Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

27 listopada 2022 r.
19:27

Praca w Lublinie i regionie: zaskakujące dane o bezrobociu. Ale to może się zmienić

0 2 A A
Codema, lubelska spółka z branży IT, chce do końca roku zatrudnić 15 osób, by w ten sposób „dobić” do setki zatrudnionych
Codema, lubelska spółka z branży IT, chce do końca roku zatrudnić 15 osób, by w ten sposób „dobić” do setki zatrudnionych (fot. Codema)

– Z perspektywy naszego urzędu nie widać oznak kryzysu gospodarczego – przyznaje dr Michał Wójcik z Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. A rząd chwali się najniższym od 32 lat bezrobociem. Jednak przedstawicielka dużej agencji zatrudnienia mówi, że pracodawcy – dostrzegając nadchodzący kryzys – są ostrożniejsi w zatrudnianiu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z jednej strony nie ma tygodnia, żebyśmy nie informowali o zamykaniu małych biznesów, głównie z branży gastronomicznej, o zwolnieniach grupowych, m.in. w Jobonie ze Zwierzyńca (300 osób), kraśnickiej FŁT (119), czy wręcz likwidacji dużych firm, jak chociażby Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie (60 osób), czy Sulzera z Lublina (ponad 100 osób). Ale z drugiej statystyki pokazują coś wręcz przeciwnego: na koniec października liczba bezrobotnych zarejestrowanych w MUP w Lublinie wynosiła 9 123 osoby i zmalała w stosunku do września o 125 osób. Równie optymistyczne są dane ogólnopolskie: w październiku stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 5,1 proc. i – jak podkreśliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – była najniższa od 32 lat. W Lubelskiem wskaźnik jest jednak dużo wyższy i wynosi 7,8 proc., co oznacza, że bez pracy pozostaje prawie 59 tys. mieszkańców województwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że trend jest spadkowy, bo w porównaniu do września liczba bezrobotnych spadła o 322 osoby.

To mamy ten kryzys?

Jest wręcz odwrotnie, rynek wciąż jest nienasycony i pracodawcy cały czas zgłaszają brak rąk do pracy – komentuje sytuację na rynku zatrudnienia Michał Wójcik, kierownik Referatu Promocji Usług i Analiz MUP w Lublinie. I wylicza, gdzie bez problemu można znaleźć pracę: – Duże zapotrzebowanie jest w hotelarstwie, firmach zajmujących się utrzymaniem zieleni miejskiej, przetwórstwie spożywczym, szczególnie w zakładach mięsnych. Ale przeważają oferty na pojedyncze stanowiska pracy, od małych firm. Jest tego naprawdę dużo i oferty są bardzo zróżnicowane.

O tym, że fachowcy są na rynku bardzo potrzebni, dobitnie pokazuje przykład spółki Sulzer Turbo Services Poland z Lublina, zajmującej się do niedawna, zanim została objęta przez polski rząd sankcjami, m.in. regeneracją turbin gazowych. Gdy okazało się, że pracę ma stracić około 130 osób, lokalne urzędy pracy zaoferowały m.in. wsparcie i szkolenia. Ale – jak przyznaje dr Wójcik z MUP – dotychczas zarejestrowało się niewiele osób z tej firmy. – Pracodawcy bardzo potrzebują pracowników o takim profilu, co wiemy z licznych zapytań płynących z branż pokrewnych. Ten proces wciąż trwa, a osoby, których rynek dotychczas nie wchłonął, mogą liczyć na naszą pomoc – zaznacza kierownik.

Drogie media, ale zatrudniamy

Mimo potężnych, nawet o kilkaset procent, podwyżek cen gazu i prądu – podstawowych mediów przy produkcji – zatrudniać chce m.in. znany wytwórca mrożonek spółka Agram, która ma dwa zakłady: przy Mełgiewskiej w Lublinie i w Motyczu. Sylwester Kozak, dyrektor operacyjny tej firmy, mówi o 20 etatach (przy 200 zatrudnionych). – Oferujemy konkurencyjne stawki w stosunku do innych zakładów i atrakcyjny system premiowy – zachęca dyr. Kozak. – Szukamy operatorów maszyn, wózków widłowych, pracowników do działu technicznego, automatyki, elektromechaników i zarządzania produkcją. Stawiamy mocno na automatyzację, dlatego potrzebujemy specjalistów w tej dziedzinie.

O kryzysie na pewno nie ma mowy także w branży IT, która mocno rozwinęła się w Lublinie (w tym miesiącu obchodzono 10-lecie powstania Lubelskiej Wyżyny IT). Tu można wybierać w ofertach i liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Na przykład spółka Codema chce do końca roku pozyskać 15 pracowników, by w ten sposób „dobić” do setki zatrudnionych.

Rekrutacja jest praktycznie prowadzona stale, cały czas pojawia się ktoś nowy – przyznaje Anna Odzimek, kierownik marketingu w Codemie. I przyznaje z uśmiechem: – Czasami nie nadążam z wygłaszaniem formułki „Witamy na pokładzie”.

Zarobki? Od 10 do 23 tys. zł. Pracować można oczywiście zdalnie. – Dodatkowo oferujemy opiekę medyczną, ubezpieczenia grupowe, karty sportowe, imprezy integracyjne i dowolne formy zatrudnienia – wylicza tzw. benefity kierownik Odzimek.

Kryzys przyjdzie z opóźnieniem

Czy rzeczywiście jest aż tak dobrze, jak mówią statystyki i oceniają niektórzy pracodawcy? Kinga Rogala-Gutowska, branch manager lubelskiego oddziału Randstad Professionals, dużej agencji pośrednictwa pracy, nieco studzi ten optymizm. – Lokalny rynek pracy wciąż jest stabilny, ale – podkreślam – jest stabilny na ten moment. Widzimy dużą odporność na zawirowania krajowe i międzynarodowa. Jednakże oceniam, że z pewnym opóźnieniem będzie reagował na spowolnienie gospodarcze.

Skąd to przeświadczenie? – Widzimy dużą ostrożność pracodawców, wręcz zaciskanie pasa, jeśli chodzi o rekrutacje na nowe stanowiska albo przy szukaniu osób na właśnie zwolnione miejsca pracy. Obserwujemy również ostrożność pracowników w podejmowaniu decyzji o ewentualnej zmianie pracodawcy – dodaje Rogala-Gutowska. 

Jak zaznacza, pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna wpływa mocno na nastroje Polaków. To pokazuje m.in. 49. edycja Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, gdzie połowa ankietowanych oceniła, że nie będzie miała szansy na podwyżkę pensji, a 1/5 zdecydowała się na podjęcie dodatkowej pracy w celu zwiększenia swoich dochodów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium