Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Piłka nożna

2 lipca 2010 r.
15:38
Edytuj ten wpis

Bez błędów futbol byłby nudny

ROZMOWA Z Tomaszem Mikulskim, sędzią piłki nożnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



„To największa pomyłka od czasu gola ręką Diego Maradony”, „Nawet Stevie Wonder widział, że piłka była w bramce”. To nieliczne komentarze po meczu piłkarskich mistrzostw świata w RPA pomiędzy Niemcami i Anglią, które nadają się do druku. Przy stanie 1:2 Anglicy zdobyli prawidłowego gola, ale bramka nie została uznana, bo sędziowie nie zauważyli, że piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową. Wpadek na tegorocznym mundialu było zresztą więcej.


• Po błędzie sędziego Jorge Larriondy, który nie uznał gola Franka Lamparda w meczu z Niemcami powróciły dyskusje na temat wprowadzenia w piłce nożnej telewizyjnych powtórek dla arbitrów. Jest pan za?
– Zdecydowanie tak. Chyba każdy sędzia piłkarski odpowiedziałby tak samo. Przecież to znacznie ułatwiłoby nam pracę. Wszyscy wieszają psy na sędziach za pomyłki, ale czasami nie sposób wszystko wychwycić. Analizując powtórki w telewizji trzeba czasami spojrzeć na sytuację z różnych kamer. Arbiter podczas meczu jest tak naprawdę zdany na siebie i na swoich asystentów. Z mojego punktu widzenia byłoby to świetne rozwiązanie, bo pozwalałoby nam kontrolować znacznie więcej sytuacji na boisku.
• Ostatnio pojawia się coraz więcej pomysłów, jak wyeliminować wpadki sędziów. Powtórki, dodatkowi arbitrzy liniowi i piłka z czipem, dzięki któremu po przekroczeniu linii bramkowej arbiter dostawałby specjalny sygnał. Co byłoby najlepszym rozwiązaniem?
– Jeżeli chodzi o piłki, to w grę wchodziłyby tylko sytuacje, w których futbolówka przekracza linię bramkową, czy końcową. W pozostałych taka zmiana byłaby zupełnie nieprzydatna. Pomysł z sędziami był już nawet testowany podczas tegorocznych meczów Ligi Europejskiej.
• Sprawdził się?
– Tak, bo arbitrzy wychwycili sporo spornych sytuacji. Z tego, co wiem w przyszłym sezonie można się spodziewać kolejnych testów w tym temacie. Niestety: to dodatkowe koszty. A wprowadzenie powtórek, w jakiejkolwiek postaci oznaczałoby jednak największą rewolucję w futbolu od wielu lat. Jako doświadczony sędzia wiem, że rozmowy na ten temat zawsze pojawiają się podczas wielkich turniejów. Zawsze, kiedy w krótkim czasie rozgrywana jest tak duża liczba spotkań, jak na mistrzostwach świata. Wówczas pomyłki muszą się pojawić. Nie da się tego wyeliminować. Kiedy jakiś sędzia popełnia rażący błąd rozpoczyna się nagonka i kibice domagają się zmian. FIFA na razie pozostaje jednak nieugięta na te głosy.
• Właśnie, światowa federacja za każdym razem szybko ucina wszelkie dyskusje na ten temat. W innych dyscyplinach, chociażby w koszykówce sędziowie korzystają już z zapisu wideo.
– FIFA ma dwa główne argumenty. Po pierwsze wszystkie mecze piłkarskie powinny się toczyć według tych samych zasad. O ile wprowadzenie technologii na meczach mundialu byłoby bardzo łatwe, a koszty niezbyt odczuwalne to ciężko to samo powiedzieć o spotkaniach w niższych klasach rozgrywkowych. W naszej II czy III lidze coś takiego byłoby nie do pomyślenia.
• W ten sposób powstałyby dwie dyscypliny sportu…
– Tak. Jedna dla tych wielkich i bogatych, a druga dla maluczkich, których nie byłoby stać na wprowadzenie zmian. Druga sprawa to fakt, że błędy są po prostu częścią piłki nożnej i tak naprawdę zwiększają jej atrakcyjność. Mylą się przecież zarówno amatorscy arbitrzy, w najniższych klasach rozgrywkowych, a także ci najlepsi, zawodowi zarabiający na sędziowaniu pieniądze. Po prostu nie ma reguły. Proszę popatrzyć, że chyba w każdym kraju, w którym gra się w piłkę nożną większość stacji telewizyjnych ma swoje programy tylko i wyłącznie dotyczące analizy pracy sędziów. Jak pokazują badania właśnie te audycje cieszą się największym zainteresowaniem widzów. Przez błędy w futbolu pojawiają się największe skandale, dramaty. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której tego wszystkiego by nie było. Futbol byłby wówczas zdecydowanie nudniejszy.
• A jak wyobraża pan sobie korzystanie z telewizyjnych powtórek podczas meczów?
– Na pewno musiałoby to dotyczyć wyłącznie kluczowych sytuacji, które decydują o wyniki spotkania. FIFA nie chce się zgodzić na wprowadzenie technologii także z tego powodu, że znacznie zahamowałoby to płynność gry. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której sędziowie przy każdym spornej piłce, groźnym faulu, czy próbie wymuszenia rzutu karnego udawaliby się w kierunku linii bocznej i razem z sędzią technicznym rozpoczynali seans. Nie miałoby to również dobrego wpływu na piłkarzy.
• Sądzi pan, że w najbliższym czasie doczekamy się zmiany stanowiska ze strony FIFA i że ta rewolucyjna zmiana w piłce nożnej wkrótce dojdzie do skutku?
– Wydaje mi się, że nie ma na to zbyt wielkich szans. Przedstawiciele FIFA bardzo sceptycznie podchodzą do tego tematu. Na pewno bardziej otwarta jest UEFA. To ona postanowiła na eksperyment ze wspomnianymi przeze mnie sędziami liniowymi podczas spotkań Ligi Europejskiej, ale do telewizyjnych powtórek jeszcze daleka droga.

FOT. PAP/EPA/NIC BOTHMA, PAP/EPA/VASSIL DONEV, PAP/EPA/HALDEN KROG, PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

Sedzia larionda
Sędzia Jorge Larrionda i nieuznany gol Franka Lamparda, piłka dwukrotnie odbiła się za linią bramkową, ale sędziowie tego nie zauważyli.

S6
Sędzia Rossetii i gol Carlosa Teveza w meczu z 1/8 finału mundialu z Meksykiem. Napastnik Manchesteru City wpakował piłkę do siatki z najbliższej odległości, ale był na wyraźnym spalonym. Ten gol znacznie pomógł Argentynie w wyeliminowaniu Meksyku.

KOLEJNE WPADKI
W innym spotkaniu 1/8 finału, w którym Urugwaj zmierzył się z Koreą Południową arbitrzy popełnili dwa rażące błędy w pierwszej połowie. Przy stanie 1:0 dla Urugwaju najpierw arbiter niesłusznie pokazał spalonego, kiedy Luis Suarez wychodził sam na sam z bramkarzem rywali. Później sędzia nie podyktował rzutu karnego po ewidentnym zagraniu ręką jednego z graczy Korei. Na szczęście wynik nie został wypaczony, bo podopieczni trenera Oscara Tabareza wygrali 2:1.

Valon Behrami i Yoann Gourcuff na własnej skórze przekonali się o nowych wytycznych FIFA, która nakazywała „nie cackać” się z zawodnikami i sięgać po czerwone kartki w przypadku ataków łokciem. Obaj piłkarze zostali jednak zbyt pochopnie wyrzuceni z boisk, co znacznie osłabiło ekipy Szwajcarii i Francji. Mocno dyskusyjne czerwone kartoniki obejrzeli też: Brazylijczyk Kaka i Chilijczyk Marco Estrada.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

PKO BP EKSTRAKLASA
21. KOLEJKA

Wyniki:

Cracovia - Korona Kielce 1-1
GKS Katowice - Piast Gliwice 0-0
Górnik Zabrze - Radomiak Radom 3-2
Jagiellonia Białystok - Motor Lublin 3-0
Lech Poznań - Raków Częstochowa 0-1
Legia Warszawa - Puszcza Niepołomice 2-0
Stal Mielec - Pogoń Szczecin 1-2
Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 3-0
Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk

Tabela:

1. Lech 21 41 37-17
2. Jagiellonia 21 41 41-27
3. Raków 21 40 27-13
4. Legia 21 36 39-25
5. Pogoń 21 36 31-22
6. Cracovia 21 34 38-30
7. Górnik 21 34 30-26
8. Katowice 21 30 30-26
9. Piast 21 29 22-19
10. Motor 21 29 28-35
11. Widzew 21 26 26-33
12. Korona 21 23 18-29
13. Stal 21 22 22-28
14. Zagłębie 20 22 18-29
15. Radomiak 21 21 26-35
16. Puszcza 21 19 19-31
17. Lechia 20 18 20-34
18. Śląsk 21 14 19-32

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!