Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Unickiej IPN prowadził kolejny etap prac związany ze znalezieniem miejsc pochówku więźniów lubelskiego zamku. Szczątki zabezpieczono w celu wykonania badań genetycznych.
W dniach 14-16 listopada 2023 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w ramach postępowania prowadzonego przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prowadził kolejny etap prac na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystkie prace wykonywane były w obrębach współczesnych mogił.
Już pierwszego dnia natrafiono na kompletne szczątki mężczyzny złożone w foliowym worku i wkopane wgłąb jamy grobowej.
– Z uwagi na defragmentację czaszki konieczna będzie jej rekonstrukcja, celem ustalenia ewentualnych obrażeń – informuje IPN.
Drugiego dnia poszukiwań, na głębokości 2,20 m natrafiono na obrys pierwotnej jamy grobowej. Po jej przebadaniu do poziomu warstwy naturalnej zalegającej na głębokość 3 m, nie ujawniono ludzkich kości.
– Prawdopodobnie szczątki poszukiwanych osób zostały ekshumowane w latach 60. XX w. podczas pogłębiania grobu pod wtórny pochówek i przeniesione w nieznane miejsce na cmentarzu – tłumaczy dr Artur Piekarz z OBPiI IPN w Lublinie.
Dopiero 16 listopada podczas prac natrafiono na szczątki co najmniej 5 osób. Według IPN, to prawdopodobnie pierwotne miejsce pochówku ofiar kilku egzekucji.
– W 1954 r. dokonano tam pochówku wtórnego i ekshumowano znajdujące się w grobie szczątki. Czynności te jednak wykonano niedbale. Podjęto wówczas większość kości długich oraz czaszki, które przeniesiono w nieznane miejsce – mówi Piekarz.
Przy szczątkach udało się znaleźć nieliczne artefakty takie jak fragment materiału, czy sprzączka od paska. Wszystkie kości zostały przekazane do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom genetycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.