Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 lutego 2021 r.
18:39

Ta gmina stawia na spółdzielnie. Wójt chce produkować energię z mieszkańcami

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Gmina wyremontowała już jeden budynek na potrzeby spółdzielni
Gmina wyremontowała już jeden budynek na potrzeby spółdzielni (fot. YouTube)

Gmina Tuczna w powiecie bialskim chce powołać spółdzielnię, która zajmie się produkcją zielonej energii. Wójt zainteresował już tym rolników. To nie pierwsza spółdzielcza inicjatywa samorządu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Podoba mi się spółdzielczość. Warunki jej rozwoju są coraz lepsze – przyznaje wójt Zygmunt Litwiniuk (PSL). Jego najnowszy pomysł to spółdzielnia energetyczna. Na razie to jeszcze nowinka w Polsce. – Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku pozwala tworzyć takie przedsięwzięcia korzystane dla samorządów i mieszkańców – przekonuje Litwiniuk.

Kilka dni temu zorganizował spotkanie z sołtysami na ten temat, na które zaprosił ekspertów ze stowarzyszenia na rzecz efektywności im. profesora Krzysztofa Żmijewskiego. – Odzew jest bardzo pozytywny. Nas interesuje przede wszystkim fotowoltaika ze względu na położenie geograficzne. Po pierwsze chodzi o dobre nasłonecznienie. A poza tym, przemysłu tu nie mamy, a klasa gleby jest słaba – nie ukrywa samorządowiec.

Prezes stowarzyszenia im. profesora Krzysztofa Żmijewskiego potwierdza, że znowelizowana w 2019 roku ustawa o odnawialnych źródłach energii, wprowadza nową formę organizacyjną, jaką jest spółdzielnia energetyczna. Są jednak pewne warunki. – Ilość produkowanej przez spółdzielnie energii musi zaspokajać potrzeby energetyczne jej członków w przynajmniej 70 proc. –  tłumaczy Rafał Czaja, prezes stowarzyszenia. – Spółdzielnie nie będą uiszczać opłat z tytułu rozliczenia energii oraz opłat za usługę dystrybucji, opłaty OZE, opłaty mocowej oraz kogeneracyjnej – wylicza. Poza tym, takie spółdzielnie są zwolnione z podatku akcyzowego w zakresie energii wyprodukowanej i zużytej przez jej członków.

Okazuje się, że taka spółdzielnia mogłaby produkować maksymalnie 10 megawatów energii. – Nie oznacza to, że każdy członek spółdzielni będzie musiał postawić u siebie mikroinstalację. Wystarczy kilka na terenie gminy, a grunty mamy – przyznaje wójt.  

Produkowanie energii pozwoli na wiele oszczędności. – Teraz gmina za energię elektryczną płaci rocznie 400 tys. zł. Szukamy wszędzie oszczędności. W przypadku spółdzielni, nie będzie kosztów choćby przesyłu energii, poza tym będziemy mogli ubiegać się o środki pomocowe – podkreśla Litwiniuk. Jego zdaniem, spółdzielnia mogłaby zaopatrzyć w tańszy prąd ok. tysiąc gospodarstw.

Za przedsięwzięciem przemawia też ekologia. – Zależy nam na mniejszej emisji dwutlenku węgla, więc to również zysk nie tylko finansowy, ale również środowiskowy. Chcemy stawiać na turystykę, bo nie mamy tu przemysłu – tłumaczą władze gminy. Z wyliczeń wynika, że inwestycja zwróciłaby się po kilku latach. – Na postawienie instalacji zaciągnęlibyśmy kredyt – dodaje wójt. Okoliczności są sprzyjające, bo PGE Energetyka zamierza posadowić na terenie gminy główny punkt zasilania.

Gmina Tuczna już wcześniej postawiła na spółdzielczość. – Wspólnie z miejscową jednostką OSP na bazie budynku po dawnej Spółdzielni Kółek Rolniczych, stworzyliśmy nową spółdzielnię socjalną – zaznacza Litwiniuk. Samorząd zmodernizował obiekt dzięki środkom z programu rewitalizacji. W spółdzielni pracować będzie 5 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. – Będą świadczyć usługi dla mieszkańców, m.in. będzie mechanik. A na piętrze powstanie pracownia gastronomiczna, która będzie zapewniała catering dla lokalnych przedsiębiorców i realizowała usługi dożywiania – tłumaczy wójt. Niewykluczone, że profil jej działalności się poszerzy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium