Kto będzie gwiazdą Euro 2008? Wytypowaliśmy najlepszych.
Artur Boruc (Polska)
Najbarwniejsza postać w kadrze "biało-czerwonych”. Kiedy trzeba uratuje z opresji kobietę w ciąży lub poprowadzi doping kibiców Legii na "Żylecie”. Boruc to jednak także jeden z pewniejszych punktów polskiej kadry.
Prawy obrońca
Sergio Ramos (Hiszpania)
Ma dopiero 22 lata, ale jest już najlepszym bocznym obrońcą w Hiszpanii. Debiutował w kadrze w wieku 19 lat. Latem 2005 roku Real Madryt wyłożył na niego
27 milionów euro. Ale teraz Chelsea Londyn jest podobno skłonna zapłacić 55 milionów funtów.
Środkowy obrońca
Ricardo Carvalho (Portugalia)
Wypromował się na Euro 2004 w Portugalii. Po turnieju zamienił FC Porto na Chelsea Londyn. Zasłynął publicznym krytykowaniem Jose Mourinho. "The Special One” odparł w swoim stylu, że Carvalho powinien zrobić sobie test na inteligencję.
Środkowy obrońca
Christian Chivu (Rumunia)
27-letni Rumun zastąpi w naszej jedenastce Fabio Cannavaro, który z powodu urazu kostki nie zagra na Euro. Gracz Interu Mediolan może grać po lewej strony defensywy, w środku, a ostatnio przekwalifikował się na defensywnego pomocnika. Niedawno selekcjoner Rumunów ostro skrytykował też Chivu za liczbę wypalanych papierosów.
Lewy obrońca
Philippe Lahm (Niemcy)
Rodowity monachijczyk. Możliwe jednak, że wkrótce ruszy w świat. Od pewnego czasu zainteresowanie tym uniwersalnym obrońcą zgłaszają kluby angielskie i hiszpańskie.
Prawy pomocnik
Frank Ribery (Francja)
Jego wyszkolenie techniczne jest bajeczne. We Francji szykują go na następcę słynnego Zizuo.
Środkowy pomocnik
Andrea Pirlo (Włochy)
Unika szumu medialnego i rzadko rozmawia z dziennikarzami. Pierwsze treningi precyzyjnego strzelania z dystansu odbywał... w domu. Ustawiał na podwórku kanapę, otwierał okno i uderzał piłkę tak, aby wpadła do jego pokoju.
Środkowy pomocnik
Cesc Fabregas (Hiszpania)
To, co osiągnął w piłce, zawdzięcza Arsenowi Wengerowi. Francuski szkoleniowiec sprowadził z Barcelony 16-letniego Hiszpana, któremu nie wróżono wielkiej kariery na Camp Nou. Cesc szybko spłacił jednak kredyt zaufania. Nic dziwnego, że kuszą go Barcelona i Real Madryt.
Lewy pomocnik
Cristiano Ronaldo (Portugalia)
Swój przydomek otrzymał od ojca nie na cześć brazylijskiego napastnika, lecz amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana. W wieku 23 lat ma już na koncie 54 mecze w pierwszej reprezentacji i 20 goli. Z piłką wyczynia cuda.
Napastnik
Fernando Torres (Hiszpania)
Dorastał w rodzinie, w której wszyscy kibicowali Atletico Madryt. Ale klasę potwierdził dopiero na Wyspach. W pierwszym sezonie w Anglii trafiał do siatki jak na zawołanie.
Napastnik
Karim Benzema (Francja)
Jeden z najlepszych napastników młodego pokolenia. Olympique Lyon wziął go pod swoje skrzydła w 1996 roku. Powoli był wprowadzany do pierwszego zespołu, aż stał się największą gwiazdą drużyny.