(fot. Jarosław Czępiński)
Spotkaniem w Goeteborgu ze Słowenią Polska o godzinie 18.15 rozpocznie udział w Euro 2020. Tegoroczne mistrzostwa rozegrane zostaną w trzech krajach: Austrii, Norwegii i Szwecji, a wystartują w nich aż 24 drużyny. W reprezentacji Polski znalazło się czterech zawodników Azotów Puławy
Dotychczas był jeden gospodarz mistrzostw. O złoto rywalizowało 16 ekip, awans z grupy wywalczyły zespoły z miejsc 1-3. Obecna formuła jest znacznie trudniejsza. Mamy sześć grup, w każdej są cztery zespoły. Drużyny rozpoczynają od tzw. rundy wstępnej, w której każdy gra z każdym. Po jej zakończeniu po dwie najlepsze drużyny awansują do rundy zasadniczej. W niej zespoły z grup A, B i C utworzą grupę I, zaś ekipy z grup D, E i F – grupę II. W półfinałach zagrają po dwa najlepsze zespoły z każdej z grup.
Pierwszym przeciwnikiem Biało-Czerwonych w grupie F będą Słoweńcy. Ostatnio było głośno o tej reprezentacji w związku z zawirowaniami na ławce trenerskiej. Zwolniony został selekcjoner Veselin Vujović. Jego miejsce zajął Ljubomir Vranjes, który sam wybrał 16-tkę na Euro. Znaleźli się w niej dwaj zawodnicy z polskiej ligi: prawoskrzydłowy PGE Vive Kielce Blaż Janc oraz obrotowy Orlen Wisły Płock Igor Żabić. W kadrze brązowego medalisty mistrzostw świata sprzed trzech lat aż roi się od gwiazd. Na środku rozegrania są Miha Zarabec z THW Kiel i Dean Bombac z Pick Szeged. Na prawym rozegraniu zagra Jure Dolenec z Barcelony. Największym osiągnięciem Słowenii jest srebrny medal ME w 2004 roku, kiedy to byli gospodarzami oraz brąz w MŚ w 2017 roku.
Natomiast w niedzielę o godzinie 16 Polska rozegra drugi mecz w grupie. Zmierzymy się ze Szwajcarią. Rywale dopiero po raz czwarty zagrają w ME. W tej reprezentacji grają zawodnicy, którzy na co dzień występują w Bundeslidze, Lidze Mistrzów. Najbardziej znanym jest Andy Schmid, jeden z najlepszych środkowych rozgrywających.
Zdecydowanym faworytem grupy F są współgospodarze mistrzostw Szwedzi. W swoim dorobku reprezentacja Trzech Koron ma m.in. cztery srebrne medale Igrzysk Olimpijskich (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000 oraz Londyn 2012), po cztery tytuły mistrzów świata (1954, 1958, 1990, 1999) i Europy (1994, 1998, 2000, 2002). Z ostatnich ME w Chorwacji wrócili jako wicemistrzowie Starego Kontynentu. W finale ulegli Hiszpanom 23:29. Brąz zdobyła Francja.
W gronie kandydatów do podium wymieniane są reprezentacje: aktualnych mistrzów świata i mistrzów olimpijskich Danii, wicemistrzów i współgospodarzy Euro 2020 Norwegii oraz brązowego medalisty ostatnich MŚ Francji. Groźna też będzie trzecia drużyna IO w 2016 z Rio de Janeiro Niemcy. Co ciekawe, nasi zachodni sąsiedzi rywalizują w grupie z obrońcami mistrzostwa Europy Hiszpanią (grupa C). – Każdy mecz w grupie będzie dla nas finałem. Tak podchodzimy do tych spotkań. Wracamy na wielką imprezę po czterech latach nieobecności. Na pewno nie będzie można zarzucić naszym reprezentantom braku zaangażowania. Nastawiamy się na walkę w każdym spotkaniu – zapowiada selekcjoner Patryk Rombel, który razem z dziewięcioma zawodnikami będzie debiutantem na takiej rangi zawodach. – Na każdy mecz w grupie musimy wyjść maksymalnie skoncentrowani i realizować założenia. Faworytem naszej grupy są Szwedzi, z którymi zagramy we wtorek – dodaje debiutant na Euro Dawid Dawydzik, obrotowy Azotów Puławy.
TERMINARZ SPOTKAŃ W GRUPIE F
10 stycznia: Słowenia – Polska (godzina 18.15) * Szwecja – Szwajcaria (20.30) * 12 stycznia: Szwajcaria – Polska (16) * Szwecja – Słowenia (18.15) * 14 stycznia: Szwajcaria – Słowenia (18.15) * Polska – Szwecja (20.30).
GDZIE OGLĄDAĆ MECZE POLAKÓW?
Spotkania grupowe reprezentacji Polski obejrzymy w Telewizji Polskiej: TVP, na TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej. Jeśli Polacy awansują do rundy zasadniczej, ich spotkania także pokaże TVP (17, 19, 21 i 22 stycznia). Telewizja Polska pokaże także spotkania półfinałowe (24 stycznia) i finał (26 stycznia).
KADRA POLSKI NA EURO 2020
Bramkarze: Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Mateusz Kornecki (PGE Vive Kielce).
Lewoskrzydłowi: Piotr Jarosiewicz (Azoty Puławy), Przemysław Krajewski (Orlen Wisła).
Lewi rozgrywający: Antoni Łangowski (Azoty), Szymon Sićko (Górnik Zabrze), Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg).
Środkowi rozgrywający: Michał Olejniczak (SMS Gdańsk), Adrian Kondratiuk (Górnik), Maciej Pilitowski (Energa MKS Kalisz).
Prawi rozgrywający: Rafał Przybylski (Azoty), Maciej Majdziński (Bergischer HC).
Prawoskrzydłowi: Arkadiusz Moryto (PGE Vive), Krystian Bondzior (Górnik).
Obrotowi: Dawid Dawydzik (Azoty), Kamil Syprzak (Paris Saint-Germain), Maciej Gębala (SC DHfK Lipsk).
Z grona 17 powołanych na wyjazd zawodników trener Patryk Rombel już w Goeteborgu, gdzie Polacy rozgrywać będą mecze w grupie F, zrezygnuje z jednego z nich.
WEEKEND NA EURO
Piątek (10 stycznia): Grupa B (Wiedeń): Czechy – Austria (godzina 18.15) * Północna Macedonia – Ukraina (20.30) * Grupa D (Trondheim): Francja – Portugalia (18.15) * Norwegia – Bośnia i Hercegowina (20.30) * Grupa F (Goeteborg): Słowenia – Polska (18.15) * Szwecja – Szwajcaria (20.30).
Sobota (11 stycznia): Grupa A (Graz): Chorwacja – Białoruś (16) * Czarnogóra – Serbia (18.15) * Grupa C (Trondheim): Łotwa – Holandia (16) * Hiszpania – Niemcy (18.15) * Grupa E (Malmoe): Węgry – Rosja (16) * Dania – Islandia (18.15).
Niedziela (12 stycznia): Grupa B (Wiedeń): Czechy – Północna Macedonia (16) * Austria – Ukraina (18.15) * Grupa D (Trondheim): Portugalia – Bośnia i Hercegowina (16) * Francja – Norwegia (18.15) * Grupa F (Goeteborg): Szwajcaria – Polska (16) * Szwecja – Słowenia (18.15).