Politechnika Lubelska jako pierwsza z lubelskich uczelni ogłosiła listy osób przyjętych na pierwszy rok studiów. Pozostałe szkoły wyższe z Lublina zrobią to lada moment. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypada na sztandarowych kierunkach na Uniwersytecie Medycznym.
Na stomatologii o jeden indeks rywalizuje ponad 19 osób. O miejsce na medycynie przypada ponad 10 kandydatów. – Do wczoraj do północy mieli czas na wpisywanie w systemie rekrutacyjnym wyników matur. Wkrótce będziemy ogłaszać pierwsze wyniki naboru. Zainteresowanie jest na podobnym poziomie, co w ubiegłym roku – informuje Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia UM. Do najpopularniejszych kierunków na tej uczelni należą także: analityka medyczna (7 osób na miejsce), fizjoterapia (5,7), dietetyka (5,6) oraz farmacja (5,5).
Wczoraj dobre wiadomości odebrała część maturzystów, którzy ubiegali się o przyjęcie na Politechnikę Lubelską. – Na 1815 zaplanowanych miejsc zgłosiło się blisko 3950 kandydatów. Z tej grupy do przyjęcia na pierwszy rok studiów zostało zakwalifikowanych 2511 osób – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. Najbardziej oblegane kierunki to: finanse i rachunkowość (3,6 osoby na miejsce), informatyka (3,5), marketing i komunikacja rynkowa oraz architektura (po 3), a także mechatronika (2,9). Do 20 lipca trwa jeszcze nabór na tegoroczną nowość: inżynieria logistyki.
Na UMCS największym zainteresowaniem kandydatów cieszy się psychologia, gdzie o jeden indeks rywalizuje ponad 9 osób. W dalszej kolejności znalazły się: anglistyka (6,6), finanse i rachunkowość (5,7) oraz jazz i muzyka estradowa (5,5). W sumie o przyjęcie na studia na największej lubelskiej uczelni ubiega się niemal 14,5 tys. osób, o ponad 200 więcej niż przed rokiem.
Katolicki Uniwersytet Lubelski internetową rejestrację kandydatów zakończył wczoraj. Do dziś nabór prowadzi Uniwersytet Przyrodniczy.