Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 września 2024 r.
13:17

Suseł przegonił helikoptery, a las pójdzie pod topór

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego<br />
<br />
25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego

(fot. MON)

Ogłoszona z wielką pompą 25 marca decyzja o budowie Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego na ternach Portu Lotniczego Lublin trafiła na pierwszy poważny problem. Jest nim kolonia susła perełkowatego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolonia susła perełkowatego zmusiła wojsko do zmiany planów budowy bazy śmigłowcowej w Świdniku. Mundurowi nie zajmą, jak planowali, lotniska użytkowanego przez Aeroklub Lubelski, ale przeniosą się na północną część lotniska i do Lasu Poszpitalnego, graniczącego z Portem Lotniczym Lublin. Do wycinki pójdzie 50-60 hektarów tego terenu zielonego.

Wojskowi pierwotnie zamierzali pozyskać 113 hektarów gruntu niezbędnego do realizacji ich planów. Baza śmigłowcowa miała powstać na terenie trawiastego lotniska użytkowanego dziś przez Aeroklub Lubelski.

Decyzję o budowie bazy ogłosił wicepremier, szef MON zarazem, Władysław Kosiniak-Kamysz w obecności marszałka Jarosława Stawiarskiego oraz prezydenta Krzysztofa Żuka. Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w Porcie Lotniczym Lublin, po wymianie uszczypliwości dotyczących sporu, kto był duchowym ojcem tej bazy, wszyscy byli zgodni, że jest to potrzebna i dobra inicjatywa, bo „wróg u bram”.

– To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej i rozwoju regionalnego, ale przede wszystkim dla województwa lubelskiego i dla miasta Lublina. Umiejscowienia stałej bazy lotnictwa śmigłowcowego Wojsk Lądowych tutaj w Świdniku, w Porcie Lotniczym Lublin, będzie służyła potrzebom Sił Zbrojnych RP — zaznaczył wówczas wicepremier Władysława Kosiniak – Kamysz. – Ta stała baza będzie zlokalizowana na przestrzeni 100 hektarów, które pozyskujemy w umowie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a naszymi samorządowymi partnerami — dodał szef MON.

Dziennik Wschodni jako pierwszy dowiedział się, że wicepremier mówiąc o owych 100 hektarach, miał na myśli teren lotniska obecnie użytkowanego przez Aeroklub Lubelski.
Po kilku miesiącach ciszy zapytaliśmy MON, co dzieje się w tej sprawie. – Wiceprezes Rady Ministrów – minister Obrony Narodowej zatwierdził „Protokół lokalizacyjny w sprawie ustalenia lokalizacji Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego, zgodnie z którym lokalizacja stałej bazy śmigłowcowej została ustalona na terenach lotniska użytku publicznego w m. Świdnik - - czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Wydział Prasowy Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej. – W celu realizacji ww. przedsięwzięcia strona wojskowa uzgodniła pozyskanie od Spółki Port Lotniczy Lublin S.A. na rzecz Skarbu Państwa w trwały zarząd Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie nieruchomości przylegających do lotniska, tj. terenu o powierzchni około 113 ha.

Pojawiły się jednak „schody”, a dokładniej gryzonie z rodziny wiewiórkowatych, objęte w Polsce ochroną gatunkową. - Resort obrony narodowej odstąpił od pozyskania nieruchomości przyległej do lotniska ze względu na występujące ograniczenia przyrodnicze i środowiskowe dotyczące Natury 2000 – Siedlisko Susła Perełkowatego – czytamy dalej w odpowiedzi służby prasowej MON. – Z zarządzającym lotniskiem oraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie uzgodniono teren alternatywny możliwy do zagospodarowania przez wojsko na kierunku północnym składający się z części nieruchomości lotniska cywilnego, oraz części nieruchomości PGL Lasy Państwowe o łącznej pow. ok. 50 – 60 ha – dodają pracownicy Wydziału Prasowego Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.

O te informacje zapytaliśmy Port Lotniczy Lublin. – Potwierdzam informację, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane nieruchomością, której właścicielem jest spółka Port Lotniczy Lublin. Chodzi o teren na północ od drogi startowej, obszar ok. 20 ha. Trwają czynności zmierzające do sprzedaży przez spółkę tej nieruchomości MON – odpowiedział Piotr R. Jankowski, rzecznik spółki PLL.

A nieruchomości PGL Lasy Państwowe o łącznej pow. ok. 50-60 ha, o której wspomina resoprt obrony, to Las Poszpitalny Świdnicki, leżący na obszarze gminy Wólka, zarządzany przez Nadleśnictwo Świdnik. Jeżeli wojsko dogada się z leśnikami, wówczas cześć tego lasu, owe 50-60 ha, pójdzie pod topór.

– Obecnie w resorcie obrony narodowej trwają prace koncepcyjno-planistyczne, mające na celu sprecyzowanie zakresu utworzenia infrastruktury niezbędnej do lokalizacji Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych w m. Świdnik. Szczegółowy zakres budowy obiektów i niezbędnej infrastruktury będzie wynikać z zatwierdzonego „Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039” – precyzują wojskowi, w kontekście konkretnego terminarza działań w sprawie budowy bazy śmigłowcowej.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty