Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 lipca 2023 r.
11:59

To miasto w Lubelskiem chce mieć tramwaje. Pomysł nie wszystkim się podoba

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Na ulicy Wyszyńskiego (w planie przebudowy dróg uwzględniona w roku 2026) pas zieleni, którym teoretycznie miałyby jeździć tramwaje rzeczywiście jest. Są jednak również zbudowane niedawno ronda
Na ulicy Wyszyńskiego (w planie przebudowy dróg uwzględniona w roku 2026) pas zieleni, którym teoretycznie miałyby jeździć tramwaje rzeczywiście jest. Są jednak również zbudowane niedawno ronda (fot. Anna Szewc)

Sprawa nie jest przesądzona, ale wizja się pojawiła. Zamość ogłosił właśnie, że szuka firmy, która opracuje koncepcję budowy linii tramwajowej. Miałaby mieć 6 km długości, kończyć się zajezdnią, a biec od ul. Hrubieszowskiej przez Wyszyńskiego, Peowiaków i Sadową do Szczebrzeskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Już mi brak słów na takie podejście prezydenta Andrzeja Wnuka do miasta i zamościan...” – napisał w środę rano na swoim facebookowym profilu radny Sławomir Ćwik (Polska 2050).

Ubolewał, że nie przeprowadzono konsultacji z mieszkańcami, np. w mediach społecznościowych, że o pomyśle nie informowano radnych.

„Bez ujęcia w budżecie i WPF (wieloletnia prognoza finansowa – red.). Ot tak sobie prezydent wpadł na pomysł, że w ciągu kilku dni mają wpłynąć oferty na koncepcję linii tramwajowej w Zamościu.... Niegospodarność i marnotrastwo ...” – skwitował radny opozycji publikując skan zapytania ofertowgo z Biuletynu Informacji Publicznej.

Jaki jest plan?

W ogłoszeniu podano, że miasto zaprasza do złożenia oferty (termin to 17 lipca) na opracowanie koncepcji linii tramwajowej wraz z niezbędną infrastrukturą, z przebudową czterech ulic, którymi ewentualnie tramwaj miałby jeździć, a także wyposażeniem technologicznym i „wstępnym określeniem personelu technicznego potrzebnego do obsługi całości kompleksu tramwajowego oraz opracowanie systemu kolizyjności konfliktów ruchu kołowego i pieszego z ruchem tramwajowym”.

Potencjalny oferent miałby również przedstawić szacunkowy koszt inwestycji.

Zachwytu nie było

Wieść o pomyśle rozeszła się lotem błyskawicy. I posypały się komentarze. Raczej mało przychylne. Oto tylko kilka z nich:

„Wiatę przystankową w cenie mieszkania już mamy. Być może złoty chłopak PiS zafunduje nam tory tramwajowe w cenie metra. Trzymajmy się za kieszenie, bo obiecuje za nasze pieniądze!”

„Kolejny wałek? Zapewne uzgodnienia z Sasinem zostały poczynione . Obiecanki cacanki a skarbonka w Sitańcu?”

„Dla 6km, czyli ok 15 minut trasy miasto stać na wybudowanie zajezdni, lini szynowej z uwzględnieniem rozbudowy wiaduktu obok cmentarza, sieci trakcyjnej, zakup i utrzymanie tramwajów etc? Ktoś dostał spadek od bogatego wujka z Afryki? Gliwice, miasto „odrobinę” bardziej zaludnione, z większym obciążeniem komunikacyjnym już dawno zrezygnowało z osamotnionej lini tramwajowej nr 4, posiadając pełną infrastrukturę, na rzecz autobusu elektrycznego, a 5 razy mniejszy Zamość wymaga takiej inwestycji?”

„Tylko tramwaj? Po co się ograniczać. Od razu metro i nie będzie korków i powietrze czyste i pomieści więcej pasażerów. Jestem za metrem.”

Lepiej darmowe bilety

Radny Ćwik przypomniał także o swojej propozycji składanej już kilkakrotnie: „Zróbmy w końcu bezpłatną komunikację miejską na terenie Zamościa zamiast wozić puste powietrze i zamiast wydawać publiczne pieniądze na mrzonki!!!”

Podobne rozwiązanie zasugerował też na swoim profilu Piotr Błażewicz (PiS), przewodniczący Rady Miasta Zamość. Napisał: „Tramwaj autonomiczny w Zamościu czy może lepiej darmowa komunikacja dla mieszkańców?”. I dołączył do tego pytania dwa linki: jeden odsyłający do BIP z ogłoszeniem, drugi do artykułu o samorządach, które w związku z rosnącymi cenami energii rezygnują z linii tramwajowych na rzecz tańszych w eksploatacji autobusów z silnikiem diesla”.

Skąd pomysł na tramwaj?

Z takim m.in. pytanie zwróciliśmy się do prezydenta Zamościa.

– Sieć obsługiwana przez Miejski Zakład Komunikacji jest kosztowna. Przewozy, które realizuje MZK kosztują rocznie około 11 mln zł, z czego tylko 3 mln zł to przychody z biletów, których cena nie była podnoszona od 11 lat. Oczywiście w związku z rosnącymi cenami paliw, a także wynagrodzeniami kierowców, obciążenie dla budżetu miasta będzie tylko rosło. Autonomiczna linia tramwajowa, w sytuacji braku motorniczego i zasilana energią z farmy fotowoltaicznej, pozwoliłaby znacząco zredukować koszty bieżące transportu publicznego w Zamościu – odpowiedział nam Andrzej Wnuk.

A czemu tramwaj miałby jeździć akurat na tej trasie? Bo, zdaniem prezydenta, jest najlepsza dla pierwszej linii.

– Przede wszystkim wykorzystalibyśmy istniejącą infrastrukturę, w większości linia biegłaby po pasach zieleni, więc nie trzeba by było niszczyć nawierzchni odremontowanych ulic – wyjaśnił. Dodał także, że taka linia łączyłaby największy zakład pracy i usługodawcę w mieście, czyli szpital „papieski” ze szpitalem niepublicznym tzw. starym, a także największe osiedla – Słoneczny Stok i Zamoyskiego ze szkołami przy Szczebrzeskiej.

Jednocześnie prezydent zastrzegł, że nic nie jest przesądzone. – Jeśli po przeprowadzeniu analizy finansowej okaże się, że wkład własny do takiej inwestycji nie zrekompensuje nam zysków w użytkowaniu bieżącym, wtedy nie będziemy wykonywać żadnej innej dokumentacji technicznej – zapowiedział.

Natomiast uważa, że szanse na finansowanie mogłyby być duże. – Zwłaszcza z funduszy unijnych, które pozwalają nawet w 85-100 procentach finansować inwestycje w zielony , bezemisyjny transport – podsumował.

Jak wiadomo, ulice Wyszyńskiego i Peowiaków zostały uwzględnione do przebudowy w pięcioletnim planie przyjętym na ostatniej sesji. – Byłaby to też okazja, żeby wykorzystać środki zewnętrzne na poprawę ich stanu – ocenił prezydent Zamościa.

Ulica Peowiaków nie była w ostatnich latach remontowana. Jej przebudowę plan zakłada na rok 2025. Peowiaków łączy się z Sadową rondem zbudowanym przy okazji inwestycji na ul. Piłsudskiego. (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium