii na pewno nie zabraknie tej klasycznej dyscypliny sportu.

• Jest zagrożenie, że w przyszłości będzie trzeba jeszcze bić się o igrzyska czy też środowisko może spać spokojnie?
- Takie zagrożenie zawsze jest, bo igrzyska olimpijskie to prestiż, to prawie dla każdej dyscypliny sportu najważniejsza impreza i wszyscy chcieliby brać w nich udział. My walczyliśmy ze squashem czy chińskimi sztukami walki. Nie można wykluczyć, że w przyszłości pojawią się nowe dyscypliny z silnym lobby, ale mam nadzieję, że jako środowisko zapaśnicze udowodniliśmy swoją pozycję. W tej chwili zapasy są w programie igrzysk, nie tylko najbliższych, ale także tych za sześć, dziesięć czy czternaście lat i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się zmienić.

• Jak wiele znaczy to dla funkcjonowania klubu, takiego jak Cement-Gryf Chełm.
- Jeżeli zapasy przestałyby być dyscypliną olimpijską, przyszłość klubu byłaby zagrożona. Ciężko byłoby nam utrzymać obecnych sponsorów, a pozyskanie nowych byłoby znacznie trudniejsze. Ale chodzi także o dotacje z budżetu państwa. Proszę zobaczyć, jak traktowane są dyscypliny nieolimpijskie przez Ministerstwo Sportu. To najniższa kategoria, dostają niewielkie pieniądze, z których ciężko jest się utrzymać.

• Obecny sezon jest kolejnym, w którym odnosicie sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Wszystko idzie po waszej myśli czy coś jednak byście poprawili?
- Jeżeli chodzi o grupę dziewczyn, to na pewno jako całe województwo, nie tylko Cement-Gryf, jesteśmy najmocniejsi w kraju. Regularnie zdobywamy medale mistrzostw Polski, nasze zawodniczki jeżdżą na mistrzostwa świata i Europy. W tym roku mieliśmy już pięć zapaśniczek na zawodach tej rangi, dwie były blisko podium. Ostatecznie Anna Urbanowicz zajęła piąte miejsce na mistrzostwach Europy juniorek, a Anna Król piąte na mistrzostwach świata kadetek. Tego medalu trochę nam brakuje, bo w poprzednich latach mieliśmy przynajmniej jeden krążek z najbardziej prestiżowej imprezy. Ale sezon jeszcze się nie skończył. Jeśli chodzi o styl klasyczny to mogłoby być lepiej, ale jest nowa grupa, szkolimy i te sukcesy także wśród chłopców powinny przyjść.

• Skoro w grupach młodzieżowych jest tak dobrze, sukcesy odnoszą nie tylko zapaśniczki Cementu-Gryfa Chełm, ale także Suplesu Kraśnik to dlaczego na mistrzostwa świata seniorów z naszego regionu pojechała tylko Katarzyna Krawczyk?
- W grupach młodzieżowych zdecydowanie łatwiej jest utrzymać zawodników. Na seniorów potrzebne są dużo większe nakłady finansowe. Wiadomo, nie są to tak wielkie pieniądze, jak w piłce nożnej, ale dla zapaśniczego klubu nawet wydanie dwóch tysięcy miesięcznie na seniora to duże wyzwanie. Dlatego wielu zapaśników i zapaśniczek po maturze kończy karierę, a dalej rozwijają się tylko najlepsi. To duży problem, bo brakuje ciągłości szkolenia. Zresztą, nie wszyscy rozwijają się w równym tempie. Nie można wykluczyć, ze straciliśmy kilka talentów, które eksplodowałyby w późniejszym wieku, ale nie dostały na to szansy.

• Nawet najlepsi i najpopularniejsi, jak medalista igrzysk olimpijskich Damian Janikowski, narzekają, że na zapasach nie da się porządnie zarobić.
- Akurat Damian jest w o tyle dobrej sytuacji, że jest w Śląsku Wrocław, czyli i ma etat w wojsku. Wiadomo, to nie są wielkie pieniądze, ale spokojnie można utrzymać i siebie i rodzinę. Ale takie wojskowe kluby są w Polsce dwa - Śląsk i Grunwald Poznań. Etaty w wojsku mają też pojedynczy zawodnicy, jak nasza Kasia Krawczyk. Pozostałym ciężko jest utrzymać się z zapasów, tym bardziej, że dzisiaj trudno o stypendia z Ministerstwa Sportu. Dostają je tylko mistrzowie świata i Europy. Całe zaplecze i ci, którym podczas tej jednej imprezy powinie się noga, zdani są na kluby i coraz bardziej zadłużone samorządy.

• Które z chełmskich zawodniczek mogą w niedalekiej przyszłości pójść w ślady Kasi Krawczyk i dołączyć do kadry seniorek?
- Przede wszystkim wspomniana wcześniej Anna Urbanowicz, również Klaudia Klem. Z młodszych dziewczyn Anna Król czy Angelika Dytrych. Do nich należy przyszłość, ale zanim wejdą w seniorski wiek będziemy musieli zaczekać jeszcze kilka lat. W klubie wciąż jest jeszcze siostra Kasi, Karolina Krawczyk - wicemistrzyni Europy juniorek, która z powodzeniem walczyła już wśród seniorek.

• Karolina ma porównywalny talent do starszej siostry?
- Ma bardzo duże możliwości, ale nie do końca wykorzystywane. Poszła na studia dzienne, a to koliduje ze zgrupowaniami kadry narodowej i przygotowaniami do ważnych imprez. Ciężko będzie jej to pogodzić.

• Kasia przed trzema laty sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy seniorek. Wydawało się, że będzie regularnie przywozić medale z kolejnych imprez...
- To solidna zawodniczka, bardzo ciężko trenuje, realizując program szkoleniowy i ciągle jest w czołówce w swojej kategorii wagowej, ale na sukces składa się bardzo wiele czynników. Przede wszystkim olbrzymie postępy czyni świat. Od momentu wprowadzenia zapasów kobiet do programu igrzysk olimpijskich w Atenach w 2000 roku z roku na rok poziom jest coraz wyższy przy olbrzymich nakładach finansowych na ten sport w Japonii, Rosji, Azerbejdżanie czy Iranie.

• Czy ta zła passa może zostać wreszcie przerwana w Uzbekistanie? Krawczyk będzie biła się o medale?
- Będzie trudno, bo powoli zbliżamy się do eliminacji do igrzysk olimpijskich, wszyscy najlepsi szykują formę i będą walczyć. Niemniej Kasię stać na medal i może go wywalczyć. Poziom jest jednak tak wyrównany, że równie dobrze może się okazać, że będzie blisko tego medalu, ale go nie wygra. Tu decydują detale, jak samopoczucie w dniu zawodów. Jeśli Kasia będzie miała taki swój dzień, stanie na podium.

Pozostałe informacje

Profesor Leszek Mądzik Honorowym Obywatelem Lublina
Dużo zdjęć
galeria

Profesor Leszek Mądzik Honorowym Obywatelem Lublina

Eksperymentuje z różnymi formami sztuki i często wykracza poza utarte schematy. To w Lublinie rozwinął skrzydła, a teraz został za to uhonorowany.

Karetka dojedzie do nich szybciej
galeria

Karetka dojedzie do nich szybciej

Ambulans szybciej dojedzie do mieszkańców Michowa i okolic. W czwartek otwarto tam nowy punkt wyjazdowy zespołu ratownictwa medycznego.

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Za lubelskim lotniskiem dobry rok, ale kolejny może być jeszcze lepszy

Port lotniczy Lublin podsumował rok. Ma się czym pochwalić. Zarząd lotniska w przyszłość patrzy z optymizmem, bo może być jeszcze lepiej.

W zeszłym roku sezon kąpielowy nad zalewem miejskim w Zamościu również rozpoczął się w w ostatnim dniu roku szkolnego. Choć kąpiący się pojawiali się tutaj już dużo wcześniej, jak tylko zrobiło się ciepło
galeria

Zima trzyma, a w Zamościu już planują sezon kąpielowy

Do lata jeszcze kawał czasu, ale w Zamościu już się do tego czasu szykują. Właśnie ruszyły konsultacje w sprawie sezonu kąpielowego nad zalewem miejskim.

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Najpierw lekcja ekologii, potem zabawa z Saszan

Muzyczna influencerka Roksana Wolak, znana jako Saszan, w poniedziałek, 20 stycznia, wystąpi w Puławskim Ośrodku Kultury - Dom Chemika. Jej koncert zobaczą dzieci z puławskich szkół. Występ jest częścią ogólnopolskiej akcji promującej zbiórki elektrośmieci.

W ostatnim meczu w Radomiu atakujący ChKS Chełm Jędrzej Goss wywalczył statuetkę MVP, a następnie wybrany został do siódemki 18. kolejki. Jak będzie po czwartkowym spotkaniu z BBTS?

ChKS Chełm kontra BBTS Bielsko-Biała, czyli wymagający przeciwnik dla lidera

Na otwarcie 19. kolejki ChKS Chełm zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek wyjazdowego spotkania w czwartek o godzinie 20.30, obejrzymy je w Polsacie Sport 3.

Łukasz Kłębek był wójtem w Ulhówku przez kilka kadencji. Ostatnie wybory przegrał, ale został radnym

Były wójt skazany za stalking. Wciąż bez prawomocnego wyroku

Po przeszło dziesięciomiesięcznej przerwie wznowione zostało w czwartek postępowanie apelacyjne w sprawie skazanego za stalking Łukasza Kłębka, wieloletniego wójta Ulhówka, obecnie radnego tej gminy.

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Przydomowe hodowle kur – hodowcy stawiają na systemy pojenia i karmienia

Kura i jajko to słowa klucz codziennych kulinarni i zdrowego żywienia. Frazy takie jak „Wiejskie jajka” i „kury nioski” na przedwiośniu rozpalają wyobraźnię szerokiej rzeszę zainteresowanych: hodowców kur, amatorów swojskich jajek i przeciętnych konsumentów. Nic więc dziwnego, że przydomowe hodowle kur niosek na jajka stają się coraz bardziej popularne. Właściciele małych gospodarstw doceniają nie tylko możliwość pozyskiwania świeżych jaj czy zdrowego mięsa, ale również satysfakcję z prowadzenia ekologicznej i niezależnej hodowli. Rosnąca liczba hodowców sprawia, że rozwija się rynek wyposażenia dla kurników. Nowoczesne technologie, takie jak automatyczne poidła i karmidła, stają się nieodłącznym elementem tych małych przedsiębiorstw, pomagając hodowcom w zapewnieniu optymalnych warunków dla swoich ptaków. W tym artykule postaramy się przyjrzeć tematowi hodowli kur od strony technicznej. Zobaczymy też jak to robią specjaliści na profesjonalnych fermach drobiu.

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Plany na ferie 2025. Polacy nie odmówią sobie przyjemności

Wyjazd na ferie planuje w tym roku 53 proc. Polaków, podczas gdy rok temu 30 proc. - wynika z badania wykonanego przez SW Research. Wydatki na wypoczynek chce ograniczyć 72 proc. osób, wybierając niższy standard miejsca pobyt czy mniej popularne lokalizacje.

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Kilka miesięcy w belach słomy. Tak 40-latek uciekał przed więzieniem

Poszukiwany listem gończym 40-latek przez kilka miesięcy ukrywał się na polu w belach słomy. Wizyta policjantów mocno go zaskoczyła.

Niespodziewanie wizytę rodzinie zamiast proboszcza złożył biskup
film

Czekali na księdza po kolędzie. Ale tego się nie spodziewali

Rodzina pani Anny i pana Mariusza przygotowała się na wizytę duszpasterską. Spodziewali się, że odwiedzi ich proboszcz, a tymczasem w drzwiach domu stanął biskup.

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

PKO BP EKSTRAKLASA
18. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Lech Poznań 2-1
Korona Kielce - Pogoń Szczecin 0-0
Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 1-0
Piast Gliwice - Cracovia 0-0
Puszcza Niepołomice - Jagiellonia Białystok 1-1
Radomiak Radom - GKS Katowice 1-1
Raków Częstochowa - Motor Lublin 2-2
Widzew Łódź - Stal Mielec 2-1
Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 0-3

Tabela:

1. Lech 18 38 33-14
2. Raków 18 36 25-11
3. Jagiellonia 18 35 32-25
4. Legia 18 32 36-23
5. Cracovia 18 31 36-28
6. Górnik 18 30 26-20
7. Motor 18 28 27-30
8. Pogoń 18 27 25-21
9. Widzew 18 25 24-25
10. Katowice 18 23 27-25
11. Piast 18 22 18-18
12. Radomiak 18 20 23-26
13. Stal 18 19 19-24
14. Zagłębie 18 19 16-27
15. Puszcza 18 18 17-26
16. Korona 18 18 15-27
17. Lechia 18 14 18-33
18. Śląsk 18 10 14-28

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!