Aplikację dla seniorów pozwalającą na monitorowanie stanu zdrowia chcą stworzyć naukowcy z UMCS. Nad nowym rozwiązaniem pracują we współpracy z kolegami z renomowanych uniwersytetów w Belgii i Włoszech
Chodzi o realizowany z unijnych pieniędzy projekt Reinitialise. Jednym z jego głównych założeń jest wzmocnienie jakości badań na największej lubelskiej uczelni w zakresie projektowania i korzystania z cyfrowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. W wymiarze społecznym, przedsięwzięcie ma mieć swój efekt w postaci praktycznego rozwiązania, które może zostać wprowadzone na rynek.
– Liczymy na przygotowanie aplikacji lub innego narzędzia mobilnego, które umożliwi starszym ludziom komunikowanie o zdrowiu za pomocą mediów cyfrowych. Możemy przez to rozumieć nie tylko bezpośrednie korzystanie z pomocy medycznej, ale też dostarczanie wiarygodnych informacji o zdrowiu, żywieniu i aktywnym starzeniu się. W kontekście starzejącego się społeczeństwa te aspekty są bardzo istotne – mówi prof. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
Naukowcy przyznają, że trwająca od półtora roku pandemia uwidoczniła potrzebę prowadzenia badań w tym kierunku. Podkreślają jednak, że pomysł na prace badawcze z tego zakresu zrodził się jeszcze przed pojawieniem się COVID-19.
– Nasz projekt powstał wyprzedzając pandemię. Zaczynając go nie wiedzieliśmy, że w jej czasie będziemy musieli komunikować się ze służbami medycznymi online. Może jakiś głos nam podpowiedział, że to jest dobry moment, żeby się tym zająć – mówi Ilona Biernacka-Ligięza, główny koordynator projektu.
W badaniach uczestniczą także naukowcy z uczelnianych instytutów: informatyki, socjologii oraz nauk o politycy. Prace będą prowadzić pod okiem kolegów z uniwersytetów w belgijskim Leuven i włoskiej Maceracie.
– Dzisiejsza nauka opiera się na wymianie doświadczeń i dzieleniu się wiedzą. Poza interdyscyplinarnością w charakterze naukowym, ten projekt ma ogromny wpływ na otoczenie społeczne. Możemy stworzyć coś przydatnego, a wypracowane rezultaty nie będą tylko dziełem naukowców, ale efektem szerokiej współpracy. Chcemy podzielić się naszą wiedzą, ale my dzięki temu projektowi tez możemy się wiele nauczyć – podkreśla prof. Benedetta Giovanola, prorektor ds. współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie w Maceracie.
Projekt potrwa do końca 2023 roku. Na jego realizację przeznaczono prawie 900 tys. euro, co w dziedzinie nauk społecznych jest kwotą rekordową. Z tej sumy do UMCS trafi 278 tys. euro.