Opóźni się uruchomienie domu kultury przy ul. Herberta. Urząd Miasta nie zdołał wybrać firmy, która zajmie się przygotowaniem pomieszczeń na taką placówkę. Władze Lublina zapewniają, że nie rezygnują z otwarcia i planują je na 2022 r.
Dom kultury ma powstać w pomieszczeniach, które wcześniej były apteką. Początkowo Ratusz zakładał, że wszystko będzie gotowe przed końcem tego roku, ale mocno przeciągnęły się formalności.
– Dłużej niż zakładaliśmy trwało uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Miało to związek z koniecznością pozyskania zgód od wszystkich właścicieli sąsiednich nieruchomości – tłumaczyli urzędnicy.
Przetarg na przebudowę pomieszczeń udało się ogłosić dopiero w połowie września. W warunkach zamówienia podano, że każda ze startujących firm będzie związana swoją ofertą do 11 listopada, a prace mają być przeprowadzone w czasie nie dłuższym niż cztery miesiące od podpisania umowy ze zwycięską firmą.
Zgłosiło się sześciu chętnych, a ich oferty zostały otwarte 13 października. Po ponad miesiącu Ratusz zdyskwalifikował każdą z sześciu firm i unieważnił przetarg.
– Wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu. Wykonawcy nie wyrazili w wymaganym terminie pisemnej zgody na przedłużenie terminu związania ofertą – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.
Urząd Miasta zapewnia, że nie rezygnuje z przebudowy dawnej apteki na dom kultury.
Nowa placówka ma działać pod szyldem „Pracownie Kultury Dziesiąta” i będzie trzecią filią Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” (jedna jest przy Hutniczej, druga przy Olchowej).
– Ponowne postępowanie przetargowe zostanie ogłoszone niezwłocznie. Zadanie jest ujęte w projekcie przyszłorocznego budżetu – deklaruje Głazik. W prezydenckim projekcie budżetu widnieje kwota 780 tys. zł na roboty budowlane związane ze zmianą funkcji lokalu przy Herberta 14. Kolejne 150 tys. zł ma być przekazane przez miasto jako dotacja dla DDK Bronowice na zakup wyposażenia do trzech pracowni.
W lokalu ma powstać pracownia plastyczna (o powierzchni 45 mkw.), sala foto/wideo (55 mkw.) oraz sala „animacyjno-familijna” (mająca 47 mkw.). Wśród planowanego wyposażenia są również aparaty fotograficzne i parasol sferyczny do pracowni foto, cykloramę, 100-calowy telewizor, interaktywną podłogę i komplet mebli.