Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

31 lipca 2022 r.
21:20

W Świdniku gorzej niż w Lublinie. Zabrakło miejsc dla uczniów

Autor: Zdjęcie autora aa
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Są problemy z miejscami w szkołach dla absolwentów podstawówek w powiecie świdnickim i to mimo zwiększenia ich liczby przez władze powiatu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O zainteresowanie się tematem rekrutacji w szkołach ponadpodstawowych w powiecie świdnickim poprosiła nas Czytelniczka. – Prawdopodobnie nie będzie miejsc w liceach dla kilkudziesięciu uczniów. Jest gorzej, niż w Lublinie – ocenia.

– Na ten moment nie mamy wolnych miejsc – przyznaje Monika Szymaniak, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku, z którą rozmawialiśmy w piątek. – Wstępnie pan dyrektor planował, że w czterech klasach, które mamy będzie po 28 uczniów. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie liczba ta została zwiększona do 34 osób w jednym oddziale. Niemniej i tak nie wszyscy zainteresowani nauką w II LO zostali przyjęci.

W piątek rano w szkole o wolne miejsca dopytywało już kilkoro rodziców. – Jedno z dzieci zabrało od nas swoje dokumenty, czyli ma potwierdzone miejsce w innej szkole, więc zwolniło się jedno miejsce. I zostało zajęte przez innego chętnego. Dlatego też ruch związany z rekrutacją jeszcze potrwa. Trzeba do nas dzwonić, przynieść podanie z prośbą o przyjęcie czy też złożyć odwołanie. Być może będą jeszcze jakieś wolne miejsca.

Wielu absolwentów szkół podstawowych chce uczyć się także w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku.

– Rzeczywiście zainteresowanie jest spore – potwierdza dyrektor Stanisław Stefańczyk.

– Jest też bardzo dużo chętnych z bardzo dobrymi wynikami z egzaminu ósmoklasisty. Na rok szkolny 2022/2023 planowaliśmy trzy klasy pierwsze. Ze względu na dużą liczbę chętnych uczniów, wystąpiliśmy do Starostwa Powiatowego o zwiększenie o dodatkowe dwa oddziały. Tak też się stało. I w tej chwili mamy już komplet uczniów. Więcej osób przyjąć nie jesteśmy w stanie ze względów lokalowych. I tak grozi nam częściowa dwuzmianowość.

W czwartek zarząd powiatu świdnickiego podjął uchwałę o zwiększeniu liczby miejsc w szkołach ponadpodstawowych.

– Kierowaliśmy się tym, że jest bardzo dużo chętnych uczniów do naszych szkół i to z bardzo dobrym wynikiem – mówi starosta Łukasz Reszka. – Wychodzimy też naprzeciw uczniom, którym nie poszło najlepiej, stąd właśnie utworzenie dodatkowego oddziału w szkole branżowej.

I tak w I LO w Świdniku będą dwie dodatkowe klasy (w sumie 60 uczniów więcej), w Zespole Szkół w Piaskach jeden dodatkowy oddział technikum (dla 30 uczniów), w Zespole Szkół nr 1 im. C.K. Norwida w Świdniku – dwa oddziały technikum (dla 34 i 30 uczniów) i w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku – jeden oddział dla 24 uczniów w szkole branżowej.

– Jeśli będzie taka potrzeba możemy otworzyć jeszcze dodatkowe miejsca w naszych placówkach. Wszystko będzie zależeć od zainteresowania – zapowiada starosta.

Z informacji zamieszczonej na stronie lubelskiego Kuratorium Oświaty wynika, że na terenie powiatu świdnickiego wolne miejsca (sześć) są jedynie w technikum PCEZ w Świdniku. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium