Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 marca 2023 r.
17:04

Biała Podlaska. Studium medyczne zmieni siedzibę, a gmach przy Okopowej zmieni właściciela

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
(fot. Ewelina Burda)

To nie miasto Biała Podlaska, tylko powiat bialski będzie nowym właścicielem budynku przy ul. Okopowej. Decyzje już zapadły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ostatnich sesjach, zarówno radni powiatu, jak i sejmiku województwa lubelskiego przyjęli stosowne uchwały. Samorząd województwa ma przekazać duży obiekt w formie darowizny. Głosowanie w powiecie było jednomyślnie, ale niektórzy radni wątpliwości jednak mają.

– W jednej części budynku mieszkają lokatorzy, niektórzy nawet po kilka czy kilkanaście lat – zwraca uwagę radny Wojciech Mitura z Porozumienia Samorządowego. – Tymczasem zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, mieszkalnictwo zbiorowe zakłada tu hotel, motel czy dom wycieczkowy. Czy nie zachodzi tutaj jakiś defekt prawny? – zastanawia się Mitura.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, to miasto Biała Podlaska było o krok od przejęcia nieruchomości, ale tuż przed podpisaniem aktu notarialnego, urzędnicy wycofali się, wskazując właśnie na ten problem, o którym wspominał radny powiatu.

– Budynek dotknięty jest wadą formalno – prawną w kwestii zgodności przeznaczenia obiektu z jego faktycznym użytkowaniem – tłumaczył decyzję miasta zastępca prezydenta Maciej Buczyński, a miejscy urzędnicy wskazywali dodatkowo na fakt, że koszty utrzymania obiektu są większe niż przychody, jakie można z niego otrzymać.

Teraz mecenas ze starostwa, Katarzyna Pajdosz otwarcie przyznaje, że samorząd nie ma jeszcze całej dokumentacji dotyczącej budynku. – Dopiero po zgodzie radnych na przejęcie darowizny, zarząd powiatu będzie mógł ustalić stan prawny nieruchomości, a następnie będzie można podpisać akt notarialny – zaznacza.

Służby marszałka stawiają sprawę jasno. – Nie występuje tu wada prawna w związku zamieszkiwaniem przez lokatorów w tej nieruchomości przez długi okres – zapewnia Anna Nycz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, powołując się na rozporządzenie ministra infrastruktury, które w katalogu definicji „budynku zamieszkania zbiorowego” dopuszcza również „stały pobyt ludzi”. Poza tym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „dopuszcza zmianę funkcji mieszkalnictwa zbiorowego lub usług istniejących na inne usługi”.

Okopowa 3 w Białej Podlaskiej

Budynek przy ul. Okopowej ma ok. 3 tys. mkw. powierzchni. W jednej jego części mieści się studium medyczne, a w drugiej – pięciokondygnacyjnej – znajdują się lokale mieszkalne. 42 z nich jest wynajmowanych, a 51 stoi pustych.

- W każdym z byłych miast wojewódzkich staramy się skumulować nasze jednostki w jednej lokalizacji. Tak uczyniliśmy w Chełmie, teraz również zamierzamy w Białej Podlaskiej – tłumaczy Michał Mulawa (PiS), wicemarszałek województwa. – Trwa duża modernizacja pomieszczeń naszego budynku przy ulicy Warszawskiej, gdzie z Okopowej przeniesiemy studium medyczne – zapowiada.

Samorząd powiatowy do budynku przy ul. Okopowej np. przenieść poradnię psychologiczno–pedagogiczną.

– Po podpisaniu aktu notarialnego będziemy mieli większą wiedzę na temat nieruchomości. Będziemy informować o tym radnych na bieżąco – zapewnia starosta Mariusz Filipiuk (PSL).

Budynek przy ulicy Okopowej wyceniony został na 4,5 mln zł.  - Jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga remontu.  Zapewne dlatego miasto ostatecznie nie przyjęło obiektu, bo pewnie nie miało funduszy – sugeruje Ewa Płocica–Poślednik, zastępca dyrektora departamentu infrastruktury w urzędzie marszałkowskim.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium