Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 lipca 2023 r.
12:44

Lubelskie. Buble na nowej drodze? Radni mogą je wytknąć

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Niech radni wskażą, co jest nie tak. Zasadne sugestie weźmiemy pod uwagę – uznał prezydent Zamościa i zaproponował, aby przesyłać do magistratu uwagi dotyczące jakości prac w ramach przebudowy tzw. małej obwodnicy. Czas jest do piątku, zdjęcia usterek i wad – mile widziane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Formalnie inwestycja ma się zakończyć 21 lipca. Wszelkie roboty drogowe zrealizowano do końca maja i ruch na przebudowywanej drodze krajowej nr 74, tzw. małej obwodnicy Zamościa został już przywrócony. W ostatnim etapie był instalowany monitoring oraz ustawiane przystanki. Niedługo zaczną się formalne odbiory. A w poniedziałek zamojscy radni dostali od prezydenta pismo informujące o tym, że mogą podpowiedzieć, co w ramach inwestycji zrobiono nie tak.

Skąd ta propozycja?

– Powodem takiego zaproszenia były wskazywane przez radnych wątpliwości podczas ostatniej sesji, ale także wcześniej. A ponieważ jest to największa inwestycja drogowa w historii miasta, to zależy nam, aby radni oficjalnie wypowiedzieli się na jej temat, wskazując wątpliwości, które są zasadne, a więc dotyczą kwestii budowlanej i weźmiemy je pod uwagę – wyjaśnia Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Dodaje, że na uwagi co do części projektowej całej inwestycji jest już za późno. – Te trzeba było rozstrzygać na etapie, kiedy prezentowaliśmy radnym na sesji projekt i wówczas również prosiliśmy o zgłaszanie uwag – zastrzega Wnuk.

Trochę uwag już jest

Piotr Błażewicz (PiS), przewodniczący Rady Miasta Zamość pismo prezydenta wszystkim radnym przekazał. Ale sam nie zamierza kontrolować przebudowanej drogi po to, aby wychwycić niedoróbki.

– Od tego są ludzie, którzy biorą za to pieniądze. Nie chcę wchodzić w ich kompetencje – mówi. Dodaje jednocześnie, że jeżeli w przyszłości mieszkańcy jakiś problem mu zasygnalizują, to tak jak zawsze robił, zgłosi sprawę bezpośrednio dyrektorowi Zarządu Dróg Grodzkich.

A radny Sławomir Ćwik (Polska 2050) tę szansę na wskazanie miejsc do poprawy zamierza wykorzystać.

– Zresztą już wcześniej podczas komisji mówiłem np. o nowych drzewach, które zostały posadzone tak, że znajdują się bezpośrednio przy już rosnących, dużych i przez to są zagłuszane – przypomina.

Kiedy jednak pismo od prezydenta otrzymał, to w mediach społecznościowych zaapelował do mieszkańców, by oni także podpowiedzieli, co należałoby poprawić.

– Bardzo spodobał mi się pomysł jednej z osób, aby ratusz udostępnił zamościanom jakąś zmywalną farbę czy kredę do zaznaczania takich miejsc. Wszystko byłoby wtedy wyraźnie wskazane – mówi Ćwik. Dodaje ponadto, że w jednej z wiadomości, jakie otrzymał ktoś sugerował też konieczność poprawy oznakowania miejsc, w których możliwe jest zawracanie na DK 74. To wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa. – Póki co, czekam na podobne sygnały, zbiorę je ina pewno prezydentowi przekażę – zapowiada radny.

Bez poprawek ani rusz

Tymczasem Andrzej Wnuk zapewnia, że w ostatnim czasie wykonawca, czyli Strabag dokonał już wielu poprawek na przebudowanym odcinku drogi. Zajęto się tym, co wskazał menadżer projektu – firma Mako Consulting, a także miasto.

– To, co radni radni często wskazywali jako błędy wykonawcy, było tak naprawdę uszkodzeniami spowodowanymi przez podwykonawców czy dostawców, ale także mieszkańców, którzy np. skracali sobie drogę w trakcie remontu i jeździli samochodami po chodnikach, ścieżkach rowerowych, zieleńcach – dodaje prezydent Zamościa i zapewnia, że uszkodzenia powstałe w trakcie inwestycji zostały naprawione.

Radni mogą sprawdzić czy jest tak rzeczywiście. Listy swoich propozycji napraw i poprawek powinni przesłać do magistratu do najbliższego piątku albo w wersji papierowej, albo mailem. Mile widziane będzie dołączenie zdjęć usterek.

Przebudowa za grube miliony

Przypomnijmy, że dobiegająca końca inwestycja była realizowana w Zamościu od jesieni 2021 roku. Jej całkowity koszt to blisko 96 mln zł, z czego ok. 82 procent stanowi dotacja z Unii Europejskiej.

W ramach zadania przebudowany został gruntownie odcinek od Alei 3 Maja, przez ulicę Dzieci Zamojszczyzny aż do granic miasta przy ul. Szczebrzeskiej. Na całości położono nowy asfalt, cztery skrzyżowania przebudowano na ronda, powstały też nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Dokonano wycinki drzew, a następnie nasadzeń. Trasa jest objęta monitoringiem, wzdłuż drogi ustawiono przystanki, jest też nowe oświetlenie i odwodnienie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Wystarczy chwila czasu i odrobina kreatywności. 6 listopada w sklepie Skende będzie można pomalować poszewki, które później będą umilać zasypianie małym pacjentom.

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej
11 listopada 2024, 18:00

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej

Od stu lat oczy i uszy świata są zwrócone na piosenkę francuską, która urodziła się właśnie pod dachami Paryża, a konkretnie na: Polach Elizejskich, pod Wieżą Eiffla, w Lasku Bulońskim i przy szklanej piramidzie przed Luwrem. Już 11 listopada w Filharmonii Lubelskiej będzie okazja do spotkania z piosenką francuską.

Pijany pieszy potrącony na pasach

Pijany pieszy potrącony na pasach

44-latek mający ponad dwa promile alkoholu, został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowanego przewieziono do szpitala.

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”
patronat
10 listopada 2024, 18:00

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”

W najbliższą niedzielę (10 listopada) w lubelskim Trybunale Koronnym zostanie zainaugurowany Festiwal „Fonie Lublina”, który odbywa się w Lublinie nieprzerwanie od 2017 roku.

Pierwszy odcinek ulicy wyremontowano kilka miesięcy temu
biała podlaska

Była dotacja, będzie budowa. Druga połówka Podleśnej też będzie cieszyła kierowców

Była dotacja, będzie budowa. Drugi odcinek ulicy Podleśnej przebuduje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę  | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę | (Nie)Wyparzona Gęba

Z Katarzyną Bujakiewicz porozmawialiśmy o początkach jej kariery. Zapytaliśmy o najlepszą radę jaką otrzymała od reżysera, jaka jest różnica w przygotowaniu się do roli w filmie i teatrze oraz czy czuje się spełnioną aktorką. Zobacz też jak poradziła z naszymi pikantnymi przekąskami: cayenne, chili, habanero.

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Jarosławiec. Jedna osoba została ranna. Na miejscu występują utrudnienia w ruchu.

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. W 18 powiatach widzialność może spaść miejscami poniżej 200 metrów.

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni
galeria

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni

We wtorek w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nagrodzono najlepszych uczniów z całego województwa. Ponad 200 osób otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium