Szczyt zakażeń koronawirusem ma przypaść na 25 kwietnia. Wtedy potwierdzonych testami przypadków może być 9 tys. - wynika z prognozy przygotowanej przez ExMetrix. Model powstał dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Pierwszy model ExMetrix został opublikowany 23 marca. Potem był dwukrotnie aktualizowany – 28 marca oraz 7 kwietnia. Obecnie wskazuje on, że szczyt zachorowań na COVID-19 ma przypaść 25 kwietnia. Wtedy też liczba osób zakażonych (potwierdzonych testami) może wzrosnąć do 9 tys.
Wpływ na określanie takich danych mają dwie zmienne.
– Pierwsza, to dokładniejsza prognoza temperatury (nieco wyższa niż zakładana poprzednio) , a druga, to utrzymująca się na dość wysokim poziomie liczba testów koniecznych do wykrycia jednego pozytywnego przypadku (obecnie trzeba wykonać w Polsce średnio 19 testów, by wśród nich był jeden potwierdzony przypadek zakażenia, co jest liczbą zbliżoną do sytuacji w Korei Południowej na tym samym etapie epidemii i bardzo zbliżoną do występującej obecnie w Czechach) – czytamy na stronie ExMetrix.
– Niezmiennie uważamy, że jednym z kluczowych elementów skutecznej walki z koronawirusem jest ograniczenie migracji, bezpośredniej komunikacji i dyscyplina w przestrzeganiu wprowadzonych ograniczeń. Nasze modele zakładają, że w okresie Wielkanocnym czynniki te znacząco się nie zmienią – twierdzi Ryszard Łukoś, główny analityk ExMetrix.
ExMetrix podkreśla, że dotychczasowe prognozy sprawdziły się w 94.3 proc. Dla przykładu, przewidywana przez firmę liczba zakażeń z 8 kwietnia to 5422. Rzeczywista wartość była niższa – 5205. Ta różnica to 4.2 proc.
W budowie modelu przebiegu epidemii wirusa zostały uwzględnione następujące obszary informacyjne:
- Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach;
- Czynniki meteorologiczne;
- Stan opieki zdrowotnej w danym kraju;
- Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość;
- Strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku;
- Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli.