Rozmowa z Piotrem Labogą, dziennikarzem Canal+, współorganizatorem "Piłkarskiego Diamentu”
– Skoro Robert Lewandowski tak długo poruszał się gdzieś na opłotkach polskiej piłki nożnej i przypadkiem został odnaleziony, a kilkukrotnie pominięty, to my uznaliśmy, że takich przypadków może być znacznie więcej – tłumaczy dziennikarz. – Chcemy pokazać, że jest ktoś, kto jest w stanie tych chłopaków dostrzec, i że warto grać w piłkę nożną nawet w klubach niemalże anonimowych. Jeśli nie będzie to od razu Lewandowski, to przynajmniej będzie to kandydat na solidnego napastnika pierwszoligowego bądź ekstraklasowego.
"Piłkarski Diament”
Celem projektu jest znalezienie napastnika z prawdziwego zdarzenia. Zawodnicy, którzy wezmą udział w "Piłkarskim Diamencie” będą w wieku pomiędzy 18, a 24 rokiem życia. Kolejnym warunkiem jest zastrzeżenie, iż kandydat nie może być związany z żadnym klubem piłkarskim zawodowym kontraktem. Potencjalni zawodnicy, którzy przystępują do eliminacji w danych miastach wyłaniani są na podstawie wstępnych ankiet, których wyniki następnie są weryfikowane.
Organizatorzy opierają swój system selekcji przede wszystkim na badaniach naukowych, uzupełnionych fachową oceną ekspertów. Jury tworzą Andrzej Juskowiak (były napastnik reprezentacji Polski), Andrzej Zamilski (były trener młodzieżowych reprezentacji Polski), Paweł Habrat (psycholog sportowy) i Tomasz Smokowski (dziennikarz Canal+).
W pierwszej fazie projektu eliminacje odbędą się w halach sportowych w sześciu miastach: Lublinie, Białymstoku, Tarnowie, Ostrowie Wielkopolskim, Grudziądzu i Koszalinie. Z każdej z tych eliminacji do kolejnej rundy awansuje około dziesięciu kandydatów. Kolejne fazy wyłonią finałową dziesiątkę, spośród której organizatorzy wybiorą "Piłkarski Diament”.
Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł oraz profesjonalny kontrakt w stabilnym klubie I ligi lub T-Mobile Ekstraklasy. Program "Piłkarski Diament” zostanie wyemitowany w ośmiu odcinkach na antenie Canal+, początek serii zaplanowano na kwiecień.