(fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum)
Wpadli na pomysł, jak ożywić świdnickie murale, wzięli udział w ogólnopolskim ogólnopolskim konkursie i znaleźli się wśród laureatów. Dzięki projektowi Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku o ściennych malowidłach będzie można dowiedzieć się o wiele więcej niż dotychczas.
– Bardzo się cieszymy z tego, że projekt uda się wcielić w życie – zaznacza Tomasz Szydło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku.
Projekt podstawówki ze Świdnika był jednym z 887 pomysłów zgłoszonych do konkursu „Projektanci edukacji”.
„Nasze miasto ma zaledwie 60 lat, a już może pochwalić się dosyć bogatą historią związaną z protestami robotników, działalnością radia Solidarność oraz tradycjami lotniczymi i sportowymi. Aby upamiętnić te ważne wydarzenia, na zlecenie władz systematycznie tworzone są murale znajdujące się w różnych częściach miasta” – czytamy w opisie świdnickiego projektu. – „W chwili obecnej jest ich już 15. Jednakże, dla młodszych mieszkańców naszego miasta oraz przyjezdnych są one jedynie pięknymi naściennymi malowidłami, a historie, które przedstawiają są znane tylko starszym osobom, które albo brały udział w przedstawionych wydarzeniach albo są pasjonatami historii naszego miasta.”
Z tych też powodów zrodził się pomysł, by przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii te malowidła „ożywić”.
– Plan jest taki, aby przy muralach umieścić tabliczki z kodem QR – tłumaczy Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego w SP nr 5, koordynator projektu. – Po zeskanowaniu kodu smartfonem lub tabletem będzie można wysłuchać podcastu lub obejrzeć film, który będzie opowiadać historię związaną z danym malowidłem. Poszczególne historie chcemy opowiedzieć w języku polskim, ale też przygotować wersje w językach obcych, m.in. angielskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim czy portugalskim. Mamy nadzieję, że pomogą nam w tym zagraniczne szkoły, z którymi współpracujemy. Ponieważ chcielibyśmy, aby te historie w poszczególnych językach przeczytali native spikerzy.
Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu. Jury doceniło świdnicki projekt i SP nr 5 znalazła się wśród 75 laureatów. Placówka otrzyma w nagrodę grant w wysokości 1 tys. zł i półroczną prenumeratę czasopisma „Focus”.
– Teraz mamy czas do 6 maja, aby zrealizować nasz projekt i umieścić opis na stronie organizatorów konkursu. Jury jeszcze raz dokona oceny już zrealizowanego pomysłu – wyjaśnia koordynator. – Dzięki temu mamy szansę na nagrodę specjalną (Złoty Grant w wysokości 2 tys. zł – red.). Może go otrzymać projekt, który np. łączy pokolenia. Myślę, że nasz ma szansę na tę dodatkową nagrodę. Chcemy bowiem, aby uczniowie porozmawiali np. o świdnickich spacerach czy motocyklach WSK ze swoimi rodzicami.
Wiadomo już, że pierwszym „ożywionym” muralem będzie ten, który jest na budynku SP nr 5. Prezentuje patrona szkoły Janusza Kusocińskiego.
Później będą kolejne malowidła, których autorem jest Paweł Kasperek. Jeśli pomysł się sprawdzi, pomysłodawcy będą chcieli przygotować wniosek do budżetu obywatelskiego, by w ten sposób zdobyć pieniądze na kolejne murale.