Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

16 lutego 2021 r.
16:13

Taka zima, to jest zima. Śniegu bardzo dużo, ale Stawom Echo ciągle mało

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Leśnictwo Ulów
Leśnictwo Ulów (fot. Karol Jańczuk, Nadleśnictwo Tomaszów, Lasy Państowe)

Szlabany broniące wjazdu do lasu w powiecie tomaszowskim są zbędne. Jest tyle śniegu, że oprócz saren praktycznie nikt się nie przedostanie. Ale fachowcy monitorujący opady wcale nie mówią: dość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dziś w większości miejsc naszego nadleśnictwa... szlabany pełnią rolę czysto dekoracyjną. Kilkudziesięciocentymetrowa warstwa śniegu skutecznie uniemożliwia wjazd większości pojazdów. Ale nadają podobno odwilż – napisał Karol Jańczuk, specjalista ds. informatyki, edukacji i kontaktów z mediami w Nadleśnictwie Tomaszów, publikując zdjęcie zasypanej leśnej drogi w okolicy wsi Kunki, leśnictwo Ulów.

– Zima jest taka, jaka powinna być zima. Z mrozem i śniegiem. Teraz, w ciągu dnia mamy 11 stopni poniżej zera. Taka pokrywa śniegu cieszy, bo da roślinom dobry start. Potwierdzą to też rolnicy. Nie ma nic gorszego niż susza na wiosnę. Mam tylko nadzieję, że nie będzie szybkiej odwilży i woda nie spłynie. Najlepiej, gdyby wiosna przychodziła bardzo wolno: w ciągu dnia koło zera, a nocą mróz – dodaje Jańczuk.

Zawieja na drodze z Tomaszowa Lubelskiego do Jarczowa (fot. Karol Jańczuk, Nadleśnictwo Tomaszów, Lasy Państwowe)

Najbardziej znanym miejscem w naszym regionie, które odczuwało skutki suszy były Stawy Echo w Zwierzyńcu. Tam niedobór wody dotykał zwykłego Kowalskiego, który jechał, by wypocząć nad pięknymi stawami, a zastawał wysychające bajoro. Roztoczański Park Narodowy, na terenie którego są stawy, też jest zasypany śniegiem.

– W taki słoneczny dzień, gdy jest dużo śniegu, faktycznie jest przepięknie. Ale nadal liczymy na opady. Bez względu na to, czy spadnie śnieg, czy już wiosną deszcz – mówi Andrzej Wojtyło, p.o. dyrektora RPN, pytany o najnowszy raport hydrologiczno-klimatyczny dla zlewni Świerszcza.

Bo to właśnie Świerszcz zasila Stawy Echo i gdy on wysycha, ginie akwen. A ze styczniowego dokumentu, jaki przygotowują pracownicy parku wynika, że w porównaniu ze styczniem zeszłego roku, obecny przepływ wody w Świerszczu jest ponad dwukrotnie większy. Ale już w zestawieniu z najwyższymi przepływami, które odnotowano w 2012 i 2013 roku, teraz płynie sześć razy mniej wody co wówczas. A gdy porównać aktualny styczeń do rekordowego czerwca 2013 roku, teraz mamy 1/17 część wody co wtedy.

– Najprawdopodobniej znaczącego wzrostu ilości wody w Świerszczu można będzie się spodziewać dopiero, gdy zostaną odbudowane zasoby wód kredowych, które w głównej mierze zasilają ten strumień – tłumaczą autorzy raportu.

– Dlatego każdy opad byłby korzystny i najlepiej, gdyby był ciągły. Przy gwałtownych opadach zawsze dochodzi do sytuacji niebezpiecznych dla ludzi, podtopień, powodzi – dodaje dyrektor Wojtyło.

Deficyt opadów jest wieloletni. W przypadku monitorowanego przez RPN Świerszcza najgorzej było w październiku i listopadzie 2019 roku, pomiary były najniższe w historii ich prowadzenia, czyli od 1998 roku.

Dlatego tak istotne są informacje, że tegoroczny styczeń miał 22 dni z opadami i w ogóle należał do ponadprzeciętnych w porównaniu ze styczniami od 23 lat – wynik: 141 proc. średniej wieloletniej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium