Stomatologia, medycyna i analityka medyczna – to tradycyjnie najpopularniejsze kierunki studiów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Pod względem liczby kandydatów walczących o jedno miejsce na Politechnice Lubelskiej największym zainteresowaniem cieszą się inżynieria logistyki, finanse i rachunkowość, a także architektura oraz informatyka.
Wszystkie lubelskie szkoły wyższe zakończyły już rejestrację chętnych na pierwszy rok studiów w nadchodzącym roku akademickim. W środę jako pierwsza listy przyjętych wywiesiła politechnika.
– Ogólnie na 1860 miejsc rozpatrzyliśmy ponad 3600 podań. Jest to ok. 250 podań mniej niż w roku ubiegłym – informuje dr inż. Paweł Komada, sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. – Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia mają teraz czas potwierdzić swój wybór i dokonać rejestracji na studia. Muszą to zrobić do 16 lipca.
Najwięcej maturzystów starało się o przyjęcie na informatykę, budownictwo, finanse i rachunkowość, inżynierię logistyki oraz mechanikę i budowę maszyn. Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce najbardziej obleganymi kierunkami są: inżynieria logistyki oraz finanse i rachunkowość (3,7 osoby), architektura (3,3), informatyka (3) i mechatronika (2,5).
Politechnika Lubelska wciąż prowadzi rekrutację na sześć kierunków: edukację techniczno-informatyczną, inżynierię bezpieczeństwa, matematykę, inżynierię odnawialnych źródeł energii, inżynierię środowiska i elektrotechnikę. – Decyzja o ewentualnych kolejnych turach naborów będzie podjęta 17 lipca – dodaje dr inż. Komada.
Wstępnie rekrutację podsumował już Uniwersytet Medyczny, choć pierwsze listy przyjęć zostaną ogłoszone w piątek. O 1170 miejsc na pierwszym roku studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich ubiega się 9847 kandydatów. – Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się kierunki lekarsko-dentystyczny i lekarski oraz analityka medyczna – mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia.
O jeden indeks na stomatologii rywalizuje ponad 16 osób, a na medycynie – ponad 10. W przypadku analityki medycznej na jedno miejsce przypada ponad siedmiu kandydatów. Mniej chętnych niż miejsc było na ratownictwie medycznym. Wiadomo już, że we wrześniu odbędzie się dodatkowa rekrutacja na ten kierunek.