Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

20 marca 2022 r.
17:17

Nieznany efekt wojny w Ukrainie. Polskie firmy cierpią

Autor: Zdjęcie autora Newseria
44 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Z Polski wyjechało już kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, którzy wrócili bronić kraju przed rosyjską inwazją. Dla polskiego rynku pracy oznacza to potężny odpływ pracowników. I duże problemy w branżach takich jak transport czy budownictwo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szacuje się, że już kilkadziesiąt tysięcy osób przekroczyło polsko-ukraińską granicę, żeby wziąć udział w działaniach wojennych. To oznacza odpływ pracowników m.in. z branży budowlanej, logistycznej, produkcyjnej i magazynowej. I to jest dość duża liczba, natomiast ona nie powinna sparaliżować polskiego rynku pracy, chociaż w sektorze budowlanym te odpływy zostały już zauważone i niektóre z inwestycji będą opóźnione – mówi Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy i prezes firmy konsultingowej Conperio.

Wracają bronić ojczyzny

Z „Raportu Mobilności Transgranicznej” EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który został opublikowany na krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę, wynika, że jeszcze przed wojną w Polsce mieszkało ponad 1,5 mln obywateli Ukrainy, którzy stanowili najliczniejszą grupę cudzoziemców i duże wsparcie rodzimego rynku pracy.

Tydzień temu rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko poinformował, że od początku wojny z zagranicy wróciło już 215 tys. obywateli Ukrainy. Szacuje się, że tylko z Polski wyjechało kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, którzy wrócili zaciągnąć się do armii i bronić kraju przed rosyjską inwazją.

373 tys. Ukraińców na placach budowy

Według danych MRiPS w 2021 roku w sektorze budownictwa pracowało ok. 373 tys. Ukraińców (wzrost aż o 21 proc. r/r). Ten sektor jest silnie uzależniony od pracowników zza wschodniej granicy.

Dlatego dobrowolne powroty Ukraińców do ojczyzny, wynikające z pobudek patriotycznych, mogą prowadzić do opóźnień na polskich budowach – wynika z niedawnej analizy Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Duże kłopoty ma w tej chwili także sektor transportowy, który mierzy się z dotkliwym odpływem kierowców z Ukrainy.

– Problemy będą mieć branże, w których i tak brakuje rąk do pracy. Aby im zapobiegać, polski rząd powinien zastanowić się m.in. nad możliwością zatrudnienia pracowników z innych krajów – mówi prezes Conperio.

Skuteczne rządowe zachęty

Eksperci wskazują, że – aby zapobiec kryzysowi na rynku pracy – rząd powinien maksymalnie uprościć i przyśpieszyć procedury, które w przyszłości zachęcałyby pracowników z Ukrainy do podejmowania pracy zarobkowej w Polsce, oraz pilnie zapoczątkować budowę systemu zachęt, które ułatwiłyby Ukraińcom podjęcie decyzji o osiedleniu się tu na stałe.

Niezbędne jest też wprowadzenie mechanizmów ułatwiających płynne wejście na rynek pracy uchodźcom z Ukrainy, którzy już przyjechali do Polski.

Ekspert rynku pracy wskazuje, że w Polsce nie zabraknie dla nich wolnych wakatów, a problemu nie stanowi nawet fakt, że większość przybyszy stanowią kobiety z dziećmi.

W kuchni i w fabryce

– Już w punktach przygranicznych powinny powstawać bazy danych kompetencji uchodźców. To są często osoby o umiejętnościach, których w Polsce brakuje: szwaczki, kucharki, nauczycielki, tłumaczki czy pracownice administracji. Poza tym w wielu zakładach produkcyjnych zajęcia, które kiedyś zarezerwowane były tylko dla mężczyzn, jak np. spawanie bądź operowanie wózkiem widłowym, dziś z powodzeniem wykonują panie. Znaczna część podzespołów, przede wszystkim z branży automotive i zbrojeniowej, jest dziś produkowanych w Polsce i wysyłanych np. do Niemiec, a w około 70 proc. tych firm prawie połowę pracowników stanowią właśnie kobiety – mówi Mikołaj Zając.

Rośnie branża automotive

Prezes Conperio wskazuje też, że z dużym brakiem rąk do pracy boryka się w tej chwili automotive, będący zarazem najsilniejszym sektorem polskiej produkcji. W nadchodzących miesiącach to właśnie produkcja części do samochodów (nadwozia, fotele, zagłówki czy opakowania transportowe) może „wchłonąć” pracowników z Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną.

– Po Niemczech i Francji polski automotive jest trzecim co do wielkości pod względem zatrudnienia. I na szczęście ta branża jest w stanie zapewnić pracę nawet tym pracownikom, którzy w zasadzie nie posiadają kwalifikacji. Nie rozgranicza też płci, co oznacza, że równie dobrze odnajdą się w niej kobiety i mężczyźni. A ze względu na przewidywane niemieckie inwestycje w zbrojenia polski automotive będzie miał bardzo dużą liczbę zleceń, którym podoła tylko wtedy, jeśli zapewni sobie odpowiednią liczbę pracowników – mówi ekspert.

Co jest w specustawie

W sobotę, 12 marca br. Sejm przyjął specjalną ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zakłada ona m.in. przyznanie im prawa pobytu na terenie Polski przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia, numeru PESEL oraz świadczeń pieniężnych, socjalnych i bezpłatnej pomocy psychologicznej. Znalazł się w niej również zapis gwarantujący Ukraińcom legalnie przekraczającym granicę z Polską dostęp do rynku pracy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak znaleźć pracę w Kanadzie?

Jak znaleźć pracę w Kanadzie?

Kanada od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób szukających lepszych możliwości rozwoju zawodowego. Kraj ten przyciąga stabilną gospodarką, wysokim standardem życia oraz potrzebą wykwalifikowanej kadry w wielu sektorach. Zarówno specjaliści z wyższym wykształceniem, jak i pracownicy niewykwalifikowani mogą znaleźć więc tam atrakcyjne oferty pracy. Warto jednak pamiętać, że rynek pracy w Kanadzie ma swoje specyficzne wymagania oraz oczekiwania wobec kandydatów. Aby skutecznie znaleźć zatrudnienie, trzeba zatem dobrze się przygotować – od poznania specyfiki kanadyjskiego rynku pracy, przez dostosowanie swojego CV, aż po zbudowanie sieci kontaktów. W tym artykule dowiesz się jak znaleźć pracę w Kanadzie i jakie działania podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Niedługo ruszy budowa nowego wieżowca w Lublinie. To pokłosie decyzji radnych

Niedługo ruszy budowa nowego wieżowca w Lublinie. To pokłosie decyzji radnych

Niedługo w Lublinie w górę zacznie się piąć kolejny wieżowiec. 14-kondygnacyjny budynek powstanie przy ulicy Północnej 31. Początek prac jeszcze w tym miesiącu.

"Lajkował" filmy i inwestował w kryptowaluty. W kilka dni stracił kilkanaście tysięcy

"Lajkował" filmy i inwestował w kryptowaluty. W kilka dni stracił kilkanaście tysięcy

Za pierwsze zlecenia nawet dostał pieniądze. "Lajkował" w internecie filmy. Ale dał się też namówić na inwestycję w kryptowaluty. I teraz 30-latek jest stratny na 11 tysięcy złotych.

Nissan primera/ zdjęcie ilustracyjne

Nissan jest sprawny, ale starosta szuka czegoś "godnego urzędu"

Starosta radzyński nie miał kierowcy, a służbowy nissan ma już 18 lat. Dlatego Szczepan Niebrzegowski zamierza kupić nowy samochód za 160 tys. zł z pieniędzy powiatu. Środki są już zabezpieczone w tegorocznym budżecie.

Skok na kantor przy ul. Zana. Sprawca był zamaskowany

Skok na kantor przy ul. Zana. Sprawca był zamaskowany

Lubelska policja szuka człowieka, który we wtorek wieczorem zaatakował pracownika kantoru w centrum handlowym na ul. Zana. Sprawca był zamaskowany. Uciekł.

Skoda Superb wciąż stoi na tyłach Urzędu Miasta i jest do dyspozycji samorządu. MZK jej nie sprzedało, więc miasto nie oszczędzi, jak to wyliczył prezydent, 200 tys. zł w skali całej kadencji

Limuzyna wciąż wozi prezydenta. Chętnych na zakup nie było

Odebrali kilka telefonów, dwie lub trzy osoby umawiały się, aby limuzynę obejrzeć, ale nie dotarły. Mimo zapowiedzi rezygnacji z luksusowego auta, prezydent Zamościa wciąż korzysta ze Skody Superb.

Trójkołowce - jakie prawo jazdy, wady i zalety

Trójkołowce - jakie prawo jazdy, wady i zalety

Trójkołowce to pojazdy, które łączą cechy motocykli i samochodów, oferując stabilność oraz nietuzinkowy wygląd. Wyróżniają się trzema kołami, z których dwa zazwyczaj znajdują się z przodu, co zapewnia lepszą przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak wybrać najlepszego producenta mebli metalowych dla swojej firmy?

Jak wybrać najlepszego producenta mebli metalowych dla swojej firmy?

Wybór wyposażenia do firmy to decyzja, która może wpłynąć na organizację przestrzeni roboczej, a tym samym efektywność pracy. Meble metalowe, znane ze swojej trwałości i funkcjonalności, są idealnym rozwiązaniem zarówno do biur, jak i magazynów czy warsztatów. Jak wybrać najlepszego producenta, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Poranna ślizgawka w Lublinie. Paraliż w okolicy zalewu?

Poranna ślizgawka w Lublinie. Paraliż w okolicy zalewu?

Mieszkańcy Lublina wyjeżdżający dzisiaj rano z domu do pracy czy z dziećmi do szkoły zmagali się trudnymi warunkami na drogach. Aktualnie zgłaszacie nam, że największe utrudnienia są w okolicy Zalewu Zemborzyckiego.

33-letni kierowca nie wyrobił się zjeżdżając z ekspresówki na MOP

Kierowca nie wyrobił się na zakręcie. Audi zawisło na barierkach

O wielkim szczęściu może mówić 33-latek, który miał we wtorek wypadek na drodze ekspresowej nr 19 w powiecie janowskim. Nie wyrobił się zjeżdżając z trasy do miejsca obsługi podróżnych.

33 miliony na współpracę dla politechnik ze wschodu. Na co przeznaczy je lubelska uczelnia?
Dzień Wschodzi
film

33 miliony na współpracę dla politechnik ze wschodu. Na co przeznaczy je lubelska uczelnia?

Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska zacieśniają współpracę w ramach nowego projektu. Cel? Lepsze wykorzystanie potencjału naukowego oraz odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji (WAK) ma pełnić kluczową rolę w realizacji tego zamierzenia.

Poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości uciekł na Węgry i otrzymał tam azyl polityczny

Marcin Romanowski wciąż posłem, ale bez wynagrodzenia. Co z biurami poselskimi?

Poseł PiS Marcin Romanowski nie będzie otrzymywał diety poselskiej, co wynika z ustawy; nie przysługuje mu uposażenie. Będzie wciąż otrzymywał ryczałt na utrzymanie biura poselskiego, dopóki Sejm nie uchwali zmiany ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora - zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Kadr z filmu „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944”, który z inicjatywy ŚZŻAK powstał do scenariusza i w reżyserii Magdaleny Kołodziejczyk i Rafała Kołodziejczyka.
11 stycznia 2025, 12:30

Wystawa, film i koncert. Obchody rocznicy Powstania Zamojskiego

Dwa dni najbliższego weekendu potrwają obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego. Organizuje je zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Domy Mark-Budu

Zostali bez nowych domów i pieniędzy. Do prokuratury zgłasza się więcej poszkodowanych

Zainwestowali swoje oszczędności, a firma z Białej Podlaskiej domów nie wybudowała i zamknęła działalność. Poszkodowani liczą, że odzyskają chociaż część swoich pieniędzy. Śledztwo prokuratury nadal trwa.

Laura Miskiniene zagrała w niedzielę znakomite zawody

Zawodniczka Polskiego Cukru AZS UMCS w najlepszej piątce tygodnia

Laura Miskiniene znalazła się w najlepszej piątce 12 tygodnia rozgrywek. Reprezentantka Litwy na to wyróżnienie zasłużyła sobie kolejnym znakomitym występem. Tym razem miał on miejsce przeciwko Enerdze Toruń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium