Powstał hymn o Lubelskim Lipcu 1980. W środę na uroczystym Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Świdniku miała miejsce jego premiera. Hymn wykonuje Krzysztof Cugowski.
Od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Świdnickiego Lipca” rozpoczęły się w środę w Świdniku obchody 35. rocznicy Lubelskiego Lipca. Do Świdnika przyjechał m.in. przewodniczący NSZZ„Solidarności” Piotr Duda.
– Aby podkreślić wkład Świdnika spotykamy się w tym mieście – wyjaśniał Marian Król, przewodniczący zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” podczas uroczystego zebrania delegatów. – Aby upamiętnić i podziękować bohaterom – wskazywał.
Podczas zebrania w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku miała miejsce premiera hymnu o Lubelskim Lipcu 1980. Pieśń zaśpiewał Krzysztof Cugowski.
– To jest nasza propozycja swojego rodzaju upamiętnienia wydarzeń sprzed 35 lat. Poprzez pieśń. Zobaczymy czy się spodoba państwu i czy będzie mogła zostać hymnem – zastanawiał się przewodniczący Król.
Osobom zabranym na sali hymn się podobał. Niektórzy bili brawo na stojąco. – W jakimś sensie czuję się bardem Solidarności – przyznaje Cugowski. – Zawsze byłem lokalnym patriotą. Wiem co znaczył dla nas wszystkich ten początek zrywu „Solidarności”.
Lubelski Lipiec
Wydarzenia rozpoczęły się 8 lipca 1980 kiedy to 80 pracowników Wydziału Obróbki Mechanicznej WSK PZL-Świdnik przerwało pracę. Po kilku godzinach do strajku przyłączyła się cała załoga zakładu. Powodem wybuchu protestu było to, że o 60 proc. wzrosły ceny w zakładowym bufecie. Pracownicy WSK zażądali m.in. podwyżki płac i zwiększenia dostaw żywności do Świdnika. Strajk zakończył się po 4 dniach podpisaniem porozumienia korzystnego dla załogi. Po tych wydarzeniach ruszyła lawina strajków w innych zakładach pracy w regionie. W dniach od 9 do 15 lipca m.in. Zakłady Azotowe Puławy i Fabrykę Samochodów Ciężarowych, Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów. Strajk podjęło w sumie 150 zakładów. Uczestniczyło w nich ok. 50 tys. osób.
Msze, panel i odznaczenia
Dzisiaj dalszy ciąg uroczystości związanych z wydarzeniami sprzed 35 lat. Zaplanowano m.in. panel dyskusyjny (godz. 11, sala MOK), okolicznościowe przemówienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego (godz. 15, sala MOK) i mszę w kościele pw. NMP Kościoła Matki Kościoła w Świdniku (godz. 18). Z kolei w sobotę m.in. o godz. 11.40 zostanie odsłonięty uroczyście pomnik poświęcony ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. W programie niedzielnych uroczystości znalazły się m.in. takie punkty jak złożenie kwiatów przy Pomniku Wdzięczności w Lublinie (godz. 10). Później w Świdniku m.in. zostaną wręczone odznaczenia. Będzie też premiera reportażu „Świdnicki Lipiec – pragnienie wolności”.