Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 czerwca 2019 r.
11:02

Brakuje wody w podlubelskich gminach. Mieszkańcy się irytują

35 A A
Brak wody bardzo utrudnia nam pracę. Dzieci nie mogą korzystać z toalety – narzeka Dorota Sałata-Czaplińska, która prowadzi w Dominowie szkołę językową
Brak wody bardzo utrudnia nam pracę. Dzieci nie mogą korzystać z toalety – narzeka Dorota Sałata-Czaplińska, która prowadzi w Dominowie szkołę językową (fot. Maciej Kaczanowski)

Regularne problemy z dostawami wody albo jej kompletny brak – na to od dłuższego czasu narzekają mieszkańcy podlubelskich gmin. Powodem jest susza i przestarzałe ujęcia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Najpierw co jakiś czas, a ostatnio codziennie mamy przerwy w dostawie wody. Władze mają nas w „nosie”, a w upały jest to naprawdę uciążliwe – napisał do nas pan Andrzej, mieszkaniec Dominowa w gminie Głusk. – Co będzie, jeśli wybuchnie pożar, a w hydrantach susza?

– Zaczyna się w maju lub w czerwcu. Najpierw mamy spadek ciśnienia, a później wody w ogóle nie ma – dodaje pan Paweł. – W weekendy jest najgorzej. Jeśli mamy wodę przez 2-3 godziny, to jest bardzo dobrze. A przecież są tu mieszkańcy bloków, są sklepy, jest firma cateringowa i żłobek. Jak ci ludzie i instytucje mogą funkcjonować bez wody?

– To bardzo utrudnia nam pracę. Dzieci nie mogą korzystać z toalety – przyznaje Dorota Sałata-Czaplińska, która prowadzi w Dominowie szkołę językową. – Często są też inne awarie. Gdybyśmy wiedzieli, że tak to będzie wyglądać, to na pewno byśmy tu nie zamieszkali.

Władze gminy znają problem. – Z wodociągu w Czerniejowie (gmina Jabłonna – red.) korzystają zarówno mieszkańcy naszej gminy z Dominowa, Mętowa i Ćmiłowa, jak też mieszkańcy gminy Jabłonna i Lublina – wyjaśnia Bogusław Kukuryk, sekretarz gminy Głusk.

– Wodociąg jest stary i wymaga modernizacji. Problem w tym, że Wodrol, który od lat nim zarządza, nie inwestował i nie remontował sieci, mimo że mieszkańców przybywa.

Zdaniem sekretarza, była nawet próba porozumienia się w tej sprawie z Jabłonną. – Chcieliśmy to wziąć na siebie. Wniosek o dofinansowanie z pieniędzy unijnych remontu ujęcia Czerniejów został złożony już w lipcu zeszłego roku. Obecnie czekamy na jego pozytywną ocenę przez Urząd Marszałkowski, a po zrealizowaniu inwestycji chcemy przejąć ujęcie i wodociąg od Wodrolu – mówi.

Jak się okazuje, nie tylko ujęcie Czerniejów sprawia kłopot. – Na wszystkich tak jest – przyznaje Marcin Pastuszak, zastępca wójta gminy Jabłonna. – W Wielkanoc mieliśmy np. problem w Krzczonowie. Ludzie praktycznie przez całe święta nie mieli wody.

Zdaniem Pastuszaka, w zbudowanych 30 lat temu ujęciach brakuje wody. – Przybywa domów, a sieci nie są przystosowane do takiego zużycia, jakie mamy obecnie – wyjaśnia.

Pracownicy Wodrolu przez ostatnie dni jeździli do mieszkańców podlubelskich gmin, którzy mają problemy z dostępem do wody. Nie tylko apelowali, aby ją oszczędzać, ale rozdawali też butelkowaną wodę. We wsiach pojawiły się także beczkowozy.

Zdaniem Leszka Kalinowskiego, prezesa Wodrolu, głównym problemem jest marnowanie wody przez samych mieszkańców. – Lustro wody w ujęciu podziemnym obniżyło się o 2–3 metry, a to jest bardzo dużo. Rozwiązanie jest takie, żeby mieszkańcy Lubelszczyzny bezsensownie nie lali tej wody na place, trawniki, rośliny. Opamiętajmy się i zacznijmy ją oszczędzać! – apeluje.

– W ostatnim czasie pojawiło się wokół Lublina bardzo wielu napływowych mieszkańców. Mieliśmy nawet takiego klienta, który powiedział, że kupił tuje za kilkaset złotych i musi je podlewać. Nie obchodzi go to, że sąsiad nie ma wody – dodaje Magdalena Kusiak-Mazur, wiceprezes Wodrolu.

W wielu miejscach powodem braku wody w kranach, jest podlewanie ogródków przez mieszkańców
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław
galeria

Jubileuszowy, 30. festiwal kolęd za nami. Grand Prix dla zespołu z Puław

Dzisiaj w sali widowiskowej Domu Chemika - Puławskiego Ośrodka Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć finałowy koncert laureatów 30. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd. Występy najlepszych wykonawców nagrodzono gromkimi brawami. Na koniec podzielono jubileuszowy tort.

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała 3:2, mimo że prowadziła już 2:0

PZL Leonardo Avia Świdnik przywiozła z Bielska-Białej tylko punkt

Mimo że PZL Leonardo Avia Świdnik prowadziła z BBTS Bielsko-Biała już 2:0 w setach, ostatecznie przegrała 2:3

Rafał Siwek
Lubelska premiera opery

Nadrabiam wieloletnie zaległości w polskich występach

Rafał Siwek: laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Regularnie występuje na najlepszych scenach operowych na całym świecie. Siwek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych w Polsce. W lubelskim „Don Giovannim” wcielił się w rolę Komandora. Rozmawiamy o współczesnej operze, o trudnościach związanych z zawodem i o tym, dlaczego włoska publiczność jest najlepsza na świecie.

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?
RAPORT

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?

Zmiany demograficzne, a może głębokie przemiany światopoglądowe? Jedno jest pewne: w kościołach jest coraz miej wiernych.

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Skoki narciarskie. Życiówka Pawła Wąska na zawodach w niemieckim Oberstdorfie

Świetny występ Pawła Wąska na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Polski zawodnik zajął znakomite, czwarte miejsce ustanawiając przy tym swój najlepszy wynik w zawodach Pucharu Świata

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie
ZDJĘCIA
galeria

Dziesiąta wygrana PGE Startu w tym sezonie

W hali Globus nie było w niedzielę pięknego basketu, ale najważniejszą informacją jest zwycięstwo PGE Startu Lublin. Gospodarze pokonali Arriva Polski Cukier Toruń 79:71.

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

Jest śledztwo ws. zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach

W niedzielę Prokuratura Rejonowa w Siedlcach wszczęła śledztwo w sprawie dokonanego w sobotę zabójstwa ratownika medycznego z Białej Podlaskiej - poinformowała rzecznik siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek.

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali
zdjęcia
galeria

Puławy i Janowice grają z orkiestrą. Dzisiaj biegali i morsowali

Przez całą niedzielę na ulicach Puław, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa oraz innych miast i wsi powiatu puławskiego można było spotkać wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Janowicach zbiórkę połączono z morsowaniem, w Puławach m.in. z biegami na stadionie.

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Lublin gra z orkiestrą! Wielka zabawa w szczytnym celu

Spacer z chartami, profilaktyczne badania oraz wielka zabawa pod galerią Olimp. Wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy opanował Lublin.

Trwa 33. finał WOŚP
33. Finał WOŚP

Do godz. 15.30 zebrano ponad 60 mln zł

Podczas 33. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do godz. 15.30 w niedzielę zebrała na onkologię i hematologię dziecięcą ponad 60 mln zł. – Zróbmy wszystko, aby ten dzień był niezwykle pozytywny, ciepły, radosny" - zaapelował prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Fotradar w Świdniku rozpoczął działanie w grudniu 2023 roku

Król polskich fotoradarów błyska w Świdniku: 21 tys. zdjęć

Po kilu latach przerwy, fotoradar z naszego regionu jest  krajowym liderem w liczbie zarejestrowanych wykroczeń. Urządzenia pracujące przy al. Tysiąclecia w Świdniku. Rośnie mu konkurencja, bo w tym roku do sieci 33 „lubelskich” fotoradarów dojdą dwa nowe oraz dwa odcinkowe pomiary prędkości (opp). "Dobra informacja" to taka, że opp w Gołębiu, przy drodze woj. nr 801 Puławy-Dęblin, wciąż nie działa.

Trener Lewartu Wojciech Stefański sprawdzał w sobotę pięciu piłkarzy

Lewart wygrał dwa sparingi, wkrótce pierwsze transfery?

Sobota była bardzo pracowita dla piłkarzy Lewartu Lubartów. Trener Wojciech Stefański zafundował swoim podopiecznym dwa mecze kontrolne. W obu trzecioligowiec zmierzył się z czołowymi ekipami IV ligi. Najpierw pokonał w Biłgoraju tamtejszą Ładę 2:1. Wieczorem wygrał za to u siebie z Lublinianką 1:0.

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach
foto
galeria

Ulica Bernardyńska na starych zdjęciach

Skończyła się rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 10, która w nocy z 17 na 18 stycznia uległa częściowemu zawaleniu. Tymi dramatycznymi wydarzeniami żył cały Lublin. Dlatego przypominamy historię ulicy, skąd się wzięła jej nazwa i jak dawniej wyglądała.

Karol Nawrocki na spotkaniu z wyborcami w Myślenicach

Wybory prezydenckie. Karol Nawrocki w Lubelskiem. Zaplanowano kilka spotkań

Kampania przed majowymi wyborami prezydenckimi nabiera tempa. W tym tygodniu planowana jest wizyta w Lubelskiem kandydata PiS Karola Nawrockiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium