Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 lipca 2008 r.
21:02
Edytuj ten wpis

Poszukiwany suseł perełkowany

0 13 A A

Jeszcze dwa lata temu na świdnickim lotnisku żyła 12-tysięczna armia małych gryzoni. W tym roku mieszka tu tylko ok. tysiąca susłów perełkowanych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niektórzy znają go tylko z opowieści. Stał się sławny, gdy za jego sprawą trzeba było przesunąć pas startowy planowanego lotniska, tak żeby nie zagrażał chronionemu gatunkowi. Inni mieli szczęście widzieć go na własne oczy.

- Wystarczy stanąć w trawie, poczekać 10 minut i już za chwilę można zobaczyć całą gromadkę susłów - twierdzi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Ale tak było kilka lat temu. Dziś nawet długie obserwacje mogą spełznąć na niczym. Przekonała się o tym fotoreporterka Dziennika Wschodniego, która bezskutecznie polowała na zwierzaki z aparatem fotograficznym. - Cztery godziny siedzenia bez ruchu i nic - mówi Dorota Awiorko-Klimek.

- Jestem przekonany, że susłów nam ubyło - potwierdza Piotr Jankowski, który wizerunek zwierzątka wykorzystuje w najnowszej kampanii promocyjnej Świdnika. - Mam swoją teorię na ten temat: nasze susły lubią hałas, bo odstrasza psy i lisy. Odkąd na lotnisku nie możemy organizować imprez masowych, zaczęły ginąć.

Niektórzy jednak tak się do zwierzaków przyzwyczaili, że nie zauważyli, by ich było mniej. - Susły to takie większe świnki morskie. Mają miłe futerko. Jeszcze w tamtym roku je widziałem - mówi z przekonaniem Karol Ścibior, kierownik trawiastego lotniska w Świdniku. - Przez lornetkę, ale jednak na własne oczy.

- Co by im się mogło stać? Moim zdaniem, żyją i mają się dobrze - nie ma wątpliwości Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, który stanął w obronie susła, gdy na tym terenie miał powstać port lotniczy.

Tymczasem naukowcy z UMCS cały ostatni tydzień spędzili na lotnisku, licząc zwierzaki. Zatykali wczesnym rankiem norki susłów, a po południu sprawdzali, ile z nich zostało otwartych. I nie mają najlepszych wieści dla miłośników tych gryzoni. - Z wstępnych, roboczych, szacunków wynika, że na lotnisku żyje dziś tylko ok. 1000 zwierząt - mówi dr Stefan Męczyński, kierownik grupy badawczej.

- To duży spadek, skoro 2 lata temu kolonia liczyła ok. 12 tys. susłów, a rok temu ok. 6 tys.

Badacze twierdzą, że to normalna sytuacja w zamkniętych, przegęszczonych, koloniach. I można ją jeszcze uratować.

- Przy dużym zagęszczeniu susły przestają się rozmnażać. Gdy dojdzie do tego lekka zima i się wybudzają, tracąc energię, spadek może być naprawdę drastyczny - dodaje Męczyński. - Na Zamojszczyźnie w rezerwacie "Popówka” populacja susła perełkowanego zmalała z 12 tys. do 30 osobników. Ale udało nam się ją odbudować. Co możemy zrobić w Świdniku? Częściej strzyc trawę, nawieźć ziemię. I liczyć na szczęście.

Pozostałe informacje

Lewica na finiszu kampanii chce Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego
Wybory do europarlamentu

Lewica na finiszu kampanii chce Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego

Europejski Fundusz Mieszkaniowy to pomysł Lewicy na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego. W jego ramach Unia Europejska miałaby przekazać 100 miliardów euro na budowę mieszkań. 10 miliardów miałoby trafić do Polski, co pozwoliłoby wybudować 100 tysięcy mieszkań.

Podróż do granic ludzkiego głosu
7 czerwca 2024, 18:00

Podróż do granic ludzkiego głosu

AudioFeels powraca do Lublina i zaśpiewa jednego dnia (7 czerwca) aż dwa koncerty: o 18:00 i 20:30. Będzie to wielki powrót grupy wykonującej muzykę w stylu Vocal Play – artyści śpiewając imitują brzmienie instrumentów!

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego
(do)RADCY
film

(Do)RADCY - Odcinek 2 podcastu. Dzisiaj o zawiłościach prawa administracyjnego

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcastie z cyklu (do)RADCY!

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spomlek rośnie w siłę. Przejął kolejną mleczarnię

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek przejmuje Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Bychawie. Połączenie obu firm pozwoli wzmocnić pozycję zakładu z Radzynia Podlaskiego na rynku mleczarskim, a OSM w Bychawie, który od 1 lipca stanie się oddziałem Spomleku, uchroni przed likwidacją.

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni
galeria

Codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo. Lubelscy strażacy odznaczeni

„Wisienka na torcie” wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Były awanse na wyższe stopnie, odznaczenia, medale i krzyże zasługi.

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Tour de Pologne Women. Kolarki przejadą przez Roztocze

Po ośmiu latach, do Polski wraca międzynarodowy wyścig kolarski kobiet. Pod koniec czerwca, zawodniczki z całego świata będą przejadą przez najpiękniejsze miejsca w Lubelskiem.

Michał Żebrakowski to jeden z zawodników, który odchodzi z Motoru

Krótkie urlopy, pięć sparingów i trzy pożegnania. Motor Lublin przedstawił plan przygotowań

W środę Motor ogłosił plan przygotowań do nowego sezonu. Piłkarze nie będą mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek. We wtorek rozpoczęli urlopy, a do treningów wrócą już 17 czerwca. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy rozegra pięć meczów kontrolnych. Są też nowe wieści kadrowe – z klubem żegnają się Piotr Kusiński, Przemysław Szarek oraz Michał Żebrakowski.

Potencjalni nabywcy dwóch samochodów honker 2324 z wyciągarką będę musieli zaoferować odpowiednio: co najmniej 8 tys. i 9 tys. zł.
Zdjęcia

Powojskowe mienie znów do kupienia. Ile za Honkera, a ile za wózek widłowy?

Aż 130 pozycji liczy lista sprzętu i pojazdów, który można kupić od lubelskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego. Na nowych właścicieli czekają m.in. wycofane ze służby dwa honkery, silniki oraz pakiety z częściami samochodowymi, a także wózki widłowe.

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Nowa hala straciła sponsora. Co z pylonem?

Grupa Azoty S.A. nie finansuje już nowej hali sportowo-widowiskowej przy ul. Lubelskiej. Zawarta w roku 2022 umowa tytularna nie została przedłużona. Tymczasem przed obiektem nadal stoi duży pylon z napisem Grupa Azoty Arena - pozostałość po zakończonym sponsoringu.

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy
Zdjęcia
galeria

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do głosowania. Walka toczy się o przyszłość Europy

W środę (5 czerwca) na finiszu kampanii wyborczej do europarlamentu Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję, na której przypomniało swoje postulaty i zachęciło do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach.

W nocy ze środy na czwartek będziemy mogli oglądać kolejny kosmiczny taniec satelit starlink.
film

Kosmiczny pociąg ponownie na niebie. Starlinki amerykańskiego miliardera widoczne nad Polską

Przed nami kolejny spektakularny pokaz. Będzie można podziwiać przelot satelit Starlink.

Podpisanie listu intencyjnego przez ministra Obrony Narodowej, marszałka Województwa Lubelskiego, prezydenta Lublina oraz prezesa Zarządu Portu Lotniczego Lublin S.A

113 hektarów dla śmigłowców w Świdniku. Wojsko przejmie trawiaste lotnisko

Co dalej z bazą dla śmigłowców szumnie zapowiadaną kilka tygodni wstecz. Zapytaliśmy MON, co się w tej sprawie dzieje.

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Wielka rozbudowa Małaszewicz. Jest dziennik budowy, ale poślizg jeszcze większy

Do wojewody lubelskiego wpłynął dziennik budowy gigainwestycji w Małaszewiczach. Jednak spółka Cargotor w swoim harmonogramie zakłada, że umowę z wykonawcą przebudowy portu podpisze dopiero w drugim kwartale 2026 roku.

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Biłgoraj
film

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

Trudno uwierzyć, że 36-latka wyszła z tego wypadku bez większych obrażeń

Rogóźno/Zofiówka. Koszmar w deszczu

Dwa groźne wypadki pod Łęczną. Oba wydarzyły się na prostej drodze wczoraj, podczas ulewnego deszczu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium