47 osób z 493 zdających z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nie zaliczyło Lekarskiego Egzaminu Końcowego w ostatniej, wrześniowej sesji.
Nasza uczelnia znalazła się na ósmym miejscu ze średnią punktów 135,3 (wyniki lekarzy, którzy ukończyli studia w ostatnich dwóch latach). Maksymalny wynik to 173 punkty. By zdać, trzeba było zdobyć co najmniej 56 proc.
W całym kraju do egzaminu przystąpiło 6025 osób, uzyskując średnio 133,8 punktów. Maksymalny wynik wyniósł 178 a minimalny 35 punktów. Siedemset dwudziestu ośmiu zdających uzyskało wynik poniżej 56 procent, czyli nie zdało egzaminu. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 198 (dwa zadania zostały unieważnione przez Zespół rozpatrujący zastrzeżenia).
– Wrześniowe sesje wypadają zawsze nieco lepiej niż te lutowe. Do egzaminów przystępują trochę inne grupy zdających. Jesienią zdający są lepiej przygotowani, być może dlatego, że to dla wielu z nich ostatni moment przed postępowaniem kwalifikacyjnym przed rozpoczęciem specjalizacji – komentuje prof. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. – O ile do uzyskania prawa do wykonywania zawodu wystarczy zdać Lekarski Egzamin Końcowy, o tyle żeby dostać się na popularną specjalizację trzeba go zdać bardzo dobrze.
Według danych z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego najbardziej popularne specjalizacje lekarskie w województwie lubelskim to: radiologia i diagnostyka obrazowa, endokrynologia oraz ortodoncja. Bardzo popularne są także inne kierunki stomatologiczne.
– To informacje na podstawie wniosków złożonych po lutowej sesji. Wyniki jesiennej sesji zostały ogłoszone dopiero we wtorek po południu, a czas na składanie wniosków dotyczących specjalizacji jest do końca września. Wtedy będziemy mieć aktualne informacje – mówi Jakub Koper z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.