W sobotę na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk podali jak w najbliższym czasie ma wyglądać program odmrażania sportu – zarówno tego zawodowego jak i powszechnego.
– Wraz z matrycą powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy pokazać matrycę powrotu do rzeczywistości sportowej. Chcemy przejść do kontrofensywy, powrotu do normalności sportowej w najbliższych tygodniach i miesiącach. Pierwszy etap zmian mamy już za sobą. Treningi indywidualne były zabronione. Dzisiaj z powrotem można trenować indywidualnie, to już jest dopuszczalne w lasach, również bez maseczki – rozpoczął premier.
Od 4 maja rząd planuje ruszyć z drugim etapem, który będzie miał na celu uruchomienie infrastruktury sportowej – boisk i miejsc otwartej przestrzeni jak np. korty tenisowe ze względu na pewność utrzymania dystansu społecznego.
– W trzecim etapie sale szkolne, hale sportowe, obiekty zamknięte - również z maksymalnie 6-osobowym składem osób uprawiających daną dyscyplinę przy utrzymaniu rygorów sanitarnych. W czwartym etapie siłownie, sale fitness, sale taneczne, kręgielnie - miejsca, w których bliżej siebie wszyscy przebywają. Po czwartym etapie postawiłem kropkę, ale mam nadzieję, że i potem wrócą rozgrywki, które będą mogły odbywać się przy udziale publiczności. Radość kibicowania to to na co wszyscy czekamy. Sport wróci na stadiony i do naszych domów – wyliczył Morawiecki.
Kiedy wróci piłkarska Ekstraklasa i żużlowa Ekstraliga?
Polacy będą mogli więc stopniowo wracać do aktywności fizycznej, a także w niedalekiej przyszłości śledzić zmagania zawodowców.
– Podjąłem decyzję o powrocie rozgrywek ligowych piłkarskiej ekstraklasy i żużlowych. To nie zacznie się już jutro, ale mamy uzgodniony harmonogram dojścia do pierwszego meczu Ekstraklasy, który może odbyć się już pod koniec maja – powiedział premier.
Według medialinych doniesień 27. kolejka PKO Ekstraklasy miałaby się rozpocząć w piątek 29 maja, zakończenie rozgrywek planowane jest między 16, a 20 lipca. W tym okresie odbędzie się 88 spotkań w ramach jedenastu serii. Czwartego maja piłkarze i członkowie sztabów mają przejść testy na obecność koronawirusa. Sześć Następnie mają zostać wznowione pełne treningi drużynowe i wówczas faktycznie wystartuje krótki okres przygotowawczy. Z kolei na dwa dni przed pierwszymi spotkaniami planowane są powtórne testy, w których oprócz piłkarzy i trenerów wezmą udział także sędziowie. Natomiast w przypadku zakażenia piłkarza, członka sztabu bądź pracownika klubu, osoba ta zostanie poddana izolacji.
Wiadomo też, że zmagania ligowe planują wznowić w piłkarskiej Fortuna I Lidze i drugiej lidze. – Kwestia powrotu do gry rozgrywek niższych klas rozgrywkowych będzie należeć do PZPN – dodała z kolei Dmowska-Andrzejuk.
Do treningów będą mogli wrócić także lekkoatleci, którzy w tym roku mieli wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Ostatecznie zostały one przeniesione na przyszły rok. – Zależy nam też na tym, aby sportowcy mogli zacząć trenować, przygotowując się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Olimpiada, tak samo jak mistrzostwa Europy w piłce nożnej zostały przełożone, nie odwołane. W specjalnym reżimie otwieramy Centralne Ośrodki Sportu – zaznaczył premier. – Sport wróci na stadiony, wróci do naszych domów. To będzie symbol powrotu do normalności – zakończył Morawiecki.