Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

24 lipca 2023 r.
20:28

Umowy, opłaty i poszukiwane zawody

(fot. pexels/zdjęcie ilustracyjne)

Na pierwszym miejscu są Niemcy, na drugim Holandia. Wysoko pojawia się również Norwegia i, co zaskakujące, nasz sąsiad: Czechy – Rozmowa z Mateuszem Żydkiem, ekspertem rynku pracy z agencji Randstad Polska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jakie jest obecnie zainteresowanie wyjazdami do pracy za granicę wśród Polaków?

– Poziom tegorocznego popytu jest trochę rozczarowujący i różniący się w stosunku do poprzednich lat, nie wliczając kwestii pandemii. Jeśli mówimy o pracy sezonowej, na czas wakacji, szukający pracy sprawdzając, czy jest to dla nich opłacalne, stwierdzają, że na tak krótki czas nie jest. W przypadku dłuższych wyjazdów, na przykład na 5 miesięcy czy nawet rok, wyjazd może okazać się bardziej opłacalny.

• Z czego wynikać ta nieopłacalność sezonowych wyjazdów?

– Osoby, które pierwszy raz podchodzą do takiej pracy, mogą nie zdawać sobie sprawy z kosztów takich, jak np. koszty dojazdu czy zakwaterowania, które bardzo często są po stronie pracownika. Oczywiście, zależy od pracodawcy. Pojawiają się też lokalne podatki czy opłaty, które są pobierane zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju. Powodem jest też inflacja. Ceny w zachodniej Europie zmieniły się na niekorzyść i koszty życia pożerają większą część wynagrodzeń. Dynamika wynagrodzeń zachodniej Europy jest nieco niższa, a czasem znacząco niższa niż dynamika wynagrodzeń w Polsce. To sprawia, że wynagrodzenia nie wzrosły znacząco, ale ceny już tak, co jest mniej opłacalne.

• Czy zawsze koszty zakwaterowania lub dojazdu są po stronie pracownika?

– Zazwyczaj im bardziej pracodawcy zależy, tym więcej jest w stanie zaoferować. Pojawiają się więc takie oferty, w których część kosztów jest po stronie pracodawcy. Czasami finansowany jest przez pracodawcę początek wyjazdu, do jakiegoś czasu, a płatności za resztę pobytu są już po stronie pracownika. Nie jest to jednak norma. Nie zakładajmy więc, idąc na rozmowę o danej pracy, że te koszty będą po stronie pracodawcy. Warto sobie przygotować listę pytań, bo to pozwoli ustrzec się przed sytuacjami stresującymi, kiedy już na miejscu pracy okazuje się, że są jakieś dodatkowe koszty.

• Jaki kraj jest najczęściej wybieranym kierunkiem?

– Na pierwszym miejscu są Niemcy, na drugim Holandia. W Holandii, która jest małym krajem, przemieszczanie się turystyczne np. nad morze, nie jest takie kosztowne. Więc jest to dobry kierunek dla tych, którzy oprócz zarobku chcą pozwiedzać i skorzystać turystycznie z obecności w innym kraju. Wysoko pojawia się również Norwegia i – co zaskakujące – nasz sąsiad, czyli Czechy. Przez wiele lat na pierwszym miejscu była Wielka Brytania, lecz dużo zmieniło się po Brexicie i w zasadzie jest to trudniejsze.

• Pracowników jakich specjalizacji najczęściej poszukują pracodawcy?

– Najczęściej będą to prace rolne, prace produkcyjne czy magazynowe, czyli wszelkie prace podstawowe. Oprócz tego poszukiwani są również pracownicy z umiejętnościami technicznymi, czyli np. elektrotechnicy, elektromonterzy, czy spawacze. Deficyt pracowników technicznych jest jeszcze większy na zachodzie niż w Polsce. Liczba kandydatów z tych profesji nie jest dość duża, dlatego często pracodawcy próbują przekonać pracowników przyjezdnych, aby zostali na dłużej.

• Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy za granicę?

– Jeśli rozmawiamy z jakimkolwiek pośrednikiem albo przedstawicielem pracodawcy w Polsce i musimy dogadać z nimi szczegóły, ważne, aby to wszystko było na piśmie. Powinniśmy zawrzeć umowę jeszcze w Polsce. Jeśli ta umowa nie zostanie zawarta przed wyjazdem, jeśli nasz pośrednik zwleka z zawarciem umowy lub proponuje zawarcie jej w trakcie podróży, tuż przed wyjazdem albo dopiero na miejscu to po pierwsze: to nie jest zgodne z prawem, a po drugie: powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Musimy mieć świadomość, że to może oznaczać nieuczciwego pośrednika, który ostatecznie może nie podpisać tej umowy, albo umowa sama w sobie będzie zawierała zupełnie inne zapisy niż te ustalone wcześniej. To na pewno powoduje dużo dodatkowego stresu. Musimy pamiętać, że w skrajnych przypadkach na poszukujących pracy mogą żerować przestępcy, którzy później te osoby zostawiają, pobierają zaliczki. Trzeba zaznaczyć, że agencje pośrednictwa nie pobierają żadnych zaliczek. Legalnie działające agencje tego nie robią. Pośrednicy muszą być zarejestrowali w Krajowym Rejestrze Zatrudnienia.

• Pracownicy interesują się kwestią bezpieczeństwa w kraju, do którego się wybierają?

– Czasami pytają czy to jest spokojna okolica, czy faktycznie jakieś doniesienia medialne mają pokrycie w rzeczywistości. Oczywiście: odpowiadany według naszych doświadczeń czy po kontakcie z opiekunami na miejscu. Ale zawsze polecam kontakt z osobami, które mają świeże doświadczenia z wyjazdami. Takie osoby bardzo często znajdziemy na forach internetowych czy w serwisach społecznościowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium