Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

24 lipca 2023 r.
20:28

Umowy, opłaty i poszukiwane zawody

0 A A
(fot. pexels/zdjęcie ilustracyjne)

Na pierwszym miejscu są Niemcy, na drugim Holandia. Wysoko pojawia się również Norwegia i, co zaskakujące, nasz sąsiad: Czechy – Rozmowa z Mateuszem Żydkiem, ekspertem rynku pracy z agencji Randstad Polska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie jest obecnie zainteresowanie wyjazdami do pracy za granicę wśród Polaków?

– Poziom tegorocznego popytu jest trochę rozczarowujący i różniący się w stosunku do poprzednich lat, nie wliczając kwestii pandemii. Jeśli mówimy o pracy sezonowej, na czas wakacji, szukający pracy sprawdzając, czy jest to dla nich opłacalne, stwierdzają, że na tak krótki czas nie jest. W przypadku dłuższych wyjazdów, na przykład na 5 miesięcy czy nawet rok, wyjazd może okazać się bardziej opłacalny.

• Z czego wynikać ta nieopłacalność sezonowych wyjazdów?

– Osoby, które pierwszy raz podchodzą do takiej pracy, mogą nie zdawać sobie sprawy z kosztów takich, jak np. koszty dojazdu czy zakwaterowania, które bardzo często są po stronie pracownika. Oczywiście, zależy od pracodawcy. Pojawiają się też lokalne podatki czy opłaty, które są pobierane zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju. Powodem jest też inflacja. Ceny w zachodniej Europie zmieniły się na niekorzyść i koszty życia pożerają większą część wynagrodzeń. Dynamika wynagrodzeń zachodniej Europy jest nieco niższa, a czasem znacząco niższa niż dynamika wynagrodzeń w Polsce. To sprawia, że wynagrodzenia nie wzrosły znacząco, ale ceny już tak, co jest mniej opłacalne.

• Czy zawsze koszty zakwaterowania lub dojazdu są po stronie pracownika?

– Zazwyczaj im bardziej pracodawcy zależy, tym więcej jest w stanie zaoferować. Pojawiają się więc takie oferty, w których część kosztów jest po stronie pracodawcy. Czasami finansowany jest przez pracodawcę początek wyjazdu, do jakiegoś czasu, a płatności za resztę pobytu są już po stronie pracownika. Nie jest to jednak norma. Nie zakładajmy więc, idąc na rozmowę o danej pracy, że te koszty będą po stronie pracodawcy. Warto sobie przygotować listę pytań, bo to pozwoli ustrzec się przed sytuacjami stresującymi, kiedy już na miejscu pracy okazuje się, że są jakieś dodatkowe koszty.

• Jaki kraj jest najczęściej wybieranym kierunkiem?

– Na pierwszym miejscu są Niemcy, na drugim Holandia. W Holandii, która jest małym krajem, przemieszczanie się turystyczne np. nad morze, nie jest takie kosztowne. Więc jest to dobry kierunek dla tych, którzy oprócz zarobku chcą pozwiedzać i skorzystać turystycznie z obecności w innym kraju. Wysoko pojawia się również Norwegia i – co zaskakujące – nasz sąsiad, czyli Czechy. Przez wiele lat na pierwszym miejscu była Wielka Brytania, lecz dużo zmieniło się po Brexicie i w zasadzie jest to trudniejsze.

• Pracowników jakich specjalizacji najczęściej poszukują pracodawcy?

– Najczęściej będą to prace rolne, prace produkcyjne czy magazynowe, czyli wszelkie prace podstawowe. Oprócz tego poszukiwani są również pracownicy z umiejętnościami technicznymi, czyli np. elektrotechnicy, elektromonterzy, czy spawacze. Deficyt pracowników technicznych jest jeszcze większy na zachodzie niż w Polsce. Liczba kandydatów z tych profesji nie jest dość duża, dlatego często pracodawcy próbują przekonać pracowników przyjezdnych, aby zostali na dłużej.

• Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy za granicę?

– Jeśli rozmawiamy z jakimkolwiek pośrednikiem albo przedstawicielem pracodawcy w Polsce i musimy dogadać z nimi szczegóły, ważne, aby to wszystko było na piśmie. Powinniśmy zawrzeć umowę jeszcze w Polsce. Jeśli ta umowa nie zostanie zawarta przed wyjazdem, jeśli nasz pośrednik zwleka z zawarciem umowy lub proponuje zawarcie jej w trakcie podróży, tuż przed wyjazdem albo dopiero na miejscu to po pierwsze: to nie jest zgodne z prawem, a po drugie: powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Musimy mieć świadomość, że to może oznaczać nieuczciwego pośrednika, który ostatecznie może nie podpisać tej umowy, albo umowa sama w sobie będzie zawierała zupełnie inne zapisy niż te ustalone wcześniej. To na pewno powoduje dużo dodatkowego stresu. Musimy pamiętać, że w skrajnych przypadkach na poszukujących pracy mogą żerować przestępcy, którzy później te osoby zostawiają, pobierają zaliczki. Trzeba zaznaczyć, że agencje pośrednictwa nie pobierają żadnych zaliczek. Legalnie działające agencje tego nie robią. Pośrednicy muszą być zarejestrowali w Krajowym Rejestrze Zatrudnienia.

• Pracownicy interesują się kwestią bezpieczeństwa w kraju, do którego się wybierają?

– Czasami pytają czy to jest spokojna okolica, czy faktycznie jakieś doniesienia medialne mają pokrycie w rzeczywistości. Oczywiście: odpowiadany według naszych doświadczeń czy po kontakcie z opiekunami na miejscu. Ale zawsze polecam kontakt z osobami, które mają świeże doświadczenia z wyjazdami. Takie osoby bardzo często znajdziemy na forach internetowych czy w serwisach społecznościowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium