Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

10 listopada 2020 r.
16:00

Święto Niepodległości. 11 listopada w Lublinie, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Puławach

Autor: Zdjęcie autora pab eb agdy kask drs
11 listopada 2020 10:00
Maszt Niepodległości na rondzie Dmowskiego. To w okolicach ronda o godz. 21 mają się zbierać uczestnicy samochodowego Lubelskiego Rajdu Niepodległości
Maszt Niepodległości na rondzie Dmowskiego. To w okolicach ronda o godz. 21 mają się zbierać uczestnicy samochodowego Lubelskiego Rajdu Niepodległości (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Nie ma dużych imprez, spotkań czy koncertów z udziałem publiczności. W Lublinie nie ma żadnych oficjalnych uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Symboliczne wydarzenia będą za to w innych miastach regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

LUBLIN

* W Lublinie w związku z pandemią koronawirusa żadnych oficjalnych uroczystości nie będzie, o czym poinformował organizator corocznych uroczystości – Lubelski Urząd Wojewódzki. „Wszystkich mieszkańców zapraszamy do symbolicznego uczczenia tego dnia poprzez udekorowanie swoich domów i mieszkań flagami biało-czerwonymi” – zachęcają urzędnicy.

* Samorząd Lublina zamierza bardzo symbolicznie zaakcentować obchodzone święto 11 listopada. – W tym roku nie są organizowane oficjalne obchody – przyznaje miasto.

W południe miejski trębacz tuż po hejnale Lublina ma odegrać hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Po zmroku budynek Ratusza oraz miejski stadion Arena Lublin zostaną podświetlone na biało-czerwono. Z kolei o godz. 19.15 rozpocznie się internetowa transmisja Narodowego Koncertu Listopadowego złożonego z utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu lubelskiego pianisty Tomasza Franciszka Rittera. Koncert nadawany aż z Hamburga będzie nadawany na portalu Facebook (strona Lublin-Miasto Kultury) oraz w serwisie YouTube (na kanale Lublin-Miasto Inspiracji).

* NSZZ Solidarność zaprasza na uroczystą Mszę św. z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, która odbędzie się jutro 11 listopada o godz. 10 w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie przewodniczący lubelskiego oddziału "Solidarności" Marian Król złoży kwiaty przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim.

* Ruch Narodowy zaprasza zaś na Lubelski Rajd Niepodległości. Uczestnicy, z uwagi na zagrożenie epidemiczne będą przemieszczać się w samochodach przystrojonych w barwy narodowe. Początek o godzinie 21 na rondzie Dmowskiego. „Nie tamujemy ruchu, ale emanujemy narodowymi barwami podczas jazdy po mieście!” – zachęcają organizatorzy.

BIAŁA PODLASKA

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w kościele Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej o godz. 10 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Później przedstawiciele Urzędu Miasta złożą kwiaty przy Pomniku Niepodległości na pl. Wolności oraz przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego na budynku magistratu. – W związku z zagrożeniem wywołanym przez COVID-19, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób – przypomina Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik bialskiego magistratu.

CHEŁM

Skromną, z uwagi na ograniczenia epidemicznie, oprawę będą miały uroczystości Święta Niepodległości w Chełmie. Obchody ograniczą się do Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 9:30 w Bazylice Narodzenia NMP.  Po liturgii, indywidualne składanie wieńców i wiązanek odbędzie się przy Mauzoleum Męczenników Ziemi Chełmskiej na Górze Chełmskiej, a potem pomniku Niepodległości na Placu dr. E. Łuczkowskiego. Instytucje i urzędy zostaną udekorowane biało-czerwonymi flagami.

HRUBIESZÓW

W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości musiały zostać ograniczone do symbolicznych zaledwie gestów. Nie będą miały oficjalnego przebiegu. Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa: W imieniu naszej hrubieszowskiej społeczności, wraz z przewodniczą Rady Miasta Anną Naja przed południem 11 listopada złożymy kwiaty pod Pomnikiem Legionisty.

KRAŚNIK

* Uroczystości rozpocznie msza święta w kościele pw. WNMP w Kraśniku. Transmisja rozpocznie się o 10:30 i będzie dostępna na stronie miasta oraz Facebooku Lubelska.tv. Po zakończeniu nabożeństwa zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

* Kraśnik zaprasza też na koncert online, w wykonaniu młodych artystów, który rozpocznie się o godz. 16:00. Transmisja będzie dostępna na stronach: www.krasnik.eu i kultura.krasnik.eu oraz na Facebooku: /ckipkrasnik oraz /krasnikmiasto.

LUBARTÓW

W środę 11 listopada o godzinie 10:30, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę, a następnie przy Klasztorze Ojców Kapucynów samorządowa delegacja złoży wieńce pod płytą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Delegacje stowarzyszeń i instytucji, które w tym dniu zechcą złożyć kwiaty pod płytą Marszałka, proszone są o zachowanie zasad dystansu społecznego.

PUŁAWY

* 11 listopada o godz. 9.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa we Włostowicach odbędzie się Msza Święta, jednak z uwagi na remont kościoła, będzie miała ona miejsce w tymczasowym namiocie, w związku z czym ilość uczestników jest bardzo ograniczona. Po Mszy Świętej odbędzie się symboliczne złożenie kwiatów przez władze Miasta pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości, który ze względu na remont świątyni, zlokalizowany jest wewnątrz namiotu.

* Puławski Obywatelski Spacer Niepodległości organizuje środowisko związane z Komitetem Obrony Demokracji. Początek o godz. 15 na placu Chopina. Z uwagi na stan epidemii, podczas zgromadzenia obowiązywać będą podstawowe zasady bezpieczeństwa.

„Spacer ma na celu uczcić 102. rocznicę odzyskania niepodległości, 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych kobiet oraz wyrazić solidarność z protestem kobiet i osobami represjonowanymi” – zapowiada Bogdan Ambrożkiewicz.

TOMASZÓW LUBELSKI

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona w kościele pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim o godz. 11, a następnie przedstawiciele władz miasta i powiatu złożą wieniec pod postumentem upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego na Siwej Dolinie. Urzędnicy zachęcają: Niech wywieszone flagi będą symbolem naszej zbiorowej pamięci.

ZAMOŚĆ

W tym roku miasto zaprasza do wspólnego świętowania online 102. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenia od godz. 10 będzie można śledzić na fanpage’u miasta Zamość na Facebooku. Na Rynku Wielkim pojawiła się instalacja z biało-czerwonych parasoli – urząd zachęca do spacerów.

Zamość. Parasolki na 11 listopada

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie
ZDJĘCIA
galeria

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30