Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

9 września 2014 r.
14:48
Edytuj ten wpis

Mieczysław Czwaliński: Kasię Krawczyk stać na medal mistrzostw świata

ROZMOWA Z Mieczysławem Czwalińskim, wiceprezesem Polskiego Związku Zapaśniczego ds. szkolenia młodzieży oraz Cementu-Gryfa Chełm

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W mediach sporo mówiło się na temat walki o pozostanie zapasów w programie igrzysk olimpijskich, ale sukces przeszedł bez większego echa.
- Walczył o to cały świat, Polska także, ale kluczowe były naciski ze strony krajów, w których zapasy są sportem narodowym, jak Japonia, Turcja, Rosja czy Azerbejdżan. Bez nich mogłoby się nie udać. W Brazylii na pewno nie zabraknie tej klasycznej dyscypliny sportu.

• Jest zagrożenie, że w przyszłości będzie trzeba jeszcze bić się o igrzyska czy też środowisko może spać spokojnie?
- Takie zagrożenie zawsze jest, bo igrzyska olimpijskie to prestiż, to prawie dla każdej dyscypliny sportu najważniejsza impreza i wszyscy chcieliby brać w nich udział. My walczyliśmy ze squashem czy chińskimi sztukami walki. Nie można wykluczyć, że w przyszłości pojawią się nowe dyscypliny z silnym lobby, ale mam nadzieję, że jako środowisko zapaśnicze udowodniliśmy swoją pozycję. W tej chwili zapasy są w programie igrzysk, nie tylko najbliższych, ale także tych za sześć, dziesięć czy czternaście lat i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się zmienić.

• Jak wiele znaczy to dla funkcjonowania klubu, takiego jak Cement-Gryf Chełm.
- Jeżeli zapasy przestałyby być dyscypliną olimpijską, przyszłość klubu byłaby zagrożona. Ciężko byłoby nam utrzymać obecnych sponsorów, a pozyskanie nowych byłoby znacznie trudniejsze. Ale chodzi także o dotacje z budżetu państwa. Proszę zobaczyć, jak traktowane są dyscypliny nieolimpijskie przez Ministerstwo Sportu. To najniższa kategoria, dostają niewielkie pieniądze, z których ciężko jest się utrzymać.

• Obecny sezon jest kolejnym, w którym odnosicie sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Wszystko idzie po waszej myśli czy coś jednak byście poprawili?
- Jeżeli chodzi o grupę dziewczyn, to na pewno jako całe województwo, nie tylko Cement-Gryf, jesteśmy najmocniejsi w kraju. Regularnie zdobywamy medale mistrzostw Polski, nasze zawodniczki jeżdżą na mistrzostwa świata i Europy. W tym roku mieliśmy już pięć zapaśniczek na zawodach tej rangi, dwie były blisko podium. Ostatecznie Anna Urbanowicz zajęła piąte miejsce na mistrzostwach Europy juniorek, a Anna Król piąte na mistrzostwach świata kadetek. Tego medalu trochę nam brakuje, bo w poprzednich latach mieliśmy przynajmniej jeden krążek z najbardziej prestiżowej imprezy. Ale sezon jeszcze się nie skończył. Jeśli chodzi o styl klasyczny to mogłoby być lepiej, ale jest nowa grupa, szkolimy i te sukcesy także wśród chłopców powinny przyjść.

• Skoro w grupach młodzieżowych jest tak dobrze, sukcesy odnoszą nie tylko zapaśniczki Cementu-Gryfa Chełm, ale także Suplesu Kraśnik to dlaczego na mistrzostwa świata seniorów z naszego regionu pojechała tylko Katarzyna Krawczyk?
- W grupach młodzieżowych zdecydowanie łatwiej jest utrzymać zawodników. Na seniorów potrzebne są dużo większe nakłady finansowe. Wiadomo, nie są to tak wielkie pieniądze, jak w piłce nożnej, ale dla zapaśniczego klubu nawet wydanie dwóch tysięcy miesięcznie na seniora to duże wyzwanie. Dlatego wielu zapaśników i zapaśniczek po maturze kończy karierę, a dalej rozwijają się tylko najlepsi. To duży problem, bo brakuje ciągłości szkolenia. Zresztą, nie wszyscy rozwijają się w równym tempie. Nie można wykluczyć, ze straciliśmy kilka talentów, które eksplodowałyby w późniejszym wieku, ale nie dostały na to szansy.

• Nawet najlepsi i najpopularniejsi, jak medalista igrzysk olimpijskich Damian Janikowski, narzekają, że na zapasach nie da się porządnie zarobić.
- Akurat Damian jest w o tyle dobrej sytuacji, że jest w Śląsku Wrocław, czyli i ma etat w wojsku. Wiadomo, to nie są wielkie pieniądze, ale spokojnie można utrzymać i siebie i rodzinę. Ale takie wojskowe kluby są w Polsce dwa - Śląsk i Grunwald Poznań. Etaty w wojsku mają też pojedynczy zawodnicy, jak nasza Kasia Krawczyk. Pozostałym ciężko jest utrzymać się z zapasów, tym bardziej, że dzisiaj trudno o stypendia z Ministerstwa Sportu. Dostają je tylko mistrzowie świata i Europy. Całe zaplecze i ci, którym podczas tej jednej imprezy powinie się noga, zdani są na kluby i coraz bardziej zadłużone samorządy.

• Które z chełmskich zawodniczek mogą w niedalekiej przyszłości pójść w ślady Kasi Krawczyk i dołączyć do kadry seniorek?
- Przede wszystkim wspomniana wcześniej Anna Urbanowicz, również Klaudia Klem. Z młodszych dziewczyn Anna Król czy Angelika Dytrych. Do nich należy przyszłość, ale zanim wejdą w seniorski wiek będziemy musieli zaczekać jeszcze kilka lat. W klubie wciąż jest jeszcze siostra Kasi, Karolina Krawczyk - wicemistrzyni Europy juniorek, która z powodzeniem walczyła już wśród seniorek.

• Karolina ma porównywalny talent do starszej siostry?
- Ma bardzo duże możliwości, ale nie do końca wykorzystywane. Poszła na studia dzienne, a to koliduje ze zgrupowaniami kadry narodowej i przygotowaniami do ważnych imprez. Ciężko będzie jej to pogodzić.

• Kasia przed trzema laty sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy seniorek. Wydawało się, że będzie regularnie przywozić medale z kolejnych imprez...
- To solidna zawodniczka, bardzo ciężko trenuje, realizując program szkoleniowy i ciągle jest w czołówce w swojej kategorii wagowej, ale na sukces składa się bardzo wiele czynników. Przede wszystkim olbrzymie postępy czyni świat. Od momentu wprowadzenia zapasów kobiet do programu igrzysk olimpijskich w Atenach w 2000 roku z roku na rok poziom jest coraz wyższy przy olbrzymich nakładach finansowych na ten sport w Japonii, Rosji, Azerbejdżanie czy Iranie.

• Czy ta zła passa może zostać wreszcie przerwana w Uzbekistanie? Krawczyk będzie biła się o medale?
- Będzie trudno, bo powoli zbliżamy się do eliminacji do igrzysk olimpijskich, wszyscy najlepsi szykują formę i będą walczyć. Niemniej Kasię stać na medal i może go wywalczyć. Poziom jest jednak tak wyrównany, że równie dobrze może się okazać, że będzie blisko tego medalu, ale go nie wygra. Tu decydują detale, jak samopoczucie w dniu zawodów. Jeśli Kasia będzie miała taki swój dzień, stanie na podium.

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

PKO BP EKSTRAKLASA
20. KOLEJKA

Wyniki:

Korona Kielce - Motor Lublin 1-0
Lechia Gdańsk - Lech Poznań 1-0
Piast Gliwice - Legia Warszawa 1-0
Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 3-0
Puszcza Niepołomice - Zagłębie Lubin 1-2
Raków Częstochowa - GKS Katowice 1-2
Radomiak Radom - Śląsk Wrocław 1-1
Stal Mielec - Jagiellonia Białystok 2-1
Widzew Łódź - Cracovia 1-1

Tabela:

1. Lech 20 41 37-16
2. Jagiellonia 20 38 38-27
3. Raków 20 37 26-13
4. Legia 20 33 37-25
5. Cracovia 20 33 37-29
6. Pogoń 20 33 29-21
7. Górnik 20 31 27-24
8. Katowice 20 29 30-26
9. Motor 20 29 28-32
10. Piast 20 28 22-19
11. Widzew 20 26 26-30
12. Stal 20 22 21-26
13. Zagłębie 20 22 18-29
14. Korona 20 22 17-28
15. Radomiak 20 21 24-32
16. Puszcza 20 19 19-29
17. Lechia 20 18 20-34
18. Śląsk 20 11 16-32

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!