Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

27 czerwca 2022 r.
16:50

Biznes i zalew w Lubelskiem. 2-metrowe sumy obok jednorożców

Autor: Zdjęcie autora agdy
34 0 A A
Z roku na rok zalew w Chodlu zyskuje na popularności
Z roku na rok zalew w Chodlu zyskuje na popularności (fot. Karolina Rzedzicka/archiwum )

Prawie trzykrotne przebicie stawki, by móc handlować nad zalewem w Chodlu. Najlepszy dowód, że kąpielisko, które powoli przygotowuje się do sezonu, jest popularnym miejscem. Gmina zamawia atestowany piach, będzie przebadana woda. To ostatnie tygodnie spokojnego wędkowania w wodzie, w której rybie okazy pływają obok dmuchanych jednorożców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gmina Chodel tradycyjnie zaoferowała przedsiębiorcom kilka miejsc nad zalewem, na których można prowadzić działalność turystyczną, rekreacyjną, gastronomiczną oraz handlować plażowymi akcesoriami, czy zabawkami do pływania. Oferty złożyły osoby z Chodla ale także Bełżyc, Świdnika czy Lublina. Gmina minimalny czynsz miesięczny za metr powierzchni określiła na 8 zł. Do wyboru były place od 25 do 240 mkw.  Po otwarciu kopert się okazało, że oferenci są skłonni płacić 22,40 zł miesięcznie za metr najmniejszego placu. I najmniejsze miejscówki wzbudziły największe zainteresowanie.

- W porównaniu do ubiegłego roku, gdzie jedno miejsce w ogóle nie znalazło dzierżawcy, w tym roku było zdecydowanie więcej zainteresowanych. W większości przypadków oferty przedstawili przedsiębiorcy, którzy w roku ubiegłym działali nad zalewem, tylko jedna osoba zgłosiła się po raz pierwszy – informuje Zofia Bury z Urzędu Gminy w Chodlu.

Biznes i letnicy

Co ciekawe najemcy deklarowali, że są zainteresowani prowadzeniem biznesu przez trzy miesiące, choć oficjalnie sezon kąpielowy trwa tu od połowy lipca do połowy sierpnia.

- Miejscowi tu wypoczywają jak tylko zrobi się ciepło już od majowego weekendu. Jest dużo wędkarzy. Ale nikt się jeszcze nie kąpie, bo woda zimna. Gdy zaczną się wakacje ludzi będzie więcej, ale to nie będzie dobry sezon – przewiduje Andrzej Jastrzębski, który ma gospodarstwo agroturystyczne w odległości krótkiego spaceru od zalewu. – W zeszłym roku o tej porze miałem znacznie więcej rezerwacji. Z rozmów z osobami, które też mają kwatery wynika, też ubiegłe lato oceniają lepiej – dodaje przedsiębiorca z ul. Leśnej, który uważa, że  mniejsze zainteresowanie dłuższymi pobytami wakacyjnymi to nie jest kwestia wyboru zagranicznego wyjazdu tylko w ogóle rezygnacja z wypoczynku.

Nawet jeśli letników będzie mniej, wypoczywających w weekendy nie zabraknie. Ale i bez wczasowiczów nie jest tu pusto.

Bo jest cicho

- Nad oba zalewy w Chodlu przyjeżdżają tysiące wędkarzy. Nad większy, przy którym gmina od kilku lat organizuje kąpielisko i mniejszy, za groblą, wyłącznie dla wędkujących. Staramy się, żeby wypoczywający i wędkarze sobie nie przeszkadzali. W Chodlu jest spokój, nie ma komercji. Nie można łowić ze sprzętu pływającego, bo nie wszystkim się to podobało. W sezonie kąpielowym osoby używające rowerów wodnych korzystają z całego górnego zalewu, ale nie podpływają do stanowisk wędkarzy – tłumaczy Jacek Franaszczyk, prezes koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Chodlu.

Wędkarze od lat opiekują się chodelskimi zbiornikami, zarybiając je i porządkując brzegi.

- Kiedyś szukałem informacji o historii tego miejsca. Mieszkańcy wspominali o działającej w czasach PRL kopalni torfu. To po niej zostały wyrobiska, które zamieniono w zbiorniki mające gromadzić wodę z rowów melioracyjnych i zapobiegać zalaniom pól. Nawet do dziś jest pusty budynek po przepompowni, silniki i elementy urządzeń dawno zostały rozkradzione. Teraz raczej narzekamy na niedobór wody. W suche lata, w większym zbiorniku opada na 60-70 cm a zwykle jego najgłębsze miejsca mają metr więcej. Niebezpieczny dla pływających jest dolny zbiornik. Kiedyś sprawdzaliśmy, 4-metrowa łata nie sięgnęła twardego dna. Kilka lat temu, podczas prac zniknęła tam koparka, którą ledwo się dało wyciągnąć – wspomina prezes, który jest związany z kołem od dwudziestu lat.

Plaża przyjedzie

Kąpiący mogą narzekać na temperaturę wody, bo oba zalewy zasilają wody z pobliskich źródełek.

Miejsce musi być dobre do życia, wędkarze mówią o 2-metrowych sumach, 10-15 kg karpiach i dużych tołpygach. Uspokajają, że nawet sum-gigant nikogo z pływających nie ugryzie, bo woli ryby. A tych w zalewie jest dużo i będzie więcej, już są zamówione. Na jesieni do wody trafi ich półtorej tony.

Oficjalny początek sezonu kąpielowego zaplanowano na sobotę, 16 lipca. Do tego czasu urzędnicy, oprócz podpisania umów z dzierżawcami i zlecenia badania wody, muszą zadbać o atestowany piach, który zgodnie z wymogami sanepidu trafi na plażę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium