Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

III liga gr. IV

24 kwietnia 2020 r.
8:44

Jak bardzo ucierpi piłka nożna z powodu koronawirusa? [opinie trenerów III i IV ligi]

(fot. Krzysztof Mazur)

Wszyscy zastanawiają się jak będzie wyglądać świat sportu po epidemii koronawirusa. Kiedy piłkarze wrócą do gry? Jak szybko na trybunach pojawią się kibice? My zebraliśmy kilka opinii z naszych trzecio i czwartoligowców, jak obecna sytuacja wpłynie na piłkę nożną w niższych klasach rozgrywkowych i jak bardzo ucierpią na tym kluby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak zwykle zdania w tym temacie są podzielone. Niezbyt optymistycznie w przyszłość patrzy opiekun Lublinianki Dariusz Bodak.

– Od jakiegoś czasu dochodzą do nas informacje o problemach różnych klubów, chociażby na Słowacji. Szczerze mówiąc ja obawiam się tąpnięcia w naszej lidze. Większość drużyn jest tak naprawdę na garnuszku gminy, czy miasta, a często także drobnych sponsorów. Pytanie, czy nadal będą chcieli dawać pieniądze na piłkę nożną, kiedy będą znacznie ważniejsze potrzeby? Zdarzało się, że gminy już teraz ucinały dotacje na sport, a pewnie w najbliższym czasie może być tylko gorzej. Wiadomo, że jesteśmy zapatrzeni w piłkę i chcielibyśmy wrócić do gry, ale będzie o to bardzo trudno. Wiadomo, że jedni ucierpią bardziej. Są kluby w naszej lidze, które zainwestowały spore pieniądze i pytanie, czy poradzą sobie w przypadku tak długiej przerwy w rozgrywkach? I czy w ogóle sponsorzy z nimi zostaną? Moim zdaniem nasza czwarta liga na pewno będzie funkcjonowała inaczej bez wsparcia sponsorów – wyjaśnia Dariusz Bodak.

Najpierw przetrwać pół roku, potem kolejne pół roku

Podobnego zdania jest Łukasz Giza, opiekun Powiślaka Końskowola. – Konsekwencje obecnej sytuacji dla piłki nożnej będą duże, nie ma się co oszukiwać – przyznaje popularny „Gizmen”. – Nie chodzi tylko nasze drużyny, tylko o większość klubów. Stracą nie tylko one, ale przecież ucierpi cała gospodarka. Ludzie tracą pracę, a my mówimy przecież tylko o sporcie. Prędzej, czy później piłka i sport na pewno się odrodzą. Pytanie tylko, jak długo to potrwa. Na naszym poziomie, nie oszukujmy się, jednak amatorskim każdy gdzieś pracował. Myślę, że przez ten cały kryzys piłka wróci do normalności, chociażby w trzeciej lidze. Nie będzie tak, że zawodnicy będą się utrzymywali tylko z grania. Kiedyś było inaczej i teraz nasza dyscyplina, zwłaszcza w niższych ligach może się wywrócić do góry nogami. Wiemy, jakie pieniądze płaciło się ostatnio za transfery, ale i samym zawodnikom. To były sumy zawrotne, czasami nawet absurdalne, ale to raczej zbyt szybko nie wróci – przekonuje trener Powiślaka.

A jak obecna sytuacja wpłynie na drużynę z Końskowoli? – Nie ma co ukrywać, że wszyscy to odczujemy. Będziemy robili wszystko, żeby przetrwać. Najpierw skoncentrujemy się na przetrwaniu pół roku, później kolejnych sześciu miesięcy i miejmy nadzieję, że powoli wszystko będzie wracało do normy. Mamy jednak jeden, najważniejszy plus – w klubie mamy aż 14 chłopaków z Puław. Wszyscy się miejscowi i raczej nie musimy się obawiać, że pójdą grać, gdzie indziej. Wszędzie będzie tak samo, jak u nas – wyjaśnia Łukasz Giza.

Większy optymizm na trzecioligowych boiskach

Jak sytuację widzą przedstawiciele naszej III ligi? O zdanie zapytaliśmy trenerów: Motoru Lublin i Wisły Puławy. – Jakieś konsekwencje obecnej sytuacji muszą być. Sporo zależy też od konkretnych sponsorów. Jeżeli firmy wspierające kluby zostały dotknięte kryzysem, to na pewno wszyscy na tym ucierpią, kluby także. Nie można jednak powiedzieć, że sport nie przetrwa. Musi przetrwać. Po to jest, żeby człowiek mógł się zresetować, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Rywalizacja sportowa pozwala zapomnieć o wielu rzeczach. Najbardziej byłoby szkoda klubów, które z powodu tego co się dzieje musiałyby upaść. Nie można też myśleć, że jeżeli zabierze się pieniądze ze sportu i przeznaczy je na inne cele, to, że to będzie oszczędność. Nie uważam, żeby to było dobre myślenie. Jest wiele gałęzi, z których można skorzystać, żeby nie było większych strat. Pamiętajmy też, że sport to piłka młodzieżowa, a także dziecięca. Sport przyciąga ludzi, pozwala realizować marzenia i dla mnie zmniejszanie dotacji na sport na pewno nie jest dobrym kierunkiem działania – wyjaśnia szkoleniowiec Motoru, Mirosław Hajdo.

Optymistą jest za to Mariusz Pawlak, opiekun Dumy Powiśla. – Ciężko mi powiedzieć, jak bardzo ucierpią kluby sportowe, nie zajmowałem się do tej pory budżetami. Oczywiście, mogą się pojawić różne sytuacje. Ja nie wchodziłbym jednak w te najczarniejsze scenariusze i upadki klubów, czy ich wycofywanie się z rozgrywek. Ludzie kochają piłkę nożną i nagle nikt się nie odwróci od piłki. Każdy tęskni za tymi emocjami. Pierwszy okres po epidemii to na pewno będzie duża niewiadoma. Myślę, że wielkich konsekwencji nie odczują te czołowe drużyny na świecie i piłka szybko wróci na swój poziom. Polska piłka? To już jednak inna rozmowa. Uważam, że od pierwszej ligi w dół znaków zapytania będzie trochę więcej. Wszyscy przeżywamy teraz trudne chwile i to dla nas zupełnie nowa sytuacja. Trzeba jednak wyciągnąć wnioski i próbować wracać do normalności. Ja cały czas wierzę, że wszystko dobrze się skończy. Najpierw, że wrócimy w przeciągu najbliższych tygodni do w miarę normalnych treningów, a potem do walki o punkty. A także, że pojawi się mądry pomysł na to, jak dokończyć rozgrywki – wyjaśnia trener Pawlak.

Szkolenie będzie ważniejsze

O opinię poprosiliśmy także Zbigniewa Bartnika, prezesa Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Czy już teraz słychać głosy, że nasze drużyny będą miały problemy finansowe?

– Wszystko zależy od tego, skąd kluby miały źródła finansowania. Jeżeli z samorządu i były to mniejsze środki, to ważna będzie także strategia budowy drużyny. Są jednak kluby, które już teraz straciły sponsorów i nie wiedzą co będzie dalej. W takiej sytuacji widać, że lepiej poradzą sobie zespoły, które jednak starają się szkolić i liczą przede wszystkim na swoich wychowanków, a nie na amie zaciężne. Na pewno dużo pracy przed nami, bo musimy się przygotować na wiele różnych scenariuszy, a po drodze pojawi się także kilka nowych niewiadomych. Jest jednak optymizm, że uda się wrócić do gry. Mamy tylko nadzieję, że w pełnym składzie i że żaden klub nie będzie miał aż tak wielkich kłopotów – mówi prezes LZPN.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

BETCLIC III LIGA, GR. IV
18. KOLEJKA

Wyniki:

Podhale Nowy Targ - Pogoń Sokół Lubaczów 5-1
Unia Tarnów - Wiślanie Skawina 0-2
Chełmianka - Star Starachowice 1-1
Sandecja Nowy Sącz - Wisłoka Dębica 1-1
Świdniczanka Świdnik  - Podlasie Biała Podlaska 1-2
KSZO Ostrowiec Św. - Wisła II Kraków 2-1
Siarka Tarnobrzeg - Czarni Połaniec 2-1
KS Wiązownica - Lewart Lubartów 2-0
Korona II Kielce - Avia Świdnik przełożony

Tabela:

1. Sandecja 18 43 41-15
2. Podhale 18 38 36-26
3. Siarka 18 35 28-19
4. KSZO 18 34 29-23
5. Wisłoka 18 32 42-23
6. Chełmianka 18 32 40-26
7. Star 18 30 35-24
8. Avia 17 27 33-19
9. Podlasie 18 27 27-23
10. Korona II 17 26 29-26
11. Wiślanie 18 25 25-21
12. Wisła II 18 21 40-33
13. Czarni 18 20 26-40
14. Wiązownica 18 18 22-32
15. Pogoń Sokół 18 18 26-38
16. Świdniczanka 18 11 15-36
17. Lewart 18 10 15-43
18. Unia 18 3 12-54

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!