Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

12 lipca 2022 r.
9:13

Kilka dni deszczu to za mało. Susza w Lubelskiem. Zbiory będą dużo niższe

39 4 A A
Sytuacja jest zła w przypadku zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, kukurydzy, warzyw gruntowych i krzewów owocowych
Sytuacja jest zła w przypadku zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, kukurydzy, warzyw gruntowych i krzewów owocowych (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Już nie trzeba odwracać tabeli, by Lubelskie było na czele. Chodzi o dane dotyczące suszy, z których wyraźnie wynika, że nasz region wyjątkowo mocno odczuł jej skutki. Plony niektórych zbóż mogą być niższe nawet o 30 proc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hydrolodzy nawet nie muszą wychodzić w teren, żeby ocenić, jak ostatnie opady wpłynęły na wilgotność gleby. Wystarczą dane z satelitów. A te pokazują, że ta się poprawiła tylko w warstwie wierzchniej.

– Ostatnie opady, według pomiarów satelitarnych, spowodowały wzrost wilgotności gleby do głębokości 5-7 cm – mówi dr Krzysztof Bartoszek z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS. – Ale trzeba jednocześnie pamiętać, że w głębszych warstwach wilgotność nadal jest bardzo niska. Opady musiałby potrwać jeszcze kilka dni, by sytuacja wróciła do normy.

Żeby mieszkańcy nie lali wody

Na mapie województwa z wykazem gmin, w których lokalne władze wprowadziły ograniczenia zużywania wody, można doliczyć się ponad dwudziestu lokalizacji. Są zakazy, ostrzeżenia, apele i prośby.

Gmina Cyców w powiecie łęczyńskim pod koniec czerwca: „Wprowadza się zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych i napełniania basenów z wodociągu gminnego w godz. 6-22”.

– Ten apel powstał trochę z ostrożności, bo nie ma zagrożenia w ciągłych dostawach wody – przyznaje dziś Wiesław Pikula, wójt Cycowa. – W czerwcu mieliśmy falę upałów, mieszkańcy częściej podlewali ogródki i napełniali baseny dla dzieci. Ale zakaz wciąż obowiązuje, bo w naszej gminie te ostatnie opady były niewielkie i sytuacja hydrologiczna znacząco się nie poprawiła. Widać to szczególnie po zbożach jarych, które są w bardzo kiepskim stanie.

Systematycznie dane o suszy publikuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. A te dla naszego województwa są w tym roku wyjątkowo niekorzystne. Duże niedobory wody – jedne z największych w skali kraju – notuje się właśnie na Polesiu Lubelskim i Wyżynie Lubelskiej.

Deszczy wciąż za mało

Nasz region przoduje we wszystkich statystykach suszy: w przypadku zbóż jarych, rzepaku i rzepiku, krzewów owocowych na 213 lubelskich gmin aż 209 objętych było suszą (dane za okres 1 maja-30 czerwca).

– Obserwowana susza w większości gmin województwa lubelskiego to wynik bardzo niewielkich opadów w czerwcu przy jednocześnie wysokim usłonecznieniu, powodującym szybkie parowanie gleb i transpirację roślin – komentuje dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. IUNG-PIB, współautor cyklicznych raportów o suszy w Polsce przygotowywanych przez Instytut. – Sytuacja jest bardzo niedobra w przypadku zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, truskawek, warzyw gruntowych i krzewów owocowych. Na szczęście ostatnie deszcze, gdy suma opadów wyniosła miejscami nawet 100 mm (czyli 100 litrów na mkw. - red.), na pewno poprawi bilans wodny, ale w mniejszym stopniu wpłynie na poprawę wielkości plonów.

Według dr Krzysztofa Bartoszka z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS bardzo suchy czerwiec może negatywnie odbić się też na plonach roślin okopowych, w tym przede wszystkim ziemniaków i buraków cukrowych, które są w tym czasie najbardziej narażone na niedobory wody.

Lepiej długo niż gwałtownie

Puławski Instytut najnowsze dane o wpływie ostatnich opadów na sytuację w rolnictwie ma podać jeszcze w tym tygodniu. Ale susza i tak zrobiła już swoje.

 – Szacujemy, że w Lubelskiem plony zbóż jarych - przede wszystkim owsa i jęczmienia - oraz rzepaku mogą być niższe od 25 do nawet 30 proc. w stosunku do średniej wieloletniej – mówi prof. Doroszewski. – W ciągu ostatnich 100 lat temperatura na świecie wzrosła o 1,3 st. C. To niby niedużo, ale powoduje to szybszy rozwój roślin i większe parowanie wody z gleby. Problem suszy w naszym Instytucie monitorujemy od 1961 roku i ostatnim rokiem, kiedy nie odnotowaliśmy suszy rolniczej, był 1980, a więc 42 lata temu, a wyjątkowo dotkliwe deficyty wody mieliśmy w 2006, 2015, 2018 i 2019 roku – wylicza naukowiec.

Zwraca też uwagę, że z powodu zmian klimatu zmieniła się też struktura opadów.

– Sumarycznie, w obserwacjach wieloletnich, ich ilość może specjalnie się nie różni, ale teraz są one rzadsze i bardziej intensywne. Podczas burzy może spaść nawet 1/3 miesięcznej normy, ale ta woda potem bardzo szybko paruje lub spływa do rzek, a roślinom do wegetacji najbardziej są potrzebne mniejsze, ale ciągłe opady trwające co najmniej kilkanaście godzin lub dłużej – dodaje dr Bartoszek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer
ZDJĘCIA
galeria

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer

Kiedy mamy już dość karpia i barszczu z uszkami warto wybrać się na świąteczny spacer.

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

Jacek Kosierb zaprezentował publikację pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego promocja książki za nami

W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku odbyła się promocja książki Jacka Kosierba pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Tylko w Wigilię strażacy w całej Polsce mieli 871 interwencji. Głównie to pożary i zatrucia czadem.

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Agencja pracy QUIP AG od ponad 20 lat rekrutuje pracowników do pracy w Niemczech. W dziedzinie przemysłu, handlu i produkcji oferujemy specjalistom i specjalistkom przyszłościowe i interesujące oferty pracy z perspektywami. Poszukujemy i oferujemy wiedzę, rzetelność i uczciwą grę.

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

W wigilijne popołudnie zamojscy strażacy zostali wezwani do wykolejonej lokomotywy.

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne
LISTA APTEK

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne

Podczas świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok sklepy oraz apteki są zamknięte. Jedna są także miejsca, które pełnią świąteczny dyżur i można zakupić lekarstwa.

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?
Święta na drodze

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?

Mundurowi patrolują drogi całego województwa. Tradycyjnie sprawdzają prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny ich pojazdów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium