Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

11 listopada 2021 r.
21:34

1,7 tys. podpisów sprzeciwu, a Łuk Triumfalny jest. Dawno nic tak nie podzieliło mieszkańców

Autor: Zdjęcie autora agdy

W rzeczywistości jest piękniejszy niż na projekcie – oceniają władze powiatu. Od czwartku Tomaszów Lubelski ma swój Łuk Triumfalny, zwany też Łukiem Zwycięstwa. 103. rocznica odzyskania niepodległości była okazją do odsłonięcia betonowej konstrukcji, która jak mało co podzieliła mieszkańców. Podobno nie pisali petycji od czasów protestów w sprawie sortowni odpadów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

11 listopada przed frontonem I LO im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim odsłonięto wysoką na 6 metrów i szeroką na 4 metry konstrukcję.

– Chcemy, żeby młodzież przechodziła pod łukiem i pamiętała komu zawdzięcza wolność – mówił jeden z pomysłodawców budowy Jarosław Korzeń (PiS), wicestarosta tomaszowski, gdy w marcu akt erekcyjny budowy łuku podpisywał wicepremier Jacek Sasin. Polityk PiS, uczestnicząc w uroczystości mówił, że łuk ma budować polską tożsamość.

Bitwa i wizyta

Łuk ma upamiętniać, z jednej strony 100-rocznicę Bitwy Warszawskiej, a z drugiej samego Józefa Piłsudskiego, który dwukrotnie gościł w tych rejonach. Najpierw, w 1901 r. w okolicach Suśca przedostawał się przez granicę zaboru. Potem, już po odzyskaniu niepodległości, 20 marca 1921 r. w Siwej Dolinie odznaczał pułki kawalerii, które wsławiły się szarżami w bitwie pod Komarowem.

Przechodnie, idąc pod ważącą 40 ton konstrukcją, pod stopami mają szklaną taflę. W tej podziemnej gablocie jest ekspozycja, między innymi: szabla, przełamany sierp i młot oraz karabin, hełmy żołnierskie i mapa II RP.

- W rzeczywistości wygląda lepiej niż na projekcie, podobne jak elementy i tablice na nim umieszczone. Niczego nie zasłania, orzeł na frontonie szkoły, jakby leciał nad łukiem – relacjonuje wicestarosta, który jest jednocześnie prezesem zarządu Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego. Formalnie stowarzyszenie było inwestorem i gromadziło pieniądze.

To, że łuk zasłoni fasadę i będzie fatalnie wyglądał przed budynkiem szkoły, był jednym z argumentów przeciwników stawiania w tym miejscu tej konstrukcji. Protesty zaczęły się niedługo po tym jak minister Sasin był w mieście i uroczyście pokazano projekty.

Łyżka dziegciu. 1748

– Bardzo bym chciał, żeby protestu przeciwko stawianiu łuku triumfalnego nie łączyć z polityką. Ja jestem przeciwny temu pomysłowi bez względu na to, kto by chciał tego typu pomnik w tym miejscu postawić. W Tomaszowie mamy tak mało ładnych miejsc i historycznych budynków, że stawianie łuku właśnie tam, jest złym pomysłem. Na lokalizację przed I LO nie mogę się zgodzić. Nawet jeśli wierzę, że intencje pomysłodawców są szczere i szlachetne. Jestem przeciwny niszczeniu tego miejsca – mówił wówczas Jacek Krzaczkowski, który najpierw na swoim prywatnym profilu na Facebooku napisał, że budowanie łuku triumfalnego mu się nie podoba i myśli o wyrażeniu sprzeciwu.

Internetowa petycja pojawiła się w kwietniu, w jeden dzień podpisało ją ponad tysiąc osób. Dziś jest tam ich 1748. Co ciekawe podpisywano ją jeszcze w zeszłym miesiącu, gdy przed liceum już pracowali robotnicy stawiający łuk.

2009 przy ul. Petera

- Zawsze podkreślam, że pamięć o odzyskaniu niepodległości jest bardzo istotna. Jestem za wszelkimi formami jej upamiętnienia i nie miałem nic przeciwko kolejnej inicjatywie, jaką był pomysł z postawieniem łuku. Jednak łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest niezadowolenie i protesty części mieszkańców. Takie patriotyczne przedsięwzięcia nie powinny dzielić społeczności, szkoda, że inicjatorzy nie wzięli tego pod uwagę – mówi Robert Kuźniarz, opozycyjny radny powiatu tomaszowskiego, który też nie jest zadowolony z lokalizacji łuku. Raczej by go widział w innym miejscu, na przykład na Siwej Dolinie, gdzie marszałek Piłsudski przyjmował defiladę wojskową. Gdzieś, gdzie nie budzi takich kontrowersji.

- Nie przypominam sobie, by jakaś sprawa tak poruszyła ludzi, chyba od 2009 roku, kiedy mieszkańcy ul. Petera nie chcieli w swojej okolicy sortowni odpadów, nic podobnego się nie działo – dodaje radny.

Robert Kuźniarz latem składał interpelację, bo chciał się dowiedzieć czy rada powiatu dobrze zrobiła, uznając petycję przeciwników budowy łuku za niewłaściwą do rozpatrzenia i przekazała ją do rozpatrzenia do Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego.

Pisma przez kilka miesięcy krążyły między protestującymi a starostwem. Mówiąc w skrócie, przeciwnicy zbierali podpisy, redagowali petycje, a one nie były rozpatrywane, bo adresaci wskazywali, że nie oni są stroną.

Obie grupy nadal stoją na swoich stanowiskach, dyskusja w mediach społecznościowych odżywała nawet już w czasie trwania inwestycji.

Zabytek niezgody

Kiedy we wrześniu, na oficjalnym profilu tomaszowskiego starostwa pojawiły się zdjęcia i wpis informujący o rozpoczęciu budowy Łuku Zwycięstwa, jako pierwszego z elementów zagospodarowania terenu wokół I LO, odezwali się mieszkańcy, którzy zauważyli, że chyba łuk jednak jest sprawą powiatu skoro jest częścią jego planów zagospodarowani terenu wokół liceum...

Władze zapowiadają kolejne elementy: stworzenie tu ośrodka treningowego za 8 milionów złotych a w dalszej perspektywie Centrum Historyczno-Archeologicznego „Grodów Czerwieńskich” za kolejnych 15 milionów.

- Mamy nadzieję, że zaplanowane inwestycje uda się z realizować jak najszybciej pomimo sprzeciwu grupy osób co do uznania terenu wokół liceum za obiekt podlegający ochronie konserwatorskiej. Obecnie ani budynek liceum, ani teren  przyległy nie podlega ochronie konserwatorskiej – czytamy we wpisie starostwa.

W podobnym tonie wypowiadał się wicestarosta Jarosław Korzeń, który mówił, że próba wpisania budynku  I LO do rejestru zabytków by uniemożliwiła realizację planowanych przy szkole wielomilionowych inwestycji.

- Wpis do rejestru zabytków nie uniemożliwia inwestycji na danym terenie. Czy Państwo nie rozumiecie, że my protestujemy przeciwko łukowi i tylko łukowi? Że nie protestuję przeciwko poprawie infrastruktury szkoły, do której chodzą moje dzieci, ale przeciwko niszczeniu tego, z czego pokolenia uczniów były dumne? – skomentował Jacek Krzaczkowski, który przypomniał, że Stowarzyszenie ,,Czajnia'' złożyło do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wniosek o wszczęcie postępowania dotyczącego wpisania kompleksu licealnego do rejestru zabytków.

- Takie postępowania nie służy wprost wpisaniu do rejestru zabytków, ale obejmuje również stwierdzenie, czy taki wpis jest zasadny. LWKZ odmówił, a Czajnia złożyła zażalenie na tą decyzję do ministerstwa (taka jest procedura) – dodał.

Darczyńcy i spółki

Niedzielne uroczystości trwały od rana, zaczęły się złożeniem wieńców w Siwej Dolinie, potem była msza w intencji ojczyzny, po której odsłonięto Łuk Zwycięstwa nazywany na zaproszeniach instalacją patriotyczną.

Kiedy wiosną szacowano jego koszt, wicestarosta mówił o około 200 tysiącach złotych. Deklaracje złożyły wówczas spółki Skarbu Państwa takie jak Grupa Azoty, PGE Dystrybucja i Lubelski Węgiel Bogdanka. Wsparcie miało też pochodzić m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Lasów Państwowych.

Teraz wiadomo, że łuk jest droższy o jakieś 50-60 tysięcy złotych.

- Brakująca suma pochodzi od prywatnych, anonimowych darczyńców – wyjaśnia Jarosław Korzeń.

„Powiatowe obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości w Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego” w Tomaszowie Lubelskim zakończył koncert patriotyczny Blask Bitewnej Chwały, na scenie domu kultury wystąpił Jan Pietrzak.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Olimpiada wpisuje się w cel nr 3 Agendy 2030 Unesco – „Dobre zdrowie i jakość życia”
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z Lubelszczyzny walczy o zdrowie – Olimpiada Zdrowia PCK z „Biedronką”

Ponad dwa tysiące uczniów z całego województwa lubelskiego w czwartek wzięło udział w XXXII Olimpiadzie Zdrowia PCK z „Biedronką”. Etap okręgowy wyłonił młodych liderów zdrowia, którzy będą reprezentować województwo w ogólnopolskim finale.

Latynoskie wibracje w El Cubano
foto
galeria

Latynoskie wibracje w El Cubano

Tańce latynoskie to nie tylko kroki i figury, to przede wszystkim eksplozja emocji, rytmu i namiętności. Wszystko to było podczas ostatniej imprezy w El Cubano - gorące rytmy, zmysłowe tańce i atmosfera rodem z Karaibów. Zobaczcie, jak muzyka latynoska porwała wszystkich na parkiet do wspólnej zabawy.

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie

Wielkanoc bez babki? Trudno to sobie wyobrazić! W najnowszym odcinku "Dziennika ze smakiem" zabierzemy widzów w kulinarną podróż, której główną bohaterką jest właśnie babka wielkanocna. To ciasto o prostych składnikach, ale jak się okazuje – diabeł tkwi w szczegółach.

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

W ciągu najbliższych godzin czeka nas nagła zmiana pogody. W całym województwie lubelskim dzisiaj od godziny 13 spodziewane są silne podmuchy wiatru, a wieczorem także opady śniegu. W nocy wrócą przymrozki. Uważajmy na drogach.

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Pod jednym z drzew przy ul. Lipowej w Lubartowie jeden z przechodniów zauważył małą wiewiórkę, która nie przeżyłaby bez pomocy. Na miejsce wysłano policyjny patrol, który zaopiekował się zwierzątkiem.

Przed siatkarzami ze Świdnika ostatni mecz w sezonie

Siatkarze PZL Leonardo Avii Świdnik kończą sezon. Darmowe wejście na ostatni mecz

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego PZL Leonardo Avia Świdnik zamierzy się z Olimpią Sulęcin.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni pokonali na wyjeździe mającą ekstraklasowe aspiracje Miedź Legnica. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu drużyn?

Sobota z Trzydziestką
foto
galeria

Sobota z Trzydziestką

Kiedy w Klubie 30 na trzech parkietach rozbrzmiewają hity z lat 70., 80., latino oraz topowe przeboje, a goście z gracją balansują między parkietem a barem, wiadomo, że to kolejna szalona noc. Zobaczcie fotorelację z miejsca, gdzie trzy dekady doświadczenia to wstęp do dobrej zabawy. Tym razem niekwestionowaną gwiazdą była Ewelina Krupa i jej zaczarowane skrzypce...Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w Trzydziestce, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin.

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową
tylko u nas

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową

Zarząd województwa lubelskiego rozważa powołanie własnej spółki kolejowej. Pierwszym krokiem jest przetarg na jej biznesową strategię. Jak tłumaczy wicemarszałek Piotr Breś, wynika to z problemów jakie w innej części kraju ma kolejowy przewoźnik działający na Lubelszczyźnie - spółka Polregio.

Szczypiorniści Padwy Zamość chcą zrehabilitować się za porażkę z KPR Fit Dieta Żukowo

Padwa Zamość kontra wicelider, AZS AWF gra w Łodzi

KPR Padwa i AZS AWF Biała Podlaska rozegrają w weekend 21. kolejkę. Zamościanie podejmą wicelidera z Ciechanowa, a akademicy wybiorą się do Łodzi.

Prezydent Puław nie pójdzie za kratki. Ktoś wpłacił grzywnę

Prezydent Puław nie pójdzie za kratki. Ktoś wpłacił grzywnę

Nakaz aresztowania i osadzenia w zakładzie karnym prezydenta Puław został wycofany przez sąd. Powodem tego nagłego zwrotu akcji jest wpłata grzywny, której dokonała nieznana osoba. - Prawdopodobnie nie trafię do więzienia - przekazał wczoraj wieczorem Paweł Maj.

Mateusz Stolarski liczy, że w sobotę kibice Motoru i Śląska obejrzą przede wszystkim dobry mecz

Trener Motoru przed meczem ze Śląskiem. „Mam nadzieję, że stworzymy świetne widowisko”

Po wygranej ze Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. Utrzymanie jest niemal pewne, a do realizacji celu został jeden krok, tzn. jedno „oczko”. A kolejna okazja do poprawy dorobku już dzisiaj podczas wyjazdowego meczu przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Spotkanie startuje o godz. 17.30.

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium