W przyszłym roku w Świdniku ma zostać uruchomiona fabryka autobusów wodorowych. Jej otwarcie planuje koncern Zygmunta Solorza, jednego z najbogatszych Polaków. W poniedziałek premierowo zaprezentowano pierwszy z takich pojazdów.
– Jesteśmy dumni, że budujemy w Polsce fabrykę w Świdniku, w regionie z tradycjami motoryzacyjnymi i z bardzo doświadczonym, profesjonalnym zespołem – podkreśla firma.
Przyszła fabryka w Świdniku ma już decyzję środowiskową wydaną przez burmistrza na wniosek spółki PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Decyzja dotyczy budowy zakładu produkcyjnego z biurowcem na terenach przy ul. Nadleśnej.
– Będziemy mogli produkować tam ponad 100 autobusów rocznie – deklaruje inwestor. – Fabryka zostanie oddana do użytkowania już w przyszłym roku.
Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, spodziewa się, że pracę w nowym zakładzie znajdzie nawet od 300 do 500 osób. Takie liczby podał na Facebooku.
W poniedziałek w Warszawie zaprezentowano oficjalnie pierwszy autobus marki NesoBus. 12-metrowy pojazd będzie w stanie zabrać na pokład 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących.
Autobus jest napędzany silnikiem elektrycznym. Zasilająca go energia jest wytwarzana przez ogniwo paliwowe łączące wodór ze zbiornika z tlenem pobieranym z powietrza pobieranego i filtrowanego przez pojazd. Z rury wydechowej ulatuje jedynie para wodna. Producent twierdzi, że jego autobus, dzięki filtrowaniu, będzie wręcz oczyszczać pobierane powietrze.
Pojazd został zaprojektowany od podstaw: za wygląd odpowiadała włoska firma Torino Design, wykorzystane ogniwa paliwowe wyprodukowała firma Ballard, a zbiorniki na wodór firma Hexagon.
Piętnastominutowe tankowanie powinno wystarczyć na przejechanie 450 km. Producent twierdzi, że można zastosować zbiorniki dostosowane do wyższego ciśnienia wodoru, zwiększając w ten sposób zasięg pojazdu.
– Autobus jest zbudowany modułowo, więc jesteśmy w stanie dopasować go do potrzeb konkretnych miast – zapewnia spółka, która podkreśla, że w tym celu zatrudnia 25 konstruktorów. Zamierza sprzedawać pojazdy na rynek krajowy i za granice.
Lublin szykuje się już do zakupu pierwszego w swojej historii autobusu na wodór. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił w styczniu przetarg na dostawę jednego takiego pojazdu. Termin składania ofert przez zainteresowane kontraktem firmy był już kilkakrotnie przesuwany. Obecnie obowiązującą datą jest 6 czerwca.