Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

5 czerwca 2024 r.
13:44

To była pierwsza SOS Wioska Dziecięca w Polsce. Jutro świętuje jubileusz

Autor: Zdjęcie autora Oprac. ak
0 A A
Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.
Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin. (fot. bilgoraj.pl)

Mija 40 lat odkąd w Polsce swoją działalność prowadzi Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. A pierwsza taka placówka powstała w Biłgoraju i to tam odbędzie się jutro jubileuszowa feta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będzie czas na wspomnienia, podsumowania i snucie planów na przyszłość, ale przede wszystkim na zabawę i integrację.

– Na gości czekać będą występy artystyczne, liczne atrakcje, wesołe miasteczko, pokazy straży pożarnej i zajęcia artystyczne – zapowiada Paulina Górska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Obchody ma rozpocząć parada historyczna. Wezmą w niej udział dzieci, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracownicy i przyjaciele stowarzyszenia.

Wioska SOS to poczucie bezpieczeństwa

Obecni będą też dawni wychowankowie placówki, która od początku swojej działalności pomogła już, stwarzając domy, ponad 540 dzieci i młodzieży.

– Bardzo często wracam wspomnieniami do wszystkich chwil spędzonych w Wiosce. Z perspektywy czasu widzę, że jestem przygotowany do dorosłego życia nawet lepiej niż moi rówieśnicy! Mama SOS nauczyła mnie samodzielności i miłości, a wsparcie pedagogów i psychologów pokazało mi, że jestem kompetentną i zdolną osobą. Wioska SOS oferowała mi rozwój i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niej mogłem uczyć się zawodu, rozwijać zainteresowania, brać udział w konkursach i olimpiadach. Dziś znam 3 języki obce, cieszę się własną rodziną oraz stałą pracą – wspomina Tomasz Haziak, były podopieczny placówki.

– Dzieci, które trafiają do opieki zastępczej, potrzebują przemyślanego, kompletnego planu opieki. Najważniejszym – i zarazem najtrudniejszym – zadaniem, jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, wsparcia specjalistycznego i miłości rodziców SOS, które umożliwią im wejście w dorosłość z takimi samymi zasobami i poczuciem sprawczości, jak ich wychowani w rodzinach biologicznych rówieśnicy – dodaje Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj.

Historia wioski

Decyzja o budowie pierwszej SOS Wioski Dziecięcej w Polsce zapadła w 1974 roku. Powstała na terenie historycznym, w miejscu objętym pacyfikacją hitlerowską w hołdzie 30 tysiącom dzieci z Zamojszczyzny wywiezionych w okresie II wojny światowej do Niemiec. Pierwsze dzieci (34 w 9 rodzinach) zamieszkały tu sierpniu 1983 r. Uroczyste otwarcie z udziałem założyciela organizacji Hermanna Gmeinera odbyło się rok później, 31 maja 1984 roku.

– Przez 40 lat funkcjonowania Wioski pracę na stanowisku rodzica SOS podjęło łącznie 35 rodziców SOS. Początkowo funkcję mamy SOS pełniły tylko samotne, bezdzietne kobiety, ale od 2005 roku stowarzyszenie zatrudnia do prowadzenia rodzin SOS również małżeństwa i kobiety z własnymi dziećmi. Od 2002 funkcjonuje również placówka typu interwencyjnego „Puchatek I” oraz placówka typu specjalistyczno-terapeutycznego „Puchatek II” – dodaje Paulina Górska.

Wioska pomaga rodzinom

Od 16 lat SOS Wioska Dziecięca w Biłgoraju prowadzi również działania w ramach Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”. Jego celem jest pomoc rodzinom z wieloma problemami oraz przezwyciężenie kryzysów, które mogą skutkować odseparowaniem dzieci od ich biologicznych rodziców.

– Nasi pracownicy działają dwutorowo. Z jednej strony pracują bezpośrednio z rodzicami, np. tworzą grupy wsparcia, ułatwiają kontakt z pracodawcami, pomagają w planowaniu domowego budżetu czy organizują wsparcie psychologiczne, zdrowotne i prawne. Z drugiej strony, prowadzą świetlice SOS, gdzie dzieci mogą nie tylko odrobić lekcje, ale zjeść również ciepły posiłek, porozmawiać z zaufaną osobą czy rozwijać swoje talenty – komentuje Marta Kimak, koordynatorka Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” Biłgoraj.

Od początku istnienia Programu „SOS Rodzinie” w Biłgoraju organizacja pomogła 1540 beneficjentom, w tym 1131 dzieciom z rodzin.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hologramy i gogle. Tak lubelscy lekarze zoperowali kręgosłup
Wideo

Hologramy i gogle. Tak lubelscy lekarze zoperowali kręgosłup

Trójwymiarowy obraz kręgosłupa na wyciągnięcie ręki. Operację z użyciem innowacyjnej technologii zastosowali lekarze ze szpitala dziecięcego.

W pustostanie załamał się strop. Ucierpiała 14-latka

W pustostanie załamał się strop. Ucierpiała 14-latka

Jak niebezpieczne jest przebywanie w niezabezpieczonych pustostanach przekonała się w środę 14-latka z Zamościa. Pod dziewczyną załamał się drewniany, spróchniały strop w opuszczonym budynku przy ul. Jutrzenki. Nastolatka spadła na niższą kondygnację i doznała szeregu obrażeń.

Krzysztof Kubica to drugie wzmocnienie Motoru w letnim okienku transferowym
film

Drugi transfer Motoru Lublin potwierdzony. "Jestem wychowany, aby walczyć do końca"

Najpierw słowacki obrońca Marek Bartos, a w środę środkowy pomocnik, który ostatnio występował we Włoszech – Krzysztof Kubica. Motor Lublin potwierdził pozyskanie drugiego zawodnika podczas letniego okienka transferowego. Na razie na zasadzie rocznego wypożyczenia, ale z opcją pierwokupu i kontraktem na trzy lata.

Koncerty na Wieży Trynitarskiej
7 lipca 2024, 15:00

Koncerty na Wieży Trynitarskiej

W najbliższą niedzielę z Wieży Trynitarskiej popłyną dźwięki trąbki, które zainaugurują – Muzyczną podróż przez pokolenia. Koncerty potrwają do 18 sierpnia.

Górnik Łęczna przegrał mecz kontrolny z Hapoelem Beer Szewa

Pierwsza sparingowa porażka Górnika Łęczna

Przebywający na obozie w Kielcach Górnik Łęczna rozegrał kolejny mecz kontrolny przed sezonem 2024/2025. W środę zielono-czarni przegrali z izraelskim Hapoelem Beer Szewa.

W Wojciechowie znowu kują (zdjęcia)
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

W Wojciechowie znowu kują (zdjęcia)

A wszystko za sprawą XXX Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Adepci z całej Polski przez najbliższe dwa tygodnie będą poznawać tajniki kowalstwa pod okiem mistrzów. Zwieńczeniem wydarzenia będą XX Ogólnopolskie Spotkania Kowali, które zaplanowano na 12-14 lipca.

Muzyczno-Teatralne Lato w Kozłówce
6 lipca 2024, 17:00

Muzyczno-Teatralne Lato w Kozłówce

Lipiec w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapowiada się niezwykle interesująco. Muzeum zaprasza na cykl wyjątkowych wydarzeń (spektakle, koncerty).

Nieobyczajny wybryk nad Zalewem Zemborzyckim. W akcji młoda, naga kobieta i starszy mężczyzna
Alarm24

Nieobyczajny wybryk nad Zalewem Zemborzyckim. W akcji młoda, naga kobieta i starszy mężczyzna

Filmik z nagą kobietą stojącą nad lustrem wody Zalewu Zemborzyckiego i starszym mężczyzną, który na chwilę zatrzymuje się, schodzi z roweru, by ją obściskiwać i macać po piersiach otrzymaliśmy w środę po południu na Alarm24. Do gorszących scen miało dojść nad lubelskim „morzem” w minioną niedzielę.

Pilot mjr Adrian Chudziński przy samolocie odrzutowym M-346, jeden z instuktorów. W Dęblinie za sterami takich maszyn siadają podchorąży piątego roku "Szkoły Orląt"

Instruktor z podniebnego biura. "W powietrzu cały czas musisz być czujny"

Rozmawiamy z majorem Adrianem "Chudym" Chudzińskim, pilotem instruktorem samolotu odrzutowego "Bielik" w dęblińskiej Szkole Orląt, który współtworzy zespół akrobacyjny M-346 Demo Team.

 (do)Radcy – O testamentach i wydziedziczeniach. DZISIAJ o 18:00
(do)RADCY
film

(do)Radcy – O testamentach i wydziedziczeniach. DZISIAJ o 18:00

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy potrzebujemy skorzystać z pomocy radcy prawnego. W najnowszym odcinku podcastu „(do)Radcy", prowadzący Krzysztof Kot wraz z mecenas Ewą Urbanowicz i gościnią, mecenas Anetą Bernat, zagłębiają się w zawiłości prawa spadkowego, ze szczególnym naciskiem na testamenty i wydziedziczenia.

Na ulicy Drzewieckiego jest już jeden przystanek, ale zdaniem mieszkańców, to za mało
biała podlaska

Jeden przystanek na ulicy to za mało. Starsi mieszkańcy chcą drugiego

Jeden przystanek to za mało. Mieszkańcom ulicy Drzewieckiego, zwłaszcza tym starszym, potrzeba kolejnego. Urzędnicy obiecują, że do prośby się przychylą.

Chełmianka chciałaby zatrzymać Bartłomieja Korbeckiego

Chełmianka chce zatrzymać najlepszego strzelca, wkrótce dwa kolejne transfery?

Priorytetem dla Chełmianki w lecie jest wzmocnienie defensywy, ale i zatrzymanie najlepszego strzelca grupy czwartej Bartłomieja Korbeckiego. Na razie drużynę biało-zielonych wzmocnił obrońca Łukasz Sarnowski. Według plotek wkrótce w rubryce ubyli będzie można dopisać kolejnych zawodników.

Impreza plenerowa i jej organizacja - najważniejsze informacje

Impreza plenerowa i jej organizacja - najważniejsze informacje

W okresie letnim szczególną popularnością cieszą się imprezy plenerowe. Ich największą zaletą jest to, że odbywają się na świeżym powietrzu. Tematyka przyjęć pod gołym niebem może być różnorodna - wszystko zależy od kreatywności realizatorów. Nie da się ukryć, iż organizacja imprezy plenerowej to nie lada wyzwanie

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pojawi się w lubelskim ratuszu

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pojawi się w lubelskim ratuszu

Mieszkańcy, którzy mają jakiś problem i chcą go skonsultować, powinni w czwartek wybrać się do lubelskiego ratusza. Dyżur będzie tam pełnić przedstawiciel RPO.

Piłkarze Sygnału Lublin i Avii II Świdnik w sezonie 24/25 będą rywalizować w IV lidze

W Hummel IV lidze jest już 17 drużyn, czekają jeszcze na Wisłę Puławy

Kilka dni temu było tylko 15 zespołów, ale obecnie w gronie czwartoligowców jest już 17 ekip. Szybko na ten poziom rozgrywkowy wraca Granit Bychawa, a kolejnym beniaminkiem będzie Avia II Świdnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium